Kan Çıbanı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kan Çıbanı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Kan Çıbanı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kan çıbanı, derideki kıl ya da ter bezlerinin bakteriler tarafından iltihaplanmaları sonucu ortaya çıkar. Yanlış beslenme ve özellikle yağlı besin tüketimlerinde daha sık görülür. Şişmanlık, şeker hastalığı gibi metabolizma hastalıkları olan kişilerin vücutları, bu hastalığa karşı daha zayıftır. Aşırı terleme ve kabızlık gibi durumlar, kan çıbanının çoğalmasına neden olabilir.

Kan Çıbanı Nedir?

Kan çıbanı hastalığı, bir anda deride ortaya çıkan ve bakterilere bağlı olarak büyüyen, mikrobik ve ağrılı döküntülere verilen isimdir. Bu döküntüler, bir nevi apse olarak düşünebilir. Genellikle, bakterilerin belirli kıl köklerine yerleşerek burada çoğalmaları ile oluşur. Zonklama, ağrı, şişlik ve ani kızarıklık olarak belirir. Kan çıbanının tıbbi adı, fronküldür. Kıl keseceği içerisine ya da yağ bezesi kanallarına giren bakterilerin meydana getirdiği kan çıbanı, daha çok kasıklarda, burun deliklerinde ve koltuk altlarında bulunur.

Kan Çıbanının Nedenleri Nelerdir?

Kan çıbanın meydana gelmesine neden olan bakteri stafilokok bakterisidir. Bu bakteri, hiçbir hastalığın oluşumuna neden olmadan, deri yüzeyinde kendini gösterir. Derinin tahriş olmasına neden olur ve kıl köklerine saldırarak burada çatlaklar oluşturur. Bu da kan çıbanı hastalığını ortaya çıkarır. Hastalığın oluşmasının diğer nedenleri; vitamin ve protein eksikliği, fazla kilo, sentetik kumaşlar, dar kıyafetler, hareketsizlik, sağlıksız beslenme, sürekli oturma, alkol, beslenme bozukluğu, şeker hastalığı, kansızlık, kanser, kemoterapi şeklinde sıralanabilir.

Kan Çıbanının Belirtileri Nelerdir?

İltihaplı bölgedeki kan dolaşımının yavaşlaması en temel belirtidir. Bunun dışında, deride kızarma ve hassasiyet belirtileri oluşur. Deri yüzeyinde meydana gelen sivilcenin içinde çıbanın başı görülür. Burada da ölü mikroplar, doku artıkları ve ölü akyuvarlar yer alır. Kan çıbanının, göz kapağında ya da burun ve kulak içlerinde çıkması halinde, ucu beyaz görünümlü bir sivilce şeklinde görülür.

Özelikle vücut temizliğine özen gösterilmeli ve düzenli olarak banyo yapılmalıdır. Koltuk altı, burun içi, kulak içi ve kasık bölgelerinin temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Kimyasal katkı maddesi içeren sabunlar, şampuanlar ya da losyonlar kullanılmamalıdır. Çarşafların, yorganların ve kıyafetlerin yüksek ısıda yıkanmaları ve bu eşyaların ortak kullanılmamasına dikkat etmek gerekir. Yağlı besin tüketmemek, düzenli beslenmek, temizliğe önem vermek hastalıktan korunmak için büyük önem taşır.

Kan Çıbanı Tedavisi Nedir?

Kan çıbanı hastalığı tedavisinde, öncelikle çıbanın üzerine tentürdiyot sürülerek güneş banyosu yaptırılır. Bu tedavi, çıbanın kurumasını ya da büyümesinin engellenmesini sağlar. Yüz bölgelerinde çıkan çıbanların, mutlaka bir doktora gösterilmesi gerekir. Tedavi sürecinde, çıbanın yarılarak içindeki iltihabın boşaltılması sağlanabilir. Bu iltihapları kurutacak harici ilaç tedavileri de uygun görülebilir. Kan çıbanının tedavisi, çıbanın çıktığı yere ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterir.

Kan Çıbanı Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Öncelikle, kan çıbanlarının başka çıbanlara benzemediği, hızla ve kolay yayılabilen bir hastalık olduğunun bilincinde olunmalıdır. Bu nedenle, çıbanın ellenmemesi, sıkılmaması ve çıbanla oynanmaması gerekir. Doktor tarafından verilen ilaçların düzenli tüketimi ile, belirli aralıklarla güneş ışınlarından faydalanmak önemlidir.

Sonuç ve Okura Sorular

Kan çıbanına neden olan bakteri, başka hastalıkların oluşmasına neden olmasa da, meydana getirdiği çıbanın oldukça rahatsız edici bir hastalık olduğu açıktır. Her yaştan insanda görülebilen kan çıbanı, temizlik ve düzenli beslenme gerektirdiği gibi, ortak eşya kullanımının da kısıtlanmasını gerektirir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica