Kabızlık nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kabızlık nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Kabızlık nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kabızlık insan vücudunun en çok yaşadığı problemlerinden birisidir. Genel olarak şişkinliğe ve rahatsız edici problemlere sebep olan kabızlık çeşitli sebeplerden dolayı karşımıza çıkmakta. Bu sebeplerden en belirgin olanları hareketsizlik, stres, beslenme stiliniz veya kullanmış olduğunuz ilaçlardır. Kabızlık bağırsak hastalıkları arasında en sık görülenler arasında üst sıralarda yer almakta. Ayrıca uzmanların hastalığı tespit etme, tedavi etme ve önleme aşamalarında ki farklı hareketlerinden dolayı önemli bir sorun olarak ele alınıyor. Eğer gündelik hayatta sıklıkla kabızlık problemi yaşıyorsanız en kısa sürede doktorunuzla görüşmelisiniz. Peki, siz kabızlığın ne olduğunu biliyor musunuz?

Kabızlık nedir?

Kabızlık veya tıbbi adıyla konstipasyon bağırsağınızın işlevini normal sürece daha yavaş gerçekleştirmesi veya gerçekleştirememesi sonucunda ortaya çıkan dışkılamada zorlanmaya verilen genel isimdir. Eğer bağırsağınız işlevini tam olarak yerine getiremiyorsa dışkılama sırasında ağrı, sancı çekebilir veya tam dışkılama gerçekleştirememenize sebep olur. Tuvalet esnasında az dışkılama veya dışkılayamama problemime de kabızlık problemine dahildir. Ayrıca kabız olan bireylerde dışkının katılaşması da genel olarak görülebilen bir sorundur. Eğer birey haftada 3 defadan az dışkılama işlemi gerçekleştiriyorsa kabızlık problemi yaşıyor demektir.

Kabızlık nedenleri nelerdir?

Kabızlık halkın %30’unda karşılaşılabilen bir problem olduğu için çok çeşitli sebeplerinin olduğunu anlayabilirsiniz. Peki, siz kabızlığın nedenlerini biliyor musunuz? Bunların arasından en çok öne çıkan bireyin yaşam biçimidir. Eğer kişi yeterli motor hareketlerini yerine getirmiyor veya çok az yerine getiriyorsa bağırsakları yeterli seviyede çalışmayacaktır. Kabızlığın bir diğer önemli nedeni ise kişinin yemek alışkanlıklarıdır. Sağlıksız ve yağlı beslenme kabızlığa davet çıkaran bir diğer nedendir. Tıbbi açıdan kabızlığın sebeplerinden biriside kolon veya rektum bölgesinde oluşan problemlerdir. Bu problemler tıkanıklık veya darlık ya da o bölümde bulunan sinirlere ait problemlere olabilmekte. Ayrıca kişinin yaşadığı hormonal problemlerde kabızlığa davet çıkarabilmekte.

Kabızlık Belirtileri Nelerdir?

Kabızlık erken teşhiste çözümü çok kolay olan bir hastalıktır. Siz hastalığı fark edecek kadar bilgili misiniz? Bu yüzden hastalığın belirtilerini çok iyi takip etmeniz gerekiyor. Öncelikli olarak bireyin haftalık dışkılama alışkanlığı kontrol edilmelidir. Haftada 3 veya daha az dışkılama yapan bireyler kabızlığa en yakın bireyler arasındadır. Bunu yanı sıra birey dışkılama esnasında sancı, ağrı çekmesi durumda kabızlığın göstergeleri arasındadır. Bunların yanı sıra yorgunluk, halsizlik veya dışkılıma sırasında kanama yaşıyorsanız kabızlık problemi çekiyor olabilirsiniz. Genel olarak dışkılama esnasında yaşanan sertlik veya az dışkılamada kabızlığın belirtileri arasındadır. Bu durumlarda size en yakın doktoru ziyaret ederek kontrol edilmeniz gerekmekte.

Kabızlıktan Korunma Yolları Nelerdir?

Kabızlıktan korunmak çok kolay, peki ya siz kabızlıktan korunma yollarını biliyor musunuz? Eğer kabızlıktan korunmak istiyorsanız bol bol su içmeniz gerekiyor. Katı gıdalardan uzak durmanız kabız olmanızı zorlaştıracaktır. Bol hareket ve spor bağırsak sisteminizin çalışmasını hızlandıracaktır. Yemekleriniz de meyve ve sebzeleri eksik etmemeye özen gösterin, ayrıca yemekleriniz sırasında tam tahıllı gıdalar tercih edin. Bunların yanında ara öğün olarak bol bol kurutulmuş yiyecekler tüketin. Bu işlemler bağırsaklarınızın çalışmasını fayda sağlayacaktır.

Kabızlığın Tedavisi Nedir?

Kabızlık yaşayan bir bireyseniz bunun tedavisi yine sizin elinizde. Peki ya siz kabızlığınızı nasıl tedavi edebileceğinizi biliyor musunuz? Öncelikle doktorunuza danışarak bir diyet listesi oluşturacaksınız. Bunun yanı sıra günlük sıvı tüketiminizi arttırmanız gerekiyor. Ayrıca hastalığın oluşmaması için belirli aralıklarla dışkılama işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Lif ve su tüketimi kabızlığın en önemli tedavi yöntemidir. Genel tedavi olarak bol spor ve su ihtiyacınızı gidermeniz gerekiyor.

Kabız Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Eğer dışkılama sırasında birtakım problemler yaşayan biriyseniz neleri göz önüne almanız gerektiğini biliyor musunuz? Kabızken asla yapmamanız gereken davranışlar mevcut. Bunlar alkol ve ağrı kesici almamak, çok fazla süt ve süt ürünü tüketmemek, probleminize yönelik ilaçları çok fazla tüketmemek ve çok fazla kalsiyum ilacı almamaktır. Eğer bu şeyleri çok fazla tüketirseniz kabızlık probleminiz şiddetlenerek artacaktır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica