Kalınbağırsak İltihabının Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kalınbağırsak İltihabının Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Kalınbağırsak İltihabının Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kalınbağırsakta iltihaplanma iki çeşitte olmaktadır. Bunlar kronik kolit ve akut kolittir. Kronik kolit olan iltihaplanmalar, akut kolik olarak bilinen iltihaplanmalara oranla, daha riskli bir durum teşkil ederler. Kalınbağırsak iltihapları her yaşlarda görülebilir. Akut kolit iltihaplarına neden olan şeyler, besin alerjisi, dizanteri, tifo olabilir. Kronik kolitte ise, bakteriler ve süt, süt ürünlerinin tüketimine olan alerjilerden kaynaklanmaktadır. Kalınbağırsak iltihabı, kalınbağırsağın iç kısmında bulunan mukoza tabakasının iltihap kapmasıyla meydana gelir. Enfeksiyon kapması olağandır. Kalınbağırsak iltihapları tehlikeli olabilir mi? Akut olan kalınbağırsak iltihaplanması tehlikeli olmayabilir fakat kronik kolit olan kalınbağırsak iltihaplanması oldukça tehlikeli olabilmektedir.

Kalınbağırsak İltihabının Nedenleri Nelerdir?

Kalınbağırsak iltihaplanmasının nedenleri, tek bir nedene bağlı değildir. İki tür kalınbağırsak iltihabı olduğundan, nedenleri de bunlara bağlı olarak değişiklik gösterebilirler. Akut kolit iltihaplanmasına neden olan şeyler arasında en önemlisi, gıdalara karşı alerjik bir durum olmasıdır. Tek neden bu mudur? Hayır, tek neden bu değildir. Bunun yanı sıra, dizanteri hastalığına yakalanmak, tifo hastalığına yakalanmak, enterovirüslerin görülmesi olabilir. En önemli belirti olan, besinlerden olan alerjilerdir. Özellikle yeşil yapraklı besinlerin iyice yıkanmaması üzerine, bakterilerin üzerinde kalmasından kaynaklı iltihaplanama yaşanabilir. Kronik kolit iltihaplanmasına neden olan şeyler ise, süt ve süt ürünlerine olan alerjinin bilinmeden tüketilmeye devam edilmesidir. Kronik kolit iltihaplanmalarının nedeni genel olarak bilinemeye de bilir. Bakteriyel enfeksiyonların oluşması da nedenlerden birisi olabilir.

Kalınbağırsak İltihaplanmasının Belirtileri Nelerdir?

Kalınbağırsak iltihaplanmasının belirtileri arasında en çok durulan nokta, kabızlıktır. Genellikle bakteriyel sorunlar olduğundan, kabızlık sorunu yaşanmaktadır. Bunun yanı sıra başka belirtileri var mıdır? Başka bir çok belirtileri olabilir. Örneğin karında şişkinlik. Bu tuvalete çıkamamaktan kaynaklı bir şişkinlik ya da iltihaplanmadan dolayı olan bir şişkinliktir. Bununla birlikte kişi tuvalete çıkamadığından şişkinlik gözle görülür bir biçimde ortaya çıkar. Şişkinlik olduğundan dolayı da karında ağrı ve sancımalar meydana gelebilir. Gözlerdeki yorgunluk, gözaltlarının morarması, halsizlik, yorgunluk, kusmalar ve yüksek ateş de görülebilir. Kalınbağırsak iltihabı belirtilerinin diğerleri ise, ağız içinde aft çıkması, diz altlarında şişkinlik görülmesi ve ayak bileklerinde kızarıklık olabilir.

Kalınbağırsak İltihaplanmasından Korunma Yolları Nelerdir?

Kalınbağırsak vücudumuzda önemli organlardan bir tanesidir. Düzenli çalıştığı taktirde, vücudumuzu bakterilerden koruyarak enfeksiyon bulunuyorsa yok eder. Kalınbağırsak enfeksiyonların sebeplerinden birisi de yiyeceklerdeki bakteriler ve pislikler olabileceğinden, bu yiyeceklerin çok iyi dezenfekte edilip yıkanması gerekmektedir. Özellikle yeşil yapraklı bitkilerin ve sebzelerin iyice yıkanması gerekmektedir. Peki bu sebzeler hangileridir? Salatalarda kullandığımız, marul, roka, maydanoz, dereotu gibi yaprakları çok olan ve karışık olan besinlerin iyice yıkanması gerekmektedir. Bunun yanı sıra ıspanak, semizotu gibi yiyeceklerinde güzelce yıkanması gerekmektedir. Özellikle yıkama suyunun bir kaç sefer değiştirilmesi gerekmektedir ve bolca sirkeli suda bekletmek, bakterilerin ölmesi ve yok olması için kesin çözüm olacaktır.

Kalınbağırsak İltihaplanmasının Tedavisi Nedir?

Akut kolik iltihaplanmalarında hastanın ciddiyeti, diğer iltihaplanamaya oranla daha düşük olduğunda, genellikle yatarak istirahat verilmektedir. Bununla birlikte isal ve ya kabız hangisi söz konusuysa, ona göre ilaçlar yazılarak, doktor kontrolünde kullanılması önerilir. Kronik kolit iltihaplanması daha zorlu bir iltihaplanma olduğundan, diğerine göre biraz daha farklı bir tedavi yöntemi uygulanabilir. Genellikle hastaya günde 3 doz aşımı salazoprin uygulanır. Akut kolit tedavisi olumlu sonuçlar verirken, maalesef kronik kolit tedavisi ömür boyu sürmektedir. Kronik kolit tedavisi iyi gelmediği taktirde, doktorun önerisi doğrultusunda cerrahi müdahale de gerekebilir. Peki, tamamen iyileşme görülmüş müdür? Elbette ki tamamen iyileşmeler de söz konusudur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica