Karaciğer Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Karaciğer Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Karaciğer Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Karaciğer Hastalıkları; Birçok kişinin bildiği gibi, karaciğer vücutta bulunan önemli organların başlarında gelmektedir. Hayati fonksiyonları yapan ve kontrol edebilen bir organ olduğundan önemlidir. Karaciğer fonksiyonlarının çalışması karmaşık olduğundan, hayati tehlike arz etmektedir. Bu nedenle karaciğerde oluşabilen en ufak bir problem, çok daha fazla büyümeden engellenmelidir. Karaciğer hastalıklarının birçok çeşidi vardır. Problem karaciğerin hangi kısmında ise, ona göre tedavi yöntemi farklılıklar gösterebilmektedir. Alkol, yağlı beslenme, obezite, diyabet gibi farklı sebeplerden dolayı değişim gösterebilmektedir. Karaciğerde en ufak bir problem, büyük hasarlara neden olduğundan çok dikkat edilmelidir. Karaciğerin tahribatı söz konusu olduğunda, hayati önemi de çok olmaktadır. Karaciğer hastalıklarının en zoru genellikle son evrelerde görülür. Hastalığı yenebilmenin formüllerini siz de merak ediyor musunuz? İşte bütün soruların cevaplarını sizler için araştırdık.

Karaciğer Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak karaciğer hastalığının nedenlerinin başında, aşırı alkol tüketimi, sağlıksız ve düzensiz beslenme gelmektedir. Alkol karaciğerin düşmanıdır ve fazla tüketildiğinde sonuçlarına katlanmak oldukça tahribat yaratmaktadır. Peki, bu hastalığın belirtileri sadece alkol ve düzensiz beslenme midir? Tabi ki bu sorunun cevabı ne yazık ki hayırdır. Karaciğer hastalıklarının en büyük nedenlerinden bir tanesi de fazla ilaç kullanımı olmaktadır. Doktor tavsiye etmediği sürece bir ilacı kullanmak çok yanlıştır ve gereksizdir. İlaca bağımlı yaşamak, belki sizin ağrınızı dindirebilir fakat vücudunuzdaki başka bir organa zarar verebilir. Bu organ genellikle karaciğer olarak bilindiğinden, gerekmediği sürece ilaç kullanılmamalıdır.

Karaciğer Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Hastanın yaşına göre belirtileri değişim gösterebilir. Bünyesinden kaynaklanan farklılıklarda da değişim görülmektedir. Kimi bünye sağlam olduğundan, karaciğerde problem olup olmadığını anlamak biraz zaman alabildiği gibi, kiminin bünyesinin zayıflığına göre de hemen belirtiler gözükebilmektedir. Karaciğer vücudun en önemli organları arasında olduğundan, olumsuz belirtiler genellikle karaciğerin problemli olduğuna işaret olabilmektedir. İlk belirtiler arasında, iştahsızlık, halsizlik ve yorgun düşme görülebilmektedir. Kişi kendini güçsüz hissedebilir. Belirtiler sizi korkutmalı mıdır? Aslına bakılırsa korkutmalıdır, belirtiler sizde görülüyor ise, çok geç kalmadan doktora başvurmanız tavsiye edilir. Karın bölgesinde oluşan şişlik ya da ağrı belirtiler arasında yer almaktadır. Belirtiler arasında başka neler vardır? Mide bulantısı, kusma, idrar yapamama, ağız kuruluğu, ateşli vücut, morarmaya eğimli cilt, kabızlık, baş ağrısı ve ya kusma gibi belirtilerde mevcut karaciğer hastalığının belirtileri arasındadır.

Karaciğer Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Karaciğer hastalığından korunmanın ilk yolu düzenli ve dengeli beslenmekten geçer. Bunun dışında fazlam alkol tüketmemek de gerekmektedir. Eğer yapabiliyorsanız hiç alkol tüketmemelisiniz. Düzenli olarak egzersiz ve ya spor yapmak da hastalığı önlemede yardımcı olmaktadır. Aşırı kilo almaktan kaçınılmalıdır ve kilo kontrolü önemli bir kavramdır. Dengeli beslenmek için sizce nelere dikkat etmek gerekir? Uyulması gereken en önemli husus, aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durmak ve yapabiliyorsanız şekerden vazgeçmektir. Sigara içmek de karaciğere faydalı olmadığında bırakılması tavsiye edilmektedir.

Karaciğer Hastalığının Tedavisi Nedir?

Öncelikle doktor kontrolünde olunması gerekmektedir. Bunun yanı sıra uygulanan ilaçla tedavi yöntemi doktorunuzun uyguladığı sıklıkla alınmalıdır. Dengeli beslenmenin önemi büyük olduğundan, karaciğeri besleyip sağlamlaştıracak sebzeler ve yiyeceklerden tüketmek gerekmektedir. Peki, bu hastalığı neler yiyerek yenebilirsiniz? Özellikle brokoli, karahindiba, çam sakızı, yeşil çay, limon, karabiber, nane ve enginar tüketerek bu hastalığı başınızdan def edebilirsiniz. Kefir ve yoğurt hayvansal gıdalara girdiğinden, tüketilmesinde fayda vardır. Yoğurtta bulunan bakteriler sayesinde, karaciğerin onarılmasına ve güçlenmesine katkısı büyük olmaktadır. Tahılın vücutta her zaman önemi büyük olduğundan ve faydasının görülmesinden dolayı, karaciğer rahatsızlıklarında da tüketilmesi gerektiği bilinmelidir. Yüksek lifler barındırdığından tahıl tüketimi sadece karaciğer için değil, vücudun bütün organları için önemli bir besin kaynağıdır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica