Hazırlanacak Maskeler ile Boyunda Sivilce Nasıl Geçer?

Hazırlanacak Maskeler ile Boyunda Sivilce Nasıl Geçer?
Hazırlanacak Maskeler ile Boyunda Sivilce Nasıl Geçer?

Boyunda sivilce nasıl geçer diye soranlar, bu duruma verilecek cevapları merak etmektedirler. Sivilce, çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkan bir cilt problemidir. Her yaş grubunda görülebilecek bu sağlık problemi, en sık olarak ergenlik döneminde yaşanmaktadır.

Boyunda Neden Sivilce Çıkar?

Boyunda sivilce çıkmasının birçok nedeni vardır. Bunların başında ise beslenme alışkanlığında ortaya çıkan değişiklikler gelmektedir. Çünkü aşırı derecede yağlı yiyecekler yenilmesi, boyunda sivilce çıkmasının ana nedenlerindendir. Yağlı yiyeceklerden ötürü, boyundaki gözenekler tıkanmakta ve bu gözeneklerde sivilce oluşumu yaşanmaktadır. Bundan dolayı yağlı yiyeceklerden kaçınmakta fayda vardır. Boyunda sivilce nasıl geçer konusuna gelmeden önce bir başka nedeni daha dile getirmekte fayda vardır. Bu da, alerji durumunu tetikleyebilecek olan kimyasal kullanımıdır. Bazı kozmetik ürünler, boyun bölgesinde sivilceye neden olabilmektedir. Parfüm ya da deodorant bunların başında gelmektedir. Ayrıca saç kremi, güneş kremi, şampuan ve nemlendirici krem de sivilce durumunun ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Hormonal bozukluklar sonucunda da boyun bölgesinde sivilce çıktığı bilinmektedir. Özellikle kadınların adet dönemlerinde bazı hormonal bozukluklar olabilmektedir. Bu da sivilcelerin ortaya çıkmasının nedenlerindendir.

Boyundaki Sivilceler Nasıl Geçer?

Boyunda sivilce nasıl geçer, durumunun birçok yanıtı vardır. Evde rahatlıkla bulabileceğiniz malzemeleri kullanarak, boyun bölgesinde ortaya çıkan sivilceleri yok etmeniz mümkündür. Bunun için sivilce maskesinin hazırlanması gerekmektedir. Bu maske için 4 tane aspirin, yarım çay kaşığı jojoba yağı ve 1 çay kaşığı kadar da su hazırlamanız gerekmektedir. Bu malzemeler ile sivilce maskesini hazırlayabilirisiniz. Aspirinleri güzel bir şekilde dövdükten sonra tamamen toz haline gelinceye kadar bu işlemi sürdürmelisini. Sonrasında ise diğer malzemeleri de hazırladığının aspirin tozu ile güzel bir şekilde karıştırmanız gerekmektedir. Karışımı elde ettikten sonra, bunu boynunuzda yer alan sivilcelerin üstüne sürmeniz lazımdır. Bu işlemi yapmadan önce vücudunuzun temiz olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Karışımın, cildinizde yaklaşık 15 dakika kadar beklemesi sağlanmalıdır. 15 dakika dolduktan sonra cildinizi ılık bir su ile yıkayıp, üzerindeki malzemeyi tamamen temizlemeniz gerekmektedir. Hazırladığınız bu karışımı, her 5 günde 1 defa yaparak, sivilcelerinizden rahat bir şekilde kurtulmanız mümkündür. Boyunda sivilce nasıl geçer sorusuna verilecek başka bir cevap daha vardır. Yine evde rahat bir şekilde bulabileceğiniz limon ile sivilce sorununuzdan kısa bir süre içerisinde kurtulmanız mümkündür. Limon suyunu, sivilce çıkan bölgelere sürdükten sonra yarım saat beklemeniz gerekmektedir. Bu kürü, 1 gün arayla uyguladığınız vakit, sivilcelerinizden kısa sürede kurtulacaksınız. Çünkü içerisinde asit olan meyve asidi olan yiyecekler, sivilce ile mücadelede en etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Bir diğer yöntem ise karbonat, limon ve süt ile hazırlanan maskedir. Bunun için öncelikle 1 çay kaşığı karbonatın üzerine sadece birkaç damla oranında süt damlatmak ve sonrasında ise yarım taze limon suyunu, bu karışımın üzerine sıkmak gerekmektedir. Köpürme olayının bitmesinden sonra ise hazırlanan bu maskeyi, sivilcelerin olduğu yere sürmeniz lazımdır. 15 dakika kadar bu maskeyi vücutta beklettikten sonra vücudunuzu ılık su ile yıkayıp, temizlemeniz gerekmektedir. Her ihtimale karşın, bu işlemin ardından nemlendirici bir kremi ilgili bölgeye sürmeniz iyi olacaktır. Bu yöntemlerin hepsi, bizzat kendiniz tarafından hazırlanabilecek kadar kolaydır. Eğer boyun bölgesindeki sivilceler inatçı ise, görünümü farklıysa ve geçmek bir tarafa sürekli artıyorsa, o zaman bir cildiye doktoruna görünmekte fayda vardır.

Sivilcelerin Oluşmaması İçine Ne Yapılabilir?

Sivilcilerin oluşmaması için yapılacak birçok şey vardır. Bunların başında düzenli ve dengeli beslenme gelmektedir. Bu beslenmenin kesinlikle sağlıklı bir şekilde yapılması lazımdır. Aşırı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılması oldukça önemlidir. Vücutta ortaya çıkan yağ artışı, genellikle sivilce oluşumuna sebep olmaktadır. Ayrıca gün içerisinde kullandığınız kozmetik malzemelerine de dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü parfüm, krem, deodorant ya da güneş kremi gibi birçok malzeme, sivilce oluşumunu tetiklemektedir. O yüzden kaliteli malzeme satın almak gerekmektedir. Ayrıca bu tip şeylere alerjinizin olup, olmadığına dair test yaptırmanız iyi olacaktır. Yapılması gereken bir diğer şey ise kıyafet seçimidir. Bazı kıyafetlerin kırçıllı olması da sivilcelerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Vücudun sürekli temiz tutulması ise sivilce oluşumunu önleyici bir etkiye sahiptir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica