Kaonjestij Kalp Hastalığı nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kaonjestij Kalp Hastalığı nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Kaonjestij Kalp Hastalığı nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kaonjestij kalp hastalığı, sol ve sağ kalp yetmezliğinin aynı anda bulunduğu zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Mitral ve aort kalp kapaklarının hastalanması sonucu nedeni ile, tiroid hastalıkları, bronşit, müzmin bronşit, akciğer hastalıkları ve romatizma hastalıklarıdır. Dünya üzerinde en tehlikeli rahatsızlıklar arasında ilk sıralarda yer alan kaonjestij kalp rahatsızlıkları, yaş sınırı tanımadan, genç yaşlı demeden birçok kişiyi tehdit etmektedir. Hatta bazı durumlarda bu rahatsızlıklar 20 yaşlarında bile görülmeye başlanmıştır. Peki, neden bu hastalık bu kadar fazla kişileri tetikler? Kalp rahatsızlıkları, genetik faktörler başta olmak üzere birçok etken maddeden dolayı kişiyi tetikleyebilir. Fazla adrenalin, coğrafi etkenler, kişinin kendine iyi bakamaması gibi başka etkenler de vardır.

Kaonjestij Kalp Rahatsızlıklarının Nedenleri Nelerdir?

Kalp rahatsızlıkları birçok nedene bağlı olmakla birlikte, genel olarak en çok strese bağlı ortaya çıkabilecek sıkıntılardan ve genetik problemlerden dolayı olabilmektedir. Başka ne tür nedenleri vardır? Genetik faktörler ve stres dışındaki nedenlerinden bazıları ise, aşırı heyecandan dolayı da olabilir. Özellikle futbol maçlarında ve koşular sırasında, fazla yorgunluktan ve aşırı adrenalinden dolayı kaonjestij kalp rahatsızlıkları görülebilir. Hastalığın nedenleri çevredeki kişiler tarafından bilindiği taktirde, doktor tarafından kontrol altına alınmalıdır. Ani görülebilen bu rahatsızlıklarda ilk müdahale de oldukça önemlidir. Böyle bir durumda bilirkişilerin müdahalesi hayat kurtarabilir.

Kaonjestij Kalp Rahatsızlığının Belirtileri Nelerdir?

Belirtiler arasında özellikle çok çabuk yorulma ve uyku hali görülmektedir. Hemen yorulmak, yokuş çıkamamak, yürürken nefes kesilmesi gibi haller de görülebilmektedir. Kaonjestij kalp rahatsızlıklarının diğer belirtileri nelerdir? Kalp rahatsızlıklarının diğer belirtileri arasında ise, Kalbin yorulduktan sonra kalp atışlarının artması ve hızlanması. Buna bağlı olarak panik atak görülebilir. Nefes alıp verirken stres olma ve panik yapma görülebilir. Kalpte rahatsızlık belirtilerinden birisi olan göğüs sıkışması, sol kolda oluşan uyuşma ve ağırlık hissi de kalp rahatsızlığı belirtileri arasında yer almaktadır. Göğüste görülen yanma, basınç ve baskı hissi kişiyi korkutabilir ve bu nedenler strese girerek panik yapabilir. Böyle bir durumda soğukkanlı olup hemen bir doktora görülmek gerekmektedir.

Kaonjestij Kalp Rahatsızlığından Korunmanın yolları nelerdir?

Kalp hastalıklarına bağlı olarak oluşan kalp krizleri sonucu ölümler oldukça artmaktadır. Erken teşhis çok önemli olduğundan, kalp ile ilgili bir problem hissedilmesi anında doktora başvurulması ve kontrol altında tutulması çok önemlidir. Kolesterolün ve şeker hastalığının kalp rahatsızlıklarını tetiklediğinden dolayı, kolesterole ve şekere çok dikkat edilmelidir. Sigara içmek ülkemizde oldukça yaygın olduğundan dolayı, kaonjestij kalp rahatsızlığı bulunan kişilerin sigara asla kullanmamaları gerekmektedir. Bu rahatsızlıktan tamamen korunmak mümkün müdür? Tamamen korunma mümkün olmayabilir. Fakat düzenli beslenmeyle, sigara kullanmamayla, kilo kontrolünü takibinde bulunarak, hipertansiyon ve şeker hastalığını tedavi olarak korunmak mümkündür.

Kaonjestij Kalp Rahatsızlığının Tedavisi Nedir?

Alternatif tedavi yöntemlerinden bazıları kalp rahatsızlıklarını geçirmekte kullanılabilmektedir. Bu yöntemlerden en çok kullanılanı ve kolayca yapılanı, bir bardak kaynamış suya bir şeker kaşığı nane atılarak demlenmesi beklenir. Sonrasında sabah, akşam içilerek kaonjestij kalp rahatsızlığı tedavisine katkıda bulunulmaktadır. Peki, tedavide cerrahi müdahale gerekebilir mi? Doktor kontrolü yapılmadan böyle bir şey söz konusu olamaz. Öncelikle ilaçla ve doktorun tavsiyeleri doğrultusunda tedavi devam etmelidir.

Tedaviye cevap verilmediği taktirde cerrahi müdahaleye gerek duyulabilir. Duruma göre elektrikli sok ile tedavi gerçekleşebilir. Cerrahi müdahale gerektiğinde kalbe pil takılabilir. Doktorun kararı doğrultusunda açık ve ya kapalı kalp ameliyatına da gerek duyulabilir. Gerekiyorsa da yaşam biçimini değiştirerek yaşam kalitesi arttırılabilir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica