Horlama Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Horlama Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Horlama Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kişinin uyku esnasında nefes alıp verir iken aldığı havanın dar bir alandan geçerken çevresinde olan yumuşak dokuların titreşimi ile ortaya çıkan ses horlama olarak adlandırılır. Dar alan arttıkça horlamanın şiddeti de artar. Horlama oluşumundan olan darlık, bilinenin aksine sadece burun bölgesinde olan bir patoloji ile alakalı değildir. Genellik ile üst solunum yolunun dil arkası ile yutak çevresinde olan bölümde oluşan daralma ile alakalıdır.

Horlama Nedir?

Horlama tam olarak bir hastalık olarak kabul edilmemektedir. Fakat horlayan kişi gürültü olarak çevreye zarar vermesinden dolayı rahatsızlık vermektedir. Bu sebep ile horlama tedavisi için başvuru olmaktadır. Basit bir horlama sırt üstü olarak yatıldığı zaman ortaya çıkmaktadır. Horlayan kişi kilo aldığı zaman daralma artacağı için horlamanın şiddeti de artacaktır. Horlama sebebi ile kişi gece uyku esnasında solunum için güç harcar. Bu sebeple gündüz halsizlik ve uykusuzluk hali oluşur.

Horlamanın Belirtileri Nelerdir?

Aşırı yorgunlukta horlama sebep olan etkenler arasındadır. Kişi kendinin horlayıp horlamadığını anlayamaz. Kişide kilo varsa ve sürekli yorgunluk var ise bunlar horlamanın başlıca belirtileri arasında bulunmaktadır. Kişi bu belirtilere sahip ise birinden yardım isteyerek horlayıp horlamadığı anlayabilir.

Horlamayı Önlemenin Yolları Nelerdir?

Horlama tamamen bir hastalık olmasa da zaman ile dikkat edilmediği sürece gece solunum güçlüğü çekilmesine sebep olabilir. Aşırı kilo horlamayı en çok arttıran sebeplerin başında gelmektedir. Öncelik ile kiloya dikkat edilmeli ve akşamları yamadan önce alkol tüketmemeye özen gösterilmelidir.

Horlama ve Uyku Apnesinin Kesin Tedavisi Nedir?

Horlayan kişinin gece uyku esnasında eğer horlaması solunum düzensizliğine sebep olmuyor ise bazı basit şekiller ile hafifletilebilmektedir. Hatta kişi tamamen horlama sorunundan kurtulabilir. Öncelik ile kişi kilo vermelidir. Yatmadan önce alkollü içki tüketmemelidir. Akşam yemeklerini hafif olarak yemeli. Yatarken yüksek bir yastık tercih etmeli. Sırtına tenis topu büyüklüğünde bir top bağlayarak yatmak da etkili olmaktadır. Top bağlı olduğu için kişi sırt üstü değil topun rahatsızlık vermesinden dolayı yan yatacaktır. Bu da horlamasına engel olacaktır.

Bu yöntemler işe yaramaz ise horlama şiddetli bir boyuttadır. O zaman başka yöntemler denenebilir. Ağız içine uygulanan dili bastıran aletler kullanılabilir. Bu aletleri kişiden ölçü alarak diş hekimleri yapmaktadır. Herkes bire bir kendisine yapılmış olan aleti kullanabilir. Buda işe yaramadığı zaman horlamayı önleyen ameliyatlar yapılmaktadır. Bu ameliyatlar lazerli alet kullanılarak basit bir şekilde lokal olarak yapılmaktadır.

Horlama ve Uyku Apnesi Olan Kişinin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Horlama hastası olan kişinin en başta dikkat etmesi gereken şey, kişinin gece horladığı esnada solunum sorunu çekip çekmemesi. Yine horlayan kişide horlamanın yanında uyku apnesi adı verilen TUAS sendromu var mı bakılmalıdır.

Sonuç ve Okura Sorular

Horlama çok ciddi sonuçlar yaratmaz iken çevreye rahatsızlık veren bir hastalıktır. Özellik ile evli olan kişilerden eşlerin birinin şiddetli horlaması karşı tarafı rahatsız eder. Horlamaya önlem almak her açıdan gereklidir. Kendinize aşağıda olan soruları sorun ve bu soruların çoğunun cevabı evet ise horlamanıza çözüm için bir merkeze gidin. Böylece sizde çevrenizde rahat bir uyku uyusun.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica