Husye Torbası (Testis Şişmesi) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Husye Torbası (Testis Şişmesi) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Husye Torbası (Testis Şişmesi) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Husye torbası olarak da bilinen erbezleri ya da testisler erkek üreme organlarına verilen bir diğer isimdir. 2 adet olarak erkek vücudunda kasık altında bulunur ve üreme işlevi görür. Bu erbezlerinin ana görevi sperm üretmektir. Ayrıca çeşitli erkek hormonları da bu testislerde üretilir. Testislerde kan ve lenf damarları oldukça fazladır. Bazı zamanlarda bu husye torbalarından birinde ya da her ikisinde aynı anda şişkinlik ağrı ve kızarıklık görülebilir. Bu bir hastalığın ana belirtisi olabileceği için ürolog polikliniğine görünmekte fayda vardır. Şişkinliğin sebepleri orşit gibi bazı hastalıkların başlangıcı olabilir. Orşit hastalığını daha önce duydunuz mu? Mikro organizmaların kan yolu ile husye bezlerinde oluşturduğu enfeksiyona denir.

Husye Torbası (Testis Şişmesi) Şişliğinin Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın nedenleri pek çok hastalığın başlangıç belirtisi olabilir. Hidrosel şişlik yani husye torbasında sıvı birikmesine bağlı şişkinlik gibi. Spermatosel yani husye torbasında ölü spermlerin oluşturduğu kitle şişkinliğe sebep olacak bir başka neden olabilir. Epididimit yani husyeye sperm taşıyan borunun iltihaplanması bir başka neden, varikosel yani sperm damarlarının genişlemesi ve en önemli neden testis kanseri huyse torbası şişkinliğine neden olabilir.

Husye Torbası (Testis Şişmesi) Şişliğinin Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri arasında kasık ağrısı, kusma ve bulantı ile birlikte yüksek ateştir. Ayrıca soğukluk, husye torbasındaki şekil değişikliği ve ağrılı balgam atma gibi septomlar da hastalığın belirleyici septomlarıdır.

Huyse torbası şişkinliği, testisin donuk ağrısına, şişmesine, sertleşmesine ve küçülmesine neden olabilir. Kronikleşen husye torbası şişkinliğine bağlı orşit hastalığı önlem alınmadığında kısırlık sorunu ortaya çıkarabilir ve orşit iyileşse bile testisin küçülmesi semptomu ortaya çıkabilir. Bu belirtiler genel anlamda her tür hastalığın ana belirtileridir değil mi?

Husye Torbası Şişliğinden Korunma Yolları Nelerdir?

Soğuk havalarda korunma yöntemleri, mevsimsel enfeksiyonlara karşı tedbir, kan yolu ile bulaşan mikroplardan korunma, ailesinde kanser hikayesi olanların 6 ayda bir testlerden geçmesi ve kısırlık sorunu yaşıyor ise nedenleri için doktora görünülmelidir.

Husye Torbası Şişliğinin Tedavisi Nedir?

Şişkinlik ve ağrıyı hastanın kendisi fark etmektedir ve böylelikle hastalık süreci başlar. Hastalığın belirtileri bir hafta içerisinde halen devam ediyorsa Sağlık Kuruluşlarının Ürolog Kliniğine başvurun. Kan testi, biyopsi, ışık testi (bu kanser hücre teşhisinde önemli bir testtir.), x-ray testi ve ultrason gibi bazı testlerden sonra hastalığın cinsine göre diüretik ve antiflojik içerikli antibiyotikler yada testis kanseri ise cerrahi operasyon ile tedavi edilir. Cerrahi operasyon gerektirmeyen durumlarda ilaç tedavisi, testis şişmesini iyileştirir: ilaçlar doktorun belirtildiği doz ve sürede kullanıldığında husye torbası şişkinliğine olumlu etki eder ve tamamen tedavi olumlu sonuç verir. İlaç tedavisinin, mikropları öldürmek için ısı, temizleme ve detoxicating etkisi vardır, kan dolaşımını canlandırır ve ağrıyı hafifletir. Bu tedavi ile testis iyileşir ayrıca bu ilaç tedavisi enfeksiyonun yayılmasını da engeller. Enfeksiyon nedenleri sadece mikroorganizma ve bakteriler midir?

Husye Torbası Şişliği Olan Kişilerin Dikkate Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Beslenme alışkanlıkları doğru olmalı, kötü alışkanlıklardan uzak durulmalı (sigara, alkol, uyuşturucu), temizlik ve hijyene dikkat edilmelidir. İç çamaşırların pamuk ya da keten olanları kullanılmalıdır. Doktor tedavisi olumlu sonuçlanana kadar tedaviye kesintisiz devam edilmelidir. Husye bezi hastalıkları ve nedenleri için doktordan destek alınmalı mıdır? Acaba tek eşlilik husye torbası şişkinliğine bağlı nedenlere olumlu etki eder mi?

İnsan vücudu zaman içerisinde gerek stres gerekse dış etkenlere bağlı olarak rutin çalışmasını aksatacak darbeler ile karşılaşır. Bu darbeler organın en fazla direncini kaybettiği yerde kendini hissettirir. Her hastalığın kendini tanıtacak belirtileri vardır. Bu belirtiler genelde ağrı olarak ortaya çıkar. Önemli olan ağrının farkında olup tıbbi destek almaktır. Husye Torbası şişkinliği önemli hastalıkların belirtisi olabileceğinden tıbbı destek alınmalıdır. Vücudunuzu dinlemeyi denediniz mi?


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica