Kadın Ve Şiir

Kadın Ve Şiir
Kadın Ve Şiir

Birçok millet asırlar öncesinden şiire ve kadına değer vermeyi amaçlamış ve buna göre kanunlar ortaya koymuştur. Bazı milletler ise kadını değersiz bir varlık olarak görülürken Türk milletinde kadın her zaman değerli olmuştur. Şiir ise bir milletin duygu ve düşüncelerini ifade etmede kullandığı en yaygın edebi türdür. Kadın ve şiir her zaman iç içe olmuş ve en muntazam şiirler kadınlara yazılmıştır. Bazen aşk şiirleri gerçek kişilere bazen de insanların kendileri tarafından oluşturdukları ütopik kişilere yazılmıştır.

Gerçek Aşk veya Ütopik Sevgili

Şairler ilhamlarını hemen her zaman aşık oldukları ve kavuşamadıkları sevgililerinden almışlardır. Şiirin ana kaynağı her zaman kadınlar olmuştur. İnsanlık tarihinden itibaren ev kurma kültürüyle birlikte, kadın erkek ilişkileri devam etmiş ve bu süreç içinde romantizm akımı etkisiyle aşk şiirleri ivme kazanmıştır. Yazılan bu şiirler, bazen sevgiliye ulaşmış bazen ise bu şiirlerden sevgilinin hiç haberi olmamıştır. Türk geleneğinde bilinen ilk şair Aprın Çor isimli Uygur şairidir. Bu şairin ele geçen ilk şiiri de lirik şiir tarzında değerlendirilmiştir. Kadınlarla ilgili yazılan ilk şiir, kadınların varlığının hissedildiği ilk andır. Sadece sevgili olarak değerlendirilmeyecek bu konu anne, kardeş gibi kavramlar içinde geçerlidir. Kadınlarla ilgili şiirler sadece sevgili tarzında yazılmamıştır. Sevgiliye yazılan birçok şiir gerçekte var olmayan fakat şairin hayal dünyasına oluşturduğu ütopik sevgililerdir. Şair bu kadınlar gerçekten varmış gibi davranır ve platonik bir aşka tutulur. Bu sevgiliye hiçbir zaman kavuşamaz ve bu kadın şair için artık ilham kaynağı olmuştur.

Şiirin İlham Kaynağı Kadın

Kadınlarla ilgili ilk şiir, bir şairin karşılıksız aşkı ile başlamıştır. Kavuşulan veya karşılık bulan aşklar ilham kaynağı olan duyguyu öldüreceğinden, insanlar genellikle aşk şiirlerini yazdıkları insanlara belli etmeden ortaya çıkarmışlardır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica