Kan Tükürme (Hemoptizi) Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kan Tükürme (Hemoptizi) Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Kan Tükürme (Hemoptizi) Nedir, Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kan Tükürme (Hemoptizi) Nedir? Tıp dilinde hemoptizi olarak bilinen kan tükürmek solunum yollarında meydana gelen olumsuzluklar, akciğer rahatsızlıkları gibi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkar. Özellikle kan tükürmek bir hastalık olarak adlandırılmasa da bir sorun olduğunu ortaya koyar. Günde iki veya daha fazla meydana gelen kanlı tükürüklerde müdahalenin gecikmemesi ilerde oluşabilecek riskleri ortadan kaldıracaktır. Şiddetli bir öksürük arkasından gelen tükürükte bulunan kan pembe, parlak kırmızı ve balgamla karışık olabileceği gibi köpüklü bir yapıda da oluşabilir. Kan tükürdüğünüz zaman siz de doktora gitmeyi gerekli görüyor musunuz?

Kan tükürmek her zaman solunum hastalıklarından birinin meydana gelmesinden de kaynaklanmaz. Bazen diş eti kanamaları da tükürüğe karışabilir. Bu durumda kanın rengi kırmızıdır.

Kan Tükürme (Hemoptizi) Neden Olur?

Solunum yollarındaki oluşan olumsuz değişimler nedeni ile kanlı tükürükler meydana gelebilir. Kan tükürmenin birçok nedeni olabilir. Bunlardan birkaçı solunum yollarında gelişen akut problemler, farenjit, zatürre, akciğerde oluşan kan pıhtısı veya tümörler tükürükte kan görülmesine sebep olabilir. Soğuk algınlığının ileri boyutunda meydana gelen kronik öksürükler de tükürükte kan pıhtılarının görülmesine sebep olabilir. Bu durumda acil müdahale gerekebilir. Her durumda ciddi bir problem olacak denilemez lakin tedbir almak sizi daha zorlayıcı tedavi sürecinden kurtaracaktır. Siz de tükürüğünüzdeki kanın sebebini merak etmiyor musunuz?

Kimi zaman daha ağır sebeplerden dolayı oluşan öksürükler sonucu meydana gelen tükürüklerin doğurduğu sonuçlar daha kötüdür. Bunlar arasında akciğer kanseri, bronşektazi, yabancı cisimler, akciğer embolisi, akciğer apsesi gibi birçok problemle birlikte ortaya çıkıyor.

Hemoptiziye Neden Olan Diğer Durumlar

 • Tüberküloz
 • Pnömoni
 • Pulmoner hemosiderozis
 • Bronşetakzi
 • Pulmoner infarkt
 • A-V anevrizma
 • Yabancı cisim aspirasyonu
 • Paraziter hastalıklar
 • Sol kalp yetmezliği
 • Akciğer apsesi
 • KOAH
 • Vaskülitler
 • Mitral stenoz
 • Trombositopeniler
 • Akciğer kanseri
 • Pulmoner hipertansiyon
 • Kistik fibroz
 • Uyuşturucu kullanımı
 • Göğüs travması
 • Amfizem

Kan Tükürmenin Belirtileri Neler?

Uzun süren öksürük nöbetlerinin birçok alanda tahribata yol açması kan tükürmenin başlıca belirtisidir. Özellikle boğaz tahrişine bağlı olan öksürükler uzun sürelidir ve damarların çatlaması ile meydana gelir.

Öncelikle öksürük oluşmaması için yediğiniz, içtiğiniz besinlerin sıcaklık derecesine dikkat edilmeli. Soğuk algınlığı veya gribal enfeksiyonlara yakalandığınızda doktor kontrolünde gerekli ilaçları kullanarak kısa zamanda iyileşme sağlamalısınız. Aksi halde basit bir soğuk algınlığı ilerledikçe bronşit, akciğer embolisi, pıhtı atması, zatürre gibi daha ciddi problemler ortaya çıkabilir. Öksürük olduğunuzda 3 hafta olduğu halde hala devam ediyorsa mutlaka doktora görünmelisiniz. Basit bir öksürük diye geçiştirmek istenmedik sonuçlar oluşturabilir. Verem olma ihtimali dahi söz konusudur. Yenilen besinlerin temizliğine de dikkat edilmesi elzemdir. Besinler üzerinde vücuda giren mikroplar, bağışıklık sistemini çökerterek boğaz enfeksiyonlarına sebep olabiliyor. Kanlı tükürüklerden kurtulmak istemez misiniz?

Kan Tükürme (Hemoptizi) Tedavisi Nasıldır?

Uzun süren öksürükler sonrasında gelen kanları gördüğünüzde derhal doktordan randevunuzu almalısınız. Neden olduğunu gerekli tetkikler yapılmadan anlamanız pek mümkün değildir. İlk müdahale sonrasında gerekli testler yapılarak sonuçlarına göre değerlendirme yapılarak tedaviniz başlanır. Soğuk algınlıklarınızı ilk baştayken tedavi etmek iyileştirme sürecinizi de kısaltacaktır. Özellikle bitki çayları boğazı yumuşatır ve tahriş olmasını engeller. Tahriş olmaması kanama ihtimalini de ortadan kaldırır. Nasıl bir tedavi belirleyerek öksürüğü kısa zamanda yok edersiniz?

Kan Tüküren Kişinin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Böyle bir problem ortaya çıktığında öncelikle neden kaynaklandığı araştırılmalı. Çünkü tükürükte görülen kan diş eti kanamalarından mı yoksa boğaz tahrişinden mi kaynaklı araştırılması gerekir. İlk doktor müdahalesinden sonra sıcak su ve bitki çayları boğazı yumuşatarak tahrişi azaltır. Öğretmen hastalığı olarak bilinen ses kısıklığı da kanamalara sebep olur ve boğazın zorlanması ile birlikte ortaya çıkar.

Sonuç olarak kanlı tükürüklerin birçok sebebi bulunuyor. Özellikle gribal enfeksiyonlar sonrasında meydana gelen solunum yollarında oluşan tahrişler, öksürük süresinin artışı kanamalara yol açabilir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica