Hipotiroidi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Hipotiroidi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Hipotiroidi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Troid bezi yetmezliği olarak ortaya çıkan hipotiroidi, başta yorgunluk olmak üzere bir çok olumsuz etki ile beraber yaşam kalitesinin düşmesine neden olur. Tedavisi, genellikle yapay tiroid hormonlarının alınması ile sağlanan bu hastalığın alternatifi bulunmuyor. Tiroid hormonlarının gereğinden fazla ya da az salgılanması vücut fonksiyonları üzerinde bir takım rahatsızlıkların oluşmasına neden olur. Tiroid çok büyük olduğunda, ses tellerine de etki ederek ses kısıklığına yol açar.

Hipotiroidi Nedir?

Hipotiroidi hastalığı, troid bezlerinin yeterli düzeyde çalışamamasından dolayı ortaya çıkar. Aktivitesi azalan tiroid bezi olarak da düşünülebilen hipotiroidi, vücudun normal işlev görmesini sağlamak için yeterli miktarda tiroid hormonunun salgılanmaması ile ile oluşur. Kan dolaşımlarında düşük miktarlarda tiroid hormonu olan kişiler, hipotiroidi hastası olarak kabul edilir.

Hipotiroid Nedenleri Nelerdir?

Tiroid bezlerindeki hücrelerin yeterli miktarda tiroid hormonu sentezleyememesinin birden fazla nedeni olabilir. Hipotiroidi hastalığı, tiroid bezinin yavaş çalışmasından dolayı, tiroid hormon üretimlerinin azalması ile oluşur. Haşimoto hastalığı, iyot eksikliği, lohusalık sonrası görülen hastalıklar, radyoaktif iyot tedavileri, bazı ilaçların kullanımı, tiroid bezinin cerrahi operasyonlar ile çıkarılması, hipotiroidin temel nedenleri olarak sıralanabilir.

Hipotiroid Belirtileri Nelerdir?

Hipotiroidi hastalığı olan kişilerde; Halsizlik, üşüme, titreme, ses kısıklığı, şişkinlik, el-yüz ve gözde şişkinlik, saçlarda dökülme, depresyon, regl düzensizliği, ciltte kuruma, kilo artışı, kansızlık, uyku bozukluğu, B12 eksikliği, daha az terleme gibi belirtiler görülür. Bunların dışında, soğuğa karşı tahammülsüzlük, kas ve eklem ağrıları, kabızlık, unutkanlık, çocuklarda gelişme geriliği ve hamile kalmada zorluk da yine diğer belirtiler olarak sayılabilir. Hipotiroidi hastalığının belirtileri oldukça fazladır.

Hipertiroididen Korunma Yolları Nelerdir?

Tiroid hormonlarının temel bileşenlerinin iyot olduğu kabul edilir. Tiroid bezleri de, alınan iyotlardan tiroid hormonları üretirler. Bu nedenle iyot alımında mutlaka dikkatli davranmak gerekir. Çocukluktan itibaren yeterli iyot almak, olası tiroid problemlerini en aza indirir. Yeşil yapraklı sebzeler yumurta, deniz ürünleri ve süt, bol miktarda iyot içeren besinlerdir. İçinde guatrojen maddeler bulunan soya fasulyesi, karalahana, şalgam ve soya fasulyesi gibi gıdaların tüketimi kesilmelidir.

Hipertiroidinin Tedavisi Nedir?

Yeni oluşmuş olan hipotiroidi hastalığının tedavisi için, yapay tiroid hormonlarının günde bir defa ağız yolu ile alınır. Geçici olan hipotiroidi hastalıklarında, doktor gözetiminde ilaç tedavileri azaltılarak, zamanla ilaç tedavisi kesilebilir. Ancak kalıcı olan hipotiroidi durumlarında, ilaç tedavileri ömür boyu sürebilir. Otoimmün tiroditlerde zaman içinde tahrip oluştuğu için, tiroid bezleri yeterli hormonları üretemez. Bu durumda, yapay tiroid hormonlarının ömür boyu kullanımı gerekir. Hipotiroidinin genellikle kalıcı bir hastalık olduğu söylenebilir. Bu nedenle ömür boyu dışarıdan hormon alımı gerektirir.

Hipotiroidi Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Hipotiroidi hastalığında beslenme alışkanlığı son derece önemlidir. Bu nedenle Hipotiroidi hastalarının şekerli gıdalardan uzak durmaları gerekir. Kafeinli içeceklerin alımı azaltılmalıdır. Kafein ve şeker, hipotiroidi hastalarının kanlarında bulunan şeker seviyelerinin düzenini bozar. Bunların yerine, et ve et ürünleri, baklagiller, soya ürünleri, zeytinyağı, peynir, yoğurt tüketmek büyük fayda sağlar.

Sonuç ve Okura Sorular

Tiroid bezlerinin yeterli miktarda hormon salgılamaması nedeniyle meydana gelen hipotiroidi hastalığı, dikkatli beslenme alışkanlığı gerektirir. Doktorlar tarafından verilen yapay hormon ilaçlarının düzenli alınması, bu hastalığın seyrini düzene koyar. Hastalığın tamamen tedavi edilmesi mümkün olmasa da, belirtilen kurallara uyulması halinde, yaşam kalitesinin düşmesi engellenir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica