Kanser Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kanser Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Kanser Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kanser; Bilindiği üzere vücudumuz hücrelerden oluşmaktadır ve vücudumuzdaki en küçük yapı taşıdır. Ancak mikroskopla görülebilmektedir. Sağlıklı olan vücut hücrelerinin (kas ve sinir hücreleri dahil değil) bölünebilme yeteneği vardır. Ölen hücrelerin kendini yenileyebilmesi için ve yaralanan dokuların hasarını ortadan kaldırılabilmesi için bölünme işlev kullanılmaktadır. Ancak bu işlevleri de sınırlıdır. Sağlıklı olan hücre ne kadar bölüneceğini ve büyüyebileceğini bilmektedir. Buna karşı olarak kanser hücreleri bunun bilincinde değildirler. Kontrolsüz olarak bölünmeye ve çoğalmaya başlarlar.

Bu şekilde kanser hücreleri birikerek tümörleri meydana getirirler. Oluşan bu tümörler diğer normal olan dokuları sıkıştırabilir ve tahrip edebilirler. Ayrıca eğer bu tümörler oluştukları hücreden ayrılırsa kan ve ya lenf yoluyla diğer bölgelere ilerleyebilir. Kanserin ayrılarak diğer bölgelere ayrılmasına metastaz denmektedir. Farklı şekildeki kanserler, farklı hızla ve yayılma biçimindedirler. Bu nedenle her kanserin türünün tedavisi farklıdır.

Kanser Nedenleri Nelerdir?

Kanser hastalığı için tam olarak şu nedene bağlıdır denilmemektedir. Peki, bunun nedeni nedir? Kanser türü bakımından vücutta çok farklı tiplerde karşımıza çıkmaktadır. Genel başlıklar altında kanseri inleyecek olursak; kanser hastalığında risk grupları iki başlık altında toplanmaktadır. Birincisi, kişinin ailesel ortamı, yaşam şekli, cinsiyeti ve aile öyküleridir. Yani kişinin bulunduğu durumdur. Ailede bulunan genetik durum ve hormonal nedenler burada önemlidir.

İkinci faktör ise, çevresel faktördür. Bu çevresel faktörler, kişinin alkol ve sigara kullanımı, uzun süre güneşe maruz kalma, radyasyonun etkisinde olma, hava kirliliği, bazı kimyasal maddeler ve kötü beslenme şekilleridir.

Kanser Belirtileri Nelerdir?

Kanser belirtilerini erken evrede fark etmek tedavinin gidişatı için son derece önemlidir. En önemli belirtisi kişideki hızlı kilo kaybıdır. Tümörde var olan kanser hücrelerinin metabolizmayı hızlandırması sonucu vücudun aşırı kalori yakmasından dolayı kilo kaybı yaşanmaktadır.

Kişi de aniden meydana gelen yüksek ateşin varlığı da kanserin belirtisi olabilir. Nadir olarak da görülse kanserin ileri ki evrelerinde daha sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bazı bölgelerin tümör hücreleri tarafından işgal edilmesinden dolayı ateş meydana gelmektedir. Bu durum böbrek ve karaciğer kanser türünde daha fazla görülmektedir.

Halsizlik ise en yaygın belirtidir. Halsizlik durumunun ayrıca önemi nedir? Tüm kanser türlerinin sonucu olarak meydana geldiği için teşhisi kolaylaştırmaktadır. Kanserin seyrini, gidişatını tahmin etmede yardımcı olur. Kalın bağırsak ve mide kanserlerde halsizlik durumu daha belirgindir.

Kanserden Korunma Yolları Nelerdir?

Son dönemlerde en çok duyduğumuz rahatsızlıkların başında kanser geliyor. Peki, neden bu kadar yaygınlaştı diye sorulduğunda, cevabı oldukça basit ve nettir. Yaşadığımız ve bulunduğumuz ortamdır. Özellikle metropol şehirlerde araç sayısının artması buna bağlı olarak oluşan hava kirliliğidir. Bu nedenledir ki kanser hastalığına sahip olan bireylere tavsiye edilen şey temiz havada bulunmasıdır.

Diğer tavsiye edilen davranış ise, stresten uzak bir yaşamdır. Stresten uzak, doğayla iç içe olunan bir ortamda bulunmak kanserden korunmanın başlıca yoludur. Bunun yanı sıra beslenme şeklimizin düzene girmesidir. Düzenli beslenme sağlıklı yaşamın gerekleri arasındadır. Bu ortamı oluşturduğumuzda kansere yakalanma riskimiz yüzde sıfır mıdır? tabi ki de hayır. Hiçbir hastalık için yüzde sıfır ihtimali düşünülemez. Ancak aileden gelen genetik hormonlar etkili olsa bile diğer alışkanlıklarımızla kanser hastalığına yakalanma ihtimalimizi minimum düzeye indirmek mümkün olabilmektedir.

Kanser Tedavisi Nedir?

Tümörlerin kan yoluyla farklı bölgelere dağıldığını yukarıdaki makale başlığımızda belirtildi. Bu nedenle tümör vücuttaki hangi bölgede tahribat yaratıyorsa kanser hastalığı orada meydana gelmektedir. Bu nedenle kanser türleri oldukça fazladır ve her kanser türünün kendine özgü tedavi biçimi vardır. Ayrıca kanserin hangi düzeyde olduğu da önemlidir. Erken teşhis edilen kanser hastalığının teşhisi ile üzerinden zaman geçmiş ve iyice yayılmış kanser hastalığının tedavisi birbirinden oldukça farklıdır.

Kemoterapi yayılmış olan kanser hücreleri için kullanılmaktadır. Bazı zamanlarda bu hücreleri yavaşlatmak ve ya durdurmak için radyasyon da kullanılmaktadır. Bazen bu tedavi tek başına yeterli olurken, bazen de ameliyat ile birlikte yapılmaktadır.

Kanser Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Beslenmenin ne kadar önemli olduğu burada da karşımıza çıkmaktadır. Yiyecekler sağlıklı pişirme yöntemleri ile pişirilmelidir. Kavurma, kızartma tarzı pişirme yöntemlerin uzak durulmalıdır. Alkol, sigara gibi zararlı ürünlerden kesinlikle uzaklaşması gerekmektedir. Şişman olan bireylerin kilolarını ideal düzeyde tutmaları gerekmektedir. A, c,e vitaminlerinin eksikliğinden de kanser hastalığı meydana gelebildiği için bu vitaminlerin alımına özen gösterilmelidir. Günde en az 5 porsiyon meyve ve sebze tüketilmelidir.

Sonuç Ve Okura Sorular

Yaşadığımız ortamdan uzaklaşmak ne kadar zor olsa da gelecek günlerin adına kişi kendine dikkat etmeli, iyi beslenmeli ve stresli ortamdan olabildiğince uzak durmalıdır. Şunu bilmeliyiz ki, tedavi tek başına hiç bir hastalıkta yeterli olmamaktadır. Bunun için bireyin kendisi oldukça önemlidir. Bizim hayatımızdan daha önemli ne olabilir diye bir kez daha düşünmenizde yarar var.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica