Hemoroid (Basur) nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Hemoroid (Basur) nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
Hemoroid (Basur) nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Hemoroid basur nedir sorusuna öncelikle şöyle cevap verelim; yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Makat(anüs) bölgesindeki toplardamarların çoğu zaman şişmesinden yani genişlemesinden kaynaklanmaktadır. Bacakta görülmekte olan varisin anüste olan şeklide denilebilir bölgede birer hava yastığı gibi görev yapan istem dışı gaz kaçırmayı önleyen üç ana toplardamar yastıkçığı bulunmaktadır.

Hemoroid Basur Nedir?

Bunların içi dinlenme halinde iken kanla dolarak şişer ve böylelikle kişilerin istemsiz gaz kaçırmasını önler. Özellikler sık sık kabız olan kişilerde, gebelik durumu olanlarda ve uzun süre ayakta durarak çalışan kişilerde buna bağlı olarak ıkınmayla basınç artar ve bu bölgede iç hemoroid meydana gelmektedir. Bunun sonucunda mukoza tabakasının zedelenmesine yol açar ve incelmiş, yırtılmış olan mukoza tabakası kırmızı parlak renkli tabakalar meydana getirebilir. İç hemoroidler zaman içerisinde makat dışına sürüklenerek dışkılama sırasında dışarı sarkarak hemoroid memelerini oluştururlar.

Hemoroid genellikle genç yetişkinlerde görülmekle birlikte ilerleyen yaşlar dada ortaya çıkabilir. Ortalama olarak her 3 kişiden birinde görülmektedir ve 40 lı yaşlardan sonra artmaktadır. Hemoroid nedenleri şöyle sıralanabilir: Aşırı ıkınma, uzun süreli ishal, uzun süreli kabızlık, gebelik ve doğum, sürekli acılı-baharatlı tüketim, alkol tüketimi, şişmanlık, yaşlılık, karaciğer sirozu hemoroide neden olan bazı etkenlerdir.

Hemoroid belirtilerinden ilk olarak ise kanama hakkında bilgi vermek gerekirse. Kanama, genelde dışkılama esnasında veya sonrasında meydana gelir. Kişilerin çok fazla ıkınması buna sebep olan etkenler arasındadır. Diğer bir sebep ise makat bölgesindeki şişlik, genelde anüs çevresinde meydana gelir, damarların şişmesinden kaynaklanmaktadır.

Hemoroid hastalığı tanısı şu şekilde konmaktadır. Öncelikle kişilerin direk görerek veya parmakla muayene ederek farkına varmalarıdır. Fakat bazı durumlarda ve özellikle ilerleyen yaşlarda hemoroid basur hastalığı benzer özellik gösteren ülserli kolit ve kalın bağırsağın son kanserleri gibi durumlarda mutlaka endoskopi yapılmalıdır. Hemoroid basur tedavisinde tek bir tedavi yolu yoktur. Aksine ilaç tedavisi, kriyoterapi, skleroterapi, lazer tedavisi, açık cerrahi, kapalı cerrahi tedavileri gibi bir sürü işlem vardır. Bu tedavi çözümlerinden hangisinin uygulanmasına karar verebilmek için hangi tip hemoroid olduğunu belirlemek gerekmektedir.

Hemoroid Nedir Çeşitleri Nelerdir?

Hemoroidler normalde vücutta var olan yapılardır. Kalın bağırsağın son kısmı ile dış ortamı birleştiren kaslı yapının ön arka ve yan kısımlarında yer alırlar. Birçok kan damarı, kas ve bağ dokulardan oluşmuşlardır. Eğer bu kas dokularında zayıflama olursa hemoroidler aşağıya kaymaya başlar. Aşağıya kaymalarıyla birlikte bir de enfeksiyon gelişirse buna Hemoroid Hastalığı denir.

En fazla 20-50 yaşları arasında görülür. Çeşitleri:

İç hemoroid

Deri ile anüs mukozasının birleştiği çizginin üstünde içte oluşan hemoroidlerdir. Belirtileri derecelerine göre farklılık gösterir.

1. derece

Anüs içindeki toplardamarların sayısı ve genişliği artmıştır. Anüs dışına sarkma yoktur. Dışkılama sırasında kanama olabilir.

İç hemoroidler; anüs parmakla muayene edildiğinde hissedilir.

2. derece

Dışkılama ve ıkınma sırasında kanama olur hatta dışarı doğru sarkma olabilir. Sarkan hemoroidi hasta eliyle hisseder. İstirahat halinde dışarı çıkan hemoroid kendi kendine içeri girer.

3. derece

Dışkılama ve ıkınma ile hemoroid dışarı sarkar. Ve elle geriye konulmadıkça kendi kendine içeri girmez. Dışkılama sırasında kanama olur. Dışkılama yapılan bölgede akıntı ve kaşıntı olabilir.

4. derece

Hemoroid istirahat halindeyken bile dışarı doğru sarkmıştır. Geri itilemez. Kanama ve ciddi ağrı olur.

Dış Hemoroid

Deri ile anüs mukozasının birleştiği çizginin altında meydana gelir. İç hemoroidlere göre daha çok ağrılıdır. Kanama olur. Gözle görülürler. Kızarık sert kitleler halindedir.

Pıhtılı Hemoroid

Hemoroidin komplikasyonu olarak görülür. Anüs dışına çıkmış basurların içine pıhtı yerleşince ortaya çıkar. Şiddetli ağrı olur.

Boğulmuş Hemoroid

Hemoroid komplikasyonu olarak karşımıza çıkar. Anüs kaslarının kasılmasıyla dışarı sarkan basurların sıkışmasıyla oradaki damarların dolaşımı bozulur. Ödem meydana gelir. Çok ağrılıdır. Eğer basurların içeri itilmesi sağlanmazsa oradaki dolaşım tamamen durup oradaki dokuların ölmesine neden olur. Hastalarda; kanama, kaşıntı, enfeksiyon gelişebilir.

Hemoroidlerin kesin teşhisi için ucunda kamera olan bir aletle anüs ve kolonların incelenmesi gerekir.

Dış Hemoroid Nedir?

Hemoroid daha çok halk arasında basur olarak bilinen bir rahatsızlıktır. Hemoroid rahatsızlığı, genellikle iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Birincisi gözle görülmeyen, elle fark edilmeyen iç hemoroid diğeri ise, gözle görülebilen el ile muayene sonucunda fark edilebilen dış hemoroiddir. Bu makalede dış hemoroitten bahsedeceğiz. Dış hemoroid nedir? Kimlerde görülür?

Makat bölgesindeki kılcan damarların, çatlaması ya da iltihaplanması nedeniyle makat çevresinde meydana gelen bir dokudur ve dış hemoroid tanısı oldukça kolaydır. Kişi kendisi de fark edebilir, muayene esnasında kolaylıkla görülebilir ve teşhis edilebilir. Genellikle makat bölgesinde oluşan bu doku şişebilir ve dayanılmaz acılara sebep olabilir.

Dış Hemoroid  Belirtileri Nelerdir?

En büyük belirtisini makat bölgesinde ele gösterir. Bununla beraber, bu doku şişlik, kanama ve kaşıntı ile beraber kendisini gösterir. Genellikle hastalar tuvalet sırasında dayanılmaz acılara maruz kalır, fazla ıkınma, zorlamayla birlikte kanama meydana gelir. Bu da hastalar için en belirgin belirtilerden birisidir.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Öncelikle bu rahatsızlık hafife alınmamalı, bu belirtilerden bir kaçı var ise bir uzmana görülmekte yarar vardır. Hemoroid tedavisinde ilaç ve ameliyat olmak üzere çeşitli yöntemler kullanılabilir. Fakat ilk etapta ilaç tedavisi görülür, bir sonuç alınamaz ise son çare olarak ameliyat yapılabilir.

İlaç tedavisi, krem, fitil kullanmanın yanı sıra hasta evde kendisi de bir takım hususlara dikkat etmelidir. Öncelikle yiyecek ve içecek kullanımı son derece dikkate değerdir. Baharatlı yiyeceklerin tüketiminden uzak durulmalıdır. Özellikle içerisinde acı biber bulunan yiyecekler, bu hastalığı tetiklemektedir. Kahve, çay gibi içeceklerin tüketimi azaltılmalıdır. Bunların yanında bu rahatsızlığa en iyi gelen şey su tüketimidir. Gün içerisinde 2-3 litre su içmek bağırsakları rahatlatarak kabızlığı önler. Böylece tuvalet esnasında zorlama, ıkınma gibi durumlardan uzak durulur ve kanama riski azalır.

Ayrıca hemoroid olan bölgeye ılık su uygulaması da şişliği azaltarak hastanın biraz daha rahatlamasına olanak sağlar.

Hemoroid Tedavisi

Hemoroid Tedavisi, halk arasında basur veya olarak da bilinen hemoroid hastalığı oldukça sık görülen bir hastalıktır. Hemoroid anüs bölgesinde bulunan toplardamarların genişlemesi demektir. Bir nevi varis oluşumudur. İç hemoroid ve dış hemoroid olmak üzere iki çeşidi vardır. Bu hemoroid çeşitleri, oluşum açısından benzeşse bile farklı karakterde belirtiler verir ve farklı tedaviler uygulanır.

Hastalık 4 evre olarak incelenir. Başlangıç evresi olan birinci evrede, sadece dokularda büyüme olmuştur. Kabızlık sonrasında kanamalar yaşanır. Evreler ilerledikçe bu şikayetler daha şiddetli yaşanmaya başlar.

Hemoroid nedenleri

Kabızlık, en bilinen nedenlerinden birisi, kabızlıktır. Kabızlık başladığında kişiler tuvalette normalden daha uzun süreler kalarak ıkınma hareketini yaparken makat çevresinde bulunan toplardamarlarda genişlemelere neden olurlar.

Hamilelik ve doğumlar, kadınlarda görülen hemoroid hastalığı hamilelik sırasında başlamaktadır. Hamile kadında, rahim bölgesinde bebeğin etkisiyle artan basınç söz konusudur. Bu durum sonrasında kadında ya bacaklarında varise ya da hemoroite zemin hazırlar. Aynı zamanda normal doğum yapan kadınlarda ıkınma daha fazla söz konusu olduğundan çok görülebilir.

 Aşırı kilo, kilolu kişilerin damar yapıları bozularak, damar genişliği daha fazla görülürken, şişmanlık sonucunda karın içi basıncın artması da hemoroid sebebidir.

Hemoroid Tedavisi

Hemoroidin evresine yapısına göre farklı tedavi yöntemleri seçilebilir böyle bir durumda muhakkak muayene olup, tetkikler yapıldıktan sonra hemoroid tedavisi yöntemine, kararı doktorun vermesi gerekir.

Kızılötesi Fotokoagülasyon Tedavisi

Bu yöntem başlangıç evresindeki hemoroidler için uygulanır. Kızıl ötesi ışınlar sayesinde anüs çevresinde bulunan hemoroid pakeleri harap edilir. Bu işlemden sonra ağrı ve kanamalar olabilir.

Ameliyatla Tedavi

Hemoroidin 3. ve 4. evrelerde olması durumunda düşünülen tedavi seçeneğidir. En fazla uygulanan yöntemler arasında yer alır. Ameliyat yönteminde, amaç o bölgede oluşan hemoroid memelerinin bütününün çıkarılmasıdır. Ameliyatlar açık ve kapalı yöntemler kullanılarak yapılabilmektedir.

Hemoroid bir diğer adıyla basur hastalığı anüsün aşınması ve zorlanması yoluyla oluşan bir hastalıktır. İnsan hayatını olumsuz etkilemektedir.

Hemoroid hastalığı; aşırı kilo yani obeziteye, acı ve baharat tüketiminin fazlalığına, Kronikleşmiş ishal ve kabızlıkta, Anal ilişkiye girmek, belirli bir yaşı ( 50 ) geçmiş olmak, uzun süre oturmak, ailesinden birinde basur hastalığı bulunması gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Birden çok nedeni olan basur hastalığının tedavisi için uygulamalar çoğunlukla yeterli olsa da kesin çözüm için cerrahi işlemler yapılmalıdır. Şimdi basur tedavi yöntemlerine değineceğim ;

 • Eczanede bulabileceğiniz hemoroid kremleri veya ped, fitiller.
 • Düzenli olarak temiz bir küvete ılık su doldurup 10 15 dakika içerisinde oturmak.
 • Anal ilişkiden uzak durmalısınız.
 • Anüs bölgesinin düzenli olarak temizlenmesi gerekmektedir. Bu duş alarak ılık su yardımı ile nazikçe temizlemelidir. Sabun ve alkol içeren temizlik ürünlerinin kullanılmaması gerekmektedir. Duştan sonra ise kurutma makinesi ve havlu yardımı ile kurutulmalıdır.
 • Şiddetli ağrılar ile geçen hemoroid süreci ağrı kesici ile azaltılabilinir.
 • Şiş olan anüsü tuvalet sonrası kuru tuvalet kağıdı ile silinmemelidir. Nemli tuvalet kağıdı veya alkol içermeyen ıslak mendil yardımı ile iyice temizlenmesi rahatlanmanıza neden olacaktır.
 • Şişmesini önlemek veya şişliği azaltmak amacı ile anüs ve etrafına soğuk su torbası yardım ile kompleks uygulanmalıdır.
 • Beslenmenize dikkat etmelisiniz. Acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Eğer fazla kilolarınız var ise bunlardan acilen kurtulmanız gerekmektedir. Kabızlığa neden olan yiyeceklerden uzak durmalılar ve ayrıca bolca su ve lifli yiyeceklerin tüketilmesi basurun etkisini azaltmaktadır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica