Kadınlar İçin Eğitim Hakkının Önemi

Kadınlar İçin Eğitim Hakkının Önemi
Kadınlar İçin Eğitim Hakkının Önemi

Kadın; bulunduğu aile ve sorumluluklar üstlendiği toplum arasında bağ kurabilen, yaşantımızda çeşitli görevleri üstlenen, pek çok sıfata nail olabilen, toplumsal değerlerimize göre kutsal varlıklardır.

Anne olmak, bir kurumda çalışan olmak, eş olmak, evlat olmak gibi çoğu yerde var olan kadınların; evlatlarını yetiştirebilmek için, kendilerine uygun işlerde çalışabilmek için, toplumun sosyal dengesinde doğru rolü üstlenmeleri için eğitim almaları gerekmektedir.

Toplumda Kadın Eğitimine Verilen Önem

Eskilerden beri süre gelen " kız tarafı okumaz " diye oluşan önyargıyı zamanla biraz daha yıkmış durumdayız. Ama hala eğitimden yoksun kadınlarımız mevcut. Öncelikle kadına bakış açıları itibariyle sadece ev işlerinde çalışmaya ve çocuk doğurmaya yarayan kimse olarak dar bir kriter içine koydukları için kadınların eğitimine önem vermeyen bölgeler, insanlar ne yazık ki hala var.

Mühendislik okuyan kız çocuklarına bu mesleğin erkek işi olduğunu empoze etmek isteyen düşünceler besleyen insanlarımız, tam tersi olarak da gastronomi okumak isteyen erkek çocuklarına da bunun kız işi olduğunu ikna etmeyi savunuyor. Bu düşüncenin yıkılması gerekir ve bu da ancak eğitimle var olur.

Eğitim Şart

 ​​​​​​Dünyaya gelen çocukların doğru bir şekilde yönlendirilmesi, aile içinde var olan yanlışların anlatılarak düzeltilmesi, kadınların şiddet vb. konularda aciz kalmaması kendini savunabilmesi, ekonomik gücünü eline almış topluma faydalı bir birey olabilmesi için eğitim şart. Çünkü kadınlar eğitim görürse onların yetiştirdiği evlatlar eğitim görür. Bu eğitimin ışığı altında sürekli çoğalan toplumumuz aydınlanır.

Çocuğuna öğrenme hevesini, topluma faydalı bir birey olmayı, kötü davranışların yarattığı yıkımı öğretmiş ve bu esaslarla yetiştirilmiş bireyler dünyaya getiren, toplumun refahı için eğitim yolunda yürüyen, ekonomik gücü elinde, milli gururumuz olabilen kadınlara destek vermeli, ellerinden tutmalı, eğitim öğretimlerine katkı sağlamalıyız.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica