Hıçkırık neden olur? Hıçkırık nasıl geçer? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Hıçkırık neden olur? Hıçkırık nasıl geçer? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Hıçkırık neden olur? Hıçkırık nasıl geçer? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Hıçkırık; Hem bebekler hem de yetişkinler mutlaka hıçkırık problemini belli aralıklarla yaşarlar. Bu vücudun dışarıya vermiş olduğu bir tepki olmaktadır. Bunun için en doğal çözümler varken, uzun süreli hıçkırık sorunu yaşayıp doktora giderek tedavi gören kişiler de vardır. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan hıçkırık kişinin günlük hayatını hatta motivasyonunu doğrudan etkiler. Ortama giren bir kişinin sürekli hıçkırması da kişiyi uzun süre rahatsız ederek, ortamda çekinmesine ve bir an önce uzaklaşmak istemesine neden olur.

Aşırı hıçkırık neyin habercisi?

Hıçkırık nedir? Nasıl ortaya çıkar? Hıçkırık çeşitli nedenlere bağlı olarak diyafram kaslarının kasılmasıyla ağız boşluğundan dışarı çıkan bir sestir. Bu ses hava akciğerlere tam geldiği sırada boğazdan çıkar. Belli aralıklarla kendini tekrar eder. Sürekli hemen hemen her gün ve uzun süreli hıçkırık problemi yaşayan kişiler bu durum için doktora başvururlar.

Hıçkırığın Nedenleri Nelerdir?

Neden hıçkırık problemi yaşıyorsunuz? Birçok neden hıçkırık problemini ortaya çıkarmak için sayılabilir. Ancak bazı nedenler hıçkırık oluşturma konusunda baş sıralarda yer alır. Fazla yemek yemek, doyduktan sonra mideyi zorlamak, hava yutmak, sigara içmek bunlarla birlikte bir anda sinirlenme duygusu yaşanması sonucu da hıçkırık ortaya çıkar. Bebeklerde belli aralıklarla her ay ortaya çıkan hıçkırıklar ise midelerinin sürekli büyümeye devam etmesi olmaktadır. Bebekler mideleri büyüdükçe ve beslenmeleri arttıkça hıçkırırlar.

Hıçkırığının Belirtileri Nelerdir?

Ne gibi belirtiler yaşarsınız? Hıçkırma başladığı anda ansızın hıçkırık sesi ağzınızdan dışarı adeta fırlayarak çıkar. Midede gaz hissi olur. Şişkinlik ve hazımsızlık gibi belirtiler de yaşanması söz konusu olmaktadır.

Hıçkırıkdan Korunma Yolları Nelerdir?

Bu sorunu en aza indirmek için ne yapmalısınız? Sürekli ve düzenli olarak bol bol su içmek oldukça fayda sağlar. Hava yutmaktan kaçınmak ve bundan mutlaka korunmak gerekir. Sigara içen bir kişi bu sorunu yaşıyorsa sigara sayısını mutlaka azaltmaya başlamalıdır. Beslenme konusunda çok dikkatli olmalı ve hangi besinlerden sonra hıçkırık başladığını kişi mutlaka tespit etmelidir.

Hıçkırık Nasıl Geçer Tedavisi nedir? 

Hıçkırık hastalığıma nasıl tedavi sağlanır? Hıçkırık problemi için en etkili doğal tedavi yöntemi hıçkırık başlar başlamaz su içmektir. Su hıçkırığa doğrudan tedavi sağlamakta etkilidir. Nefesinizi bir dakika kadar tutmak yine hıçkırığı ortadan kaldırır. Tutabildiğiniz kadar tutmalı ve ardından nefesinizi bırakmalısınız. Bunu yapmak için ise solumunuzu zorlamak doğru olmaz. Bunlarla birlikte gaz çıkarıcı içecekler tüketmekte bu konuda oldukça etki sağlar. Diğer bir tedavi yöntemi ise hiç baş edilmeyen hıçkırıklar için dahiliye doktorlarının yazacakları ilaçlara başlamak olur. Doktora başvurularak şikayetler belirtilir ve tedavi başlanır. Bebeklerde de aynı şekilde hıçkırık durmadığı zaman bebeğin ağzına bir çay kaşığı ile su vererek destek sağlamak gerekir. Bebeğin gazı varsa da çıkarılmalı ve rahatlaması sağlanmalıdır.

Hıçkırık Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Ne yapmanız lazım? Kesinlikle doyduktan sonra yemek yemeye devam etmemek gerekir. Mide zorlanmamalı ve gaz içeren besinler fazla tüketilmemelidir. Soğuk ve açık havada uzun süre kalmamak gerekir. Ayrıcalıklı olarak kesinlikle acı gibi hıçkırığa doğrudan etki eden besinleri tüketmek konusunda doğrudan dikkatli olmak gereklidir.

Sonuç ve Okura Sorular

Hıçkırık doğal bir hastalık kabul edilmelidir. Kişi bu sorunu sık sık yaşıyorsa su içerek ve nefesini tutarak önüne geçebilir. Tedavi sağlanmazsa doktora başvurmak gerekir. Beslenme konusunda yine kişi bünyesini iyi tanımalıdır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica