Kadını Sünnet Etmek Ne Demek? Kadını Sünnet Eden Ülkeler

Kadını Sünnet Etmek Ne Demek? Kadını Sünnet Eden Ülkeler
Kadını Sünnet Etmek Ne Demek? Kadını Sünnet Eden Ülkeler

Khatna

Bazı toplumlarda kadın sünneti geleneksel hale getirilmiştir. Khatna kadınların sünnet edilmesi demektir. Kadınların cinsel organlarının bir kısmının ya da tamamının kesilmesiyle oluşur. Bu olayın tam olarak tarihine bakacak olursak net bir zaman bilinmemektedir. Tahmini bin yıl öncesine dayandığı bilinmektedir. Hangi bölgede ortaya çıktığı bilinmemektedir. Dini inanç olarak böyle bir durumun emri verilmemiş olsa da insanlar kendi düşüncelerini gelenek haline getirmişlerdir.

Kadınların sünnet edilmesindeki amaç cinsel isteği azaltmaktır. Kadınların sünnet edildiği toplumlarda bu olayı reddedenler toplumdan dışlanmaktadır. Kirlenmiş, pis ve tecavüze uğramış olarak görülür. Dünyada yaklaşık olarak 130 milyon kadın ve kız çocukları sünnet edilmektedir. Bu toplumlarda kadınların ve kız çocuklarının böyle bir duruma mecbur bırakıldığı görülmektedir. Toplumda erkeklerin egosunu yükseltmek için bu olayı yaptıkları düşünülmektedir. Çok fazla riski olan bu durum sonucunda birçok ölümler gerçekleşmektedir. Diğer sünnet olan kadınlar ise diğer hemcinsleri gibi cinsel yaşamdan zevk alamadıkları için normal bir yaşam sürememektedirler.

Kadın Sünnetinin Getirdikleri

Kadınların sünnet edilmesi ciddi anlamda risk ve komplikasyonlar oluşturmaktadır. Ölüm oranları yüksektir. Hayatta kalanlarda sakatlık, birtakım sancılar görülür. Genellikle fazla gelişmemiş ülkelerde görülen bu durum kadınlarda enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Ürolojik olarak her türlü komplikasyon meydana gelir. Hepatit-B, HIV, Septisemi gibi hastalıklar görülmektedir. Bazı durumlarda kadınlar doğurganlıklarını kaybetmektedirler. Geleneksel hale getirilen Khatna durumunun bir an önce durdurulmalıdır.

Khatnanın Uygulandığı Ülkeler

Kadınların sünnet edilmesi denilince ilk akla gelen ülke Afrika'dır. Gine, Sudan, Yemen, Gaman, Endonezya'da da görülmektedir. Ayrıca Avrupa, Yeni Zelanda, Avustralya gibi ülkelerde de görülmektedir. Bazı kaynaklarda Müslüman ülkelerde fazlaca görüldüğü söylenmektedir. Araştırmacılara göre çeşitli hastalıklara sebep olması ve ölümlere sebebiyet vermesinden dolayı bu olay vahşice ve barbarca bir durum olarak görülmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica