Kalp Romatizması Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kalp Romatizması Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Kalp Romatizması Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kalp romatizması, kalpte romatizmal hasar veren bir durumdur. Tipik olarak, bu uzun süreli hasar, mitral kapak, aort kapağı veya her ikisi için oluşur. Bu hasar, kalp kapakçığında zamanla "sızıntı" yapabilir veya daralabilir.

Genellikle, kalp romatizmasının belirtileri orijinal hastalıktan 10 ila 20 yıl sonra ortaya çıkar. Mitral kapak (sol atriyum ile sol ventrikül arasında) genellikle aort kapağından daha fazla etkilenir. Romatizmal ateşi önleyerek kalp romatizması önlenebilir.

Kalp Romatizması Nedir?

Romatizmal ateş, bazen A streptokok adı verilen, streptik boğaz veya kızarık ateş gibi bakterilerin neden olduğu bir enfeksiyondan sonra ortaya çıkan bir hastalıktır. Romatizmal ateş, enfeksiyon antibiyotik ilaçla tamamen tedavi edilmediğinde ortaya çıkar. Kalbi, eklemleri, deri ve beyni etkileyebilir.

Romatizmal ateş belirtileri şunları içermektedir::

 • Ateş
 • Eklemlerdeki birden fazla deride şişme, hassaslık, kızarıklık
 • Derinin altında küçük darbeler veya nodüller
 • İsilik   
 • Kilo kaybı
 • yorgunluk
 • Karın ağrısı

Romatizmal ateş kalpteki kapakçıklara ciddi hasar verebilir. Çoğunlukla mitral kapak, aort kapağı veya her ikisine de zarar verir. Bu kapakçıklar, kalbin sol tarafındaki odacıkların arasından veya dışına kanın geçmesine izin veren kalpteki kapı gibi davranmaktadır. Eğer romatizmal ateş kapakçıklara zarar verirlerse, tam olarak açılmayabilirler. Kapakçıkların daralmasına neden olur veya kapakçıklar tamamen kapanamayabilir, bu da "sızıntı" veya yeterli kan tedarikine sağlamayabilir.

Romatizmal ateşten gelen kapakların hasarlanması valvülit olarak bilinir ve bu da valf kapaklarının iltihaplanması anlamına gelir. Romatizmal ateş, dünyada doğumdan sonra oluşan kapak hastalığının önde gelen nedenidir Ülkemizde romatizmal ateş pek yaygın değildir.

Romatizmal Ateş İçin Kimler Risk Altındadır?

5-15 yaş arasındaki çocuklar romatizmal ateş, özellikle strep boğazında enfeksiyona yakalanma riski altındadır. Romatizmal ateş, rkalp romatizması veya romatizmal ateş nedeni ile ailede geçmişi olan çocuklarda daha sık görülür..

Kalp Romatizmasının Belirtileri Nelerdir?

Kalp romatizması olan çocuklar net bir belirti göstermeyebilir.

Çocuğunuzda romatizmal ateş nedeniyle aortik veya mitral kapak anormallikleri varsa, bu kapak problemleri ile ilgili semptomlar olabilir. Bu vana ile ilgili bir sorun oluşturabilecek bazı semptomlar arasında, özellikle de aktivite sırasında veya yatarken nefes darlığı sayılabilir. Miyokardit veya perikardlı çocuklarda göğüs ağrısı veya şişlik olabilir. Çocuğunuz ayrıca eklem ağrısı ve iltihap gibi romatizmal ateşten başka zararlar da görebilir.

Kalp Romatizması Teşhisi Nasıl Konur?

Bu rahatsızlığı teşhis etmek için doktorunuz yakın geçmişte görülen strep enfeksiyonları (boğaz ağrısı) ya da boğaz ağrısı atakları hakkında soru sormakta, çocuğunuzu incelemekte ve kalplerini dinlemek için bir stetoskop kullanmaktadır. Romatizma kalp hastalığı olan çocuklarda, doktorlar genellikle kalp mırıltısını duyabilir. Muayene sırasında, çocuğunuzun doktoru çocuğunuzun eklemlerinde iltihap belirtileri arayacaktır.

Doktor, çocuğunuzun belirtileri, sağlık geçmişi ve ailenin sağlık öyküsü hakkında ayrıntılı bilgi isteyecektir. Doktorunuz boğaz kültürü veya strep boğazı veya son strep enfeksiyonu bulguları olup olmadığını kontrol etmek için kan testi yapabilir veya diğer testleri yapabilir.

Çocuğunuzun kalplerinin görünüşü ve çalışması hakkında bilgi veren testlere de gereksinimi olacaktır.

Kalp Romatizmasının Tedavisi Nasıl yapılır?

Romatizmal ateş, ilaçla tedavi gerektirir (antibiyotikler). İlk tedaviden sonra, strep enfeksiyonunun geri gelmediğinden emin olmak için koruyucu ilaçlar gereklidir. Doktorunuz ayrıca eklem ağrısı ve şişlik tedavisinde anti-inflamatuar ilaçlar reçete edebilir. Yatak istirahati önerilebilir ve bu, hastalığın ciddiyetine bağlı olarak 2 ila 12 hafta arasında değişebilir. Kalp romatizması yaşayan hastaların yorulmaması gerektiği için yatarak tedavi çok önemlidir. Uygulanması gereken tedaviye de harfiyen uyulması tavsiye edilir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica