Kadınlarda Adet Dönemi Sivilce Nasıl Geçer?

Kadınlarda Adet Dönemi Sivilce Nasıl Geçer?
Kadınlarda Adet Dönemi Sivilce Nasıl Geçer?

Sivilceler birbirinden farklı nedenlere bağlı olarak meydana gelebiliyor. Ergenlik yaygın nedeni ancak bununla sınırlı değil. Aşırı yağlı gıda tüketimi, stres vs. olabileceği gibi   kadınlarda regl öncesi de sivilce görülebiliyor. Bu son durumun elbette bir açıklaması var ve çoğu kadı özellikle bu dönemde artan sivilce nedeniyle adet dönemi sivilce nasıl geçer sorusunun cevabını aramakta.

Sivilce ve Adet Arasındaki İlişki Nedir?

Sivilceler ve adet kanaması arasında hormonları da ilgilendiren bir durum vardır. Kanamanın başladığı ilk gün dişilik hormonu en alt seviyededir. 29 günlük döngü tamamlandığında yumurtalıklarda östrojen üretimi uyarılır. Adet öncesi dönemde ise kişi duygusal olarak değişim sürecine girer ve ciltte de geçici değişmeler olabilir.  Yağ salgılarının değişmesi bu bozulmaların en büyük etkenidir. Adet dönemi sivilce için tedavi zamanlama öncesinde bazı önlemler alınarak ve duygusal açıdan da kendinizi hazırlayarak azaltılabilir.  Bunun yetmediği durumlarda da bazı maske ve doğal yöntemler uygulanabilir, bazı durumlardan kaçınılabilir.

Adet Dönemi Sivilce İçin Kürü Çeşitleri Nelerdir?

Adet dönemi için yapılacak doğal kürler sayesinde daha rahat bir cilde kavuşabilirsiniz.:

  • Aspirin ve maya kürü: Uygulaması son derece kolaydır. İki adet aspirin toz haline getirildikten sonra bir çay kaşığı kadar oksijenli su ile aynı miktarda kuru maya karıştırılır. Elde edilen bu karışım, önceden tonikle arındırılmış cilt gözeneklerine yuvarlak hareketlerle uygulanır. Yarım saat civarı bekletilmesinin ardından ılık suyla yıkanır ve sonra da kükürtlü sabunla cilt yıkanır. Adet süresince ve bittikten sonraki bir hafta boyunca bunu uyguladığınızda belirgin bir fark oluşacaktır. Sivilce oluşumunu engellediği gibi kalan lekelerin giderilmesinde de son derece etkilidir.
  • Karbonat kürü: Çay kaşığı kadar karbonat içerisine bir miktar su eklenir ve önceden tonikle ya da sadece suyla temizlenen cilde, özellikle de sivilce olan alana iyice sürülür. 10-15 dakika kadar bekletildikten sonra ılık suyla temizlenir.

Adet Dönemi Sivilce Geçirmek İçin Beslenmede Nelere Dikkat Edilmeli?

Dengeli beslenme adet dönemi sivilce geçirmek için alınabilecek en iyi yöntemlerden birisidir. Stres seviyesinin artması ve hormon değişimleri ile beraber kadınlarda kanama öncesinde tatlı ve yağlı yiyecekleri yeme isteği daha fazla olur. Bu dönemde birden yapılan tatlı- tuzlu- yağlı yiyecekler, cildin de dengesini bozacağı için kolayca sivilce oluşuma neden olacaktır. Bu kriz dönemlerinde yapılabilecek belki de en iyi yöntem, tatlı krizini sağlıklı yiyeceklere yöneltmek ya da bitter, sütlü tatlılar gibi daha kolay şekilde vücuttan atılabilen takviyelere yönlendirmektir. Yine muz hem adet ağrısı için hem de tatlı krizinin kesilmesinde iyi bir alternatif olabilir. İki üç tane muz tüketerek daha az kriz yaşanan adet dönemi mümkün olabilir.   

Adet Döneminde Stresten Nasıl Uzak Durulur?

Duygusal açıdan yaşanan adet öncesi dengesizlikler beraberinde cildin salgıladığı yağ seviyesinde değişmelere neden olabiliyor. Bu stresin seviyesi her kadında farklı görülebilse de genelde kendini daha hassas ve sinirli hissetme, karamsar tavırların diğer zamanlara göre daha fazla olması gibi belirtilerle kendini gösterebiliyor. Bu durumun sivilcelere yansımaması için yapılabilecek en iyi çözüm sıralaması; sevdiğiniz bir uğraşa yönelmek, spor yapmak, sosyal aktiviteleri çoğaltmak, kafein gibi uyarıcıları sınırlı almak, bunun yerine bitkisel ağırlıklı içecekler tüketmek şeklinde sıralanabilir. Bunlar içerisinden kendiniz için uygun olanı belirleyebilirsiniz.

Bal ve Tarçın Maskesiyle Adet Sivilceleri Nasıl Geçer?

Farklı nedenlerle meydana gelen sivilceler için en etkili maskelerden birisi bal ve tarçınla yapılan maskedir. Bir miktar bal içerisine karıştırılan bir çay kaşığı kadar tarçın, yüze uygulandığında ve 20 dakika bekletildiğinde sonucu belirgin far yaratacaktır. Sivilce geçene kadar 5 günde bir uygulanabilmektedir.

Çay Ağacı Yağı İle Adet Döneminde Sivilce Geçirme Nasıl Olur?

Adet dönemi sivilce engelleyen maskeler içinde en çok tavsiye edilen yöntemlerden biridir. Son derece doğal ve etkili olan bu yağ, antiseptik özelliklere sahiptir ve düzenli olarak kullanıldığında adet dönemlerinde cildinizin bundan en az seviyede etkilenmesini sağlar. Bu yağı kullanırken cilt hassasiyetinizi kontrol ederek uygulama yapmanız önerilir. Çünkü yoğun içeriği bazen hassas yapıdaki ciltlerde kızarmaya neden olabilmektedir. Bunun dışında temiz cilde ve düzenli olarak sivilce üzerine uygulandığında birkaç ay içerisinde kesin etkisini gösterecektir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica