Karaciğer Büyümesi Hepatomegali Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Karaciğer Büyümesi Hepatomegali Nedir? Nedenleri ve Tedavisi
Karaciğer Büyümesi Hepatomegali Nedir? Nedenleri ve Tedavisi

Karaciğer Büyümesi; Kan ile besinlerin ayrılmasını sağlayan karaciğer, vücudun en ağır ve en önemli organların başında geliyor. Vücutta 2500'ün üzerinde görevi bulunan bu organın, herhangi bir görevini yapmada aksama olduğunda bundan tüm vücut etkileniyor. Karaciğerin bilinen en önemli görevleri arasında; yaşlı alyuvarları imha ederek yeni alyuvarların yapılması, günde 1,5 Kg.'ın üzerinde safra üretimi, karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmalarının düzenlenmesi, vücudun ihtiyacı olan bir çok vitaminin üretilerek depolanması, vücuttaki ürenin zararının azaltılması, kandaki ve besinlerdeki zehirli maddelerin temizlenmesi, vücut ısısının ayarlanması ve savunma mekanizmalarının güçlendirilmesi sayılabilir. Karaciğerin hayati görevlerini engelleyen, karaciğer büyümesi, iltihapları ve yetmezliği gibi hastalıklar bulunur.

Karaciğer Büyümesi Hepatomegali Nedir?

Karaciğerin normal büyüklüğü, yaş ve cinsiyete göre değişiklik göstermekle beraber, 15 ile 16 yaşlarında büyüme genellikle tamamlanır. Karaciğerin normal boyutlarına oranla daha fazla hacimsel olarak genişlemesine, karaciğer büyümesi (hepatomegali) deniyor. bu hastalık genellikle erişkinlerde ortaya çıkmakta, bazen de çocuklarda ve hatta bebeklerde bile görülebiliyor. Karaciğerdeki büyüme bazen az olarak gerçekleşir ve çok uzun süre fak edilemeyebilir. Karaciğer büyümesi bazen karaciğerin kendisinden bazen de başka rahatsızlıklardan dolayı gerçekleşebilir. Bilim adamları karaciğer hastalığının nedenleri bilindikten sonra hastalık olarak kabul edilmesi gerektiğini savunuyorlar.

Karaciğer Büyümesinin Nedenleri Nelerdir?

Karaciğer büyümesi hastalığının oldukça fazla nedeni olabiliyor, bunları; alkolün aşırı tüketimi, genetiksel hastalıklar, vücutta ihtiyaçtan fazla demir emilimi, safra kanallarında oluşan hasar ve iltihaplanmalar, karaciğerin aşırı yağlanması, hepatit, vücuttaki organlarda fazla miktarda proteinin birikmesi, bağışıklık sisteminin bozularak sağlıklı yapılara saldırarak yok etmesi, kan kanseri (lösemi), vücuttaki kanserin karaciğere ulaşarak yayılması, lenf bezi kanseri, bazı virüslerin oluşturduğu rahatsızlıklar, kalp yetmezliği ve obeziteye varan aşırı kilo almalar olarak sayılabilir.

Karaciğer Büyümesinin Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer büyümesi hastalığının belirtileri çok fazla olmasına rağmen, tek başlarına tanı konması için yeterli değildir ve mutlaka doktor muayenesi gerekir. Belirtilerin en bilinenlerini; karın bölgesinde şişmenin oluşması ve sağ üst kısmında ise ağrının başlaması, iştahsızlık ve aşırı kilo kaybetme, kaslarda sebepsiz ağrıların baş göstermesi, mide bulantılarının artması, sarılık, dışkının renginin değişmesi ve kan görülmesi, sürekli isal durumu ve idrarda kan görünmesi, çabuk yorulma durumu, diş eti kanaması, vücutta morlukların oluşması, adet düzensizlikleri, kaşıntılar ve kıl dökülmesi olarak sıralayabiliriz.

Doktorlar, karaciğer büyümesi hastalığından korunmanın en basit ve etkili yolu olarak, sağlıklı beslenmeyi öneriyor. Bunun için de tam buğdaylı tahıllar, sebze ve meyveler beslenmenin çoğunluğunu oluşturmalıdır. Ayrıca, alkol kullanılıyorsa derhal bırakılmalı, doktorların verdiği ilaçlar önerilen dozda kullanılmalı, zehirli maddelerden uzak durulmalı, ortam sürekli olarak havalandırılmalı, düzenli spor yapılarak kilo dengesi sağlanmalı ve kimyasal içerikli maddelerden uzak durulmalıdır.

Karaciğer Büyümesinin Tedavisi

Karaciğer büyümesi hastalığının tedavisi, hastalığı oluşturan sebeplerin tespitinden sonra, tespit edilen hastalıkların tedavisi ile oluyor. Hastalığın sebebi, kan tahlili ve tomografi ile kolaylıkla anlaşılabiliyor. Hastalık, hepatit gibi rahatsızlıklardan oluşmuşsa ilaç tedavisi, kanser sebepli ise kemoterapi yöntemi ve iltihap kurutucu haplar ile tedavi edilebiliyor.

Karaciğer Büyümesi Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Karaciğer büyümesi hastalığı olan kişiler, hızla yaşam ve beslenme biçimlerini değiştirmeli ve uzmanların tavsiyeleri doğrultusunda, kendilerine yeni bir düzen vermelidir. Ayrıca, tedavi kesinlikle aksatılmamalı ve yarım bırakılmamalıdır.

Sonuç ve Okura Sorular

Sonuç olarak, karaciğeri korumanın yolunun, tüm vücudu korumak olduğu bilinmelidir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica