Kalbin Hızlı Atmasının Nedenleri Nelerdir?

Kalbin Hızlı Atmasının Nedenleri Nelerdir?
Kalbin Hızlı Atmasının Nedenleri Nelerdir?

Kişilerin kalp sağlığı beslenmeleri ve kronik hastalıkları ile doğrudan ilgili olmaktadır. Kalp sağlığı da kalbin atışını ve hızını etkilemektedir. Kalp atışının hızlı olması çarpıntı diye adlandırılır. Bu durum birçok kişinin gün içinde başına gelen bir durumdur. Çarpıntı yaş gözetmeden herhangi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkar. Ayrıca kişiler çarpıntıyı yaşama nedenleri hafiflediği zaman çarpıntılarının da hafiflediğini hissetmeye başlayacaklardır.

Kalbin Hızlı Atması

Kalbinizin hızlı atması sorunu tam olarak nedir? Diğer ismiyle çarpıntı diye kabul edilebilir. Bu hastalık kalbin bir dakika içerisinde atması gereken sayısının çok üstünde atması durumudur. Bu sırada ise oldukça hızlı atar. Ritmi hissedilecek hızda olan kalp atışları tansiyon aletleri gibi aletlerle dakikada kaç kez attığını tespit etmek mümkün olur.

Kalbin Hızlı Atmasının Nedenleri Nelerdir?

Kalbiniz neden çok hızlı atar merak ediyor musunuz? Bunun için çok fazla neden saymak mümkündür. Çarpıntı sorunu yaşayan kişiler yanı kalbi hızlı atan kişilerin tansiyon hastalığı varsa bu durumu doğrudan tetiklemeye müsait bir sorun olur. Kişinin tansiyonu yükseldiği yada aşırı düştüğü zaman kalp atışları hızlanır. Bununla birlikte kişinin aşırı yağlı besinler tüketmesi de bu duruma neden olur. Yapısı gereği kilolu insanlar gündelik hayatlarında da ara sıra hızlı kalp atışı yaşarlar. Genel sağlığı yerinde bir kişi için ise hızlı kalp atışı meydana gelmesi ağlamak, sinirlenmek, midede gaz birikmesi, hazımsızlık, koşmak, yorulmak yada korkmak gibi nedenlere bağlanır.

Kalp Çarpıntısı Belirtileri Nelerdir?

Kalbiniz hızlı atmaya başladığı zaman birlikte ne belirtiler yaşanır? Kalbin hızlı atması ile birlikte baş ağrısı ya da baş dönmesi meydana gelebilir. Belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterir. Tansiyon hastalığına bağlı meydana gelen kalp atışı hızlılığı birlikte kemik uyuşması gibi belirtiler de yapar. Göz kararması da bir tür belirti sayılmaktadır.

Neler yaparsanız bu durumu en aza indirirsiniz? Kalbi hızlı atan kişiler bu sorunun nedenini tespit ederek ilk olarak bu durumu tedavi etmelidirler. Aynı zamanda aşırı yemek yeme konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Kişiler yedikleri besine ve bu durumdan korunmak için gün içinde tükettikleri su miktarına özen göstermelidirler.

Kalbin Hızlı Atması, Kalp Çarpıntısının Tedavisi Nedir?

Tedavisi mümkün müdür? Kalp atışları hızlı olan kişiler en doğru tedaviyi sağlamak için en kısa sürede bir kalp doktoruna yani kardiyoloji alanına muayene olmalıdırlar. Gerekli tetkik ve muayene sonrası nedenini tespit eden doktor kişi için en doğru tedaviye başlayacaktır. Kalp ilaçları başlanarak veya bazı pehriz yapılması istenerek doktor tedavi sürecini başlatır. Buna karar vermeden önce muayene sırasında kişi bir takım kalp kontrolünden geçmektedir.

Günlük yaşantınızda nelere dikkat etmelisiniz? Bir çarpıntı sorununuz olduğunu aklınızın bir köşesinde tutarak yaşam şeklinize ona uygun şekil vermelisiniz. Yani koşarken hatta konuşurken dahi oldukça yavaş hareket etmeye dikkat etmek gerekir. Kalbi ve vücudu sakin bırakmak için kendini yormadan kişi bol bol istirahat etmeye özen göstermelidir.

Sonuç ve Okura Sorular

Kalbin hızlı atması her türlü kalp krizi riskini arttırmaya yönelik bir sağlık sorunudur. Kalp sağlığı ölümcül değerler taşır ve önemsenmesi gerekir. En ufak sorunlarda dahi gerekli önlemler alınmalı ve muayeneden geçilmelidir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica