Kabızlık İçin Şifalı Bitkiler

Kabızlık İçin Şifalı Bitkiler
Kabızlık İçin Şifalı Bitkiler

Düzensiz ve dengesiz beslenme, düşük yaşam kalitesine sahip olma gibi etmenler kişide kabızlık gibi bağırsak rahatsızlıklarına neden olabilir. Bireyin yaşam kalitesini oldukça düşüren ve sancı çekmesine neden olan kabızlığın ise doğal yöntemler ile tedavisi mümkündür. Kabızlık için şifalı bitkiler tüketmek, sindirim ve boşaltım sisteminizin yeniden aktifleşmesine ve rahatsızlığınızın ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra moralinizin yüksek olması da hormonal dengeniz açısında önemlidir. Bilindiği gibi kabızlık, hormonların düzensiz işleyişi ile de doğru orantılı bir rahatsızlıktır. Hormonların düzgün çalışması için ise mutlu bir ruh hali ve iyi bir psikoloji şarttır. Ayrıca sulu gıda ağırlıklı beslenmek de kabızlık çeken insanların rahatsızlıklarını giderebilmeleri için elzem derecede önemlidir.

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabızlık için şifalı bitkiler denince halk arasında ilk akla gelen şüphesiz kuru kayısı ve mürdüm eriğidir. Şifa dolu bu kurutulmuş bitkilerin kabızlık üstüne olan bu şöhretleri de boşuna değildir. Gece yatarken birkaç tane kuru kayısı ve mürdüm eriğini suya bırakın. Sabah uyandığınızda ise önce suyu için sonra da suda beklettiğiniz kuru kayısı ve mürdüm eriklerini yiyin. Bu işlemi belirli bir süre tekrarlamanız kısa süre sonra kabızlıktan kurtulmanızı sağlayacaktır. Kabızlık için şifalı olan bir diğer bitki ise keten tohumudur. Keten tohumunu yoğurt ile karıştırarak günde birkaç defa özellikle de aç karnına yemeniz rahatsızlığınızın giderilmesinde oldukça yardımcı olacaktır.

Pırasa ve Bitki Çayı

Pırasa kabızlık için şifalı bitkiler arasında bulunur. Pirinçsiz bir şekilde pişirdiğiniz pırasayı haftada birkaç kez yemeniz rahatsızlığınızı hızlıca giderecektir. Eğer pırasayı zeytinyağlı yaparsanız daha da hızlı sonuç alırsınız. Bunun dışında kiraz sapı, yeşil çay, maydanoz, kayısı ve limonu karıştararak demleyeceğiniz bitki çayı da kabızlık için fevkalade bir tedavi yöntemidir. Bu çayı her gün düzenli bir şekilde güne yayarak içmeniz kısa sürede kabızlığınızın ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Ayrıca sinameki de kabızlık için oldukça şifalı bir bitkidir. Haşalayarak veya yemeklerde de kullanabileceğiniz sinameki, kabızlığınızın hızlıca giderilmesinde etkili ve önemli rol oynayacaktır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica