Güneş yanığı nedir? Güneş yanığı tedavisi nasıl yapılır?

Güneş yanığı nedir? Güneş yanığı tedavisi nasıl yapılır?
Güneş yanığı nedir? Güneş yanığı tedavisi nasıl yapılır?

İleri derece güneş yanığını klasik yanık vakalarıyla eşdeğer tutabilirsiniz. Kızarmış bir cilt ve su toplayan derialtı sonrasında başlayan korkunç kaşıntı sizi çaresiz bırakabilir. Tabi ki öncelikle bu derece yanmamanızı tavsiye etmeliyiz.

Güneş yanığında Rahatlatıcı Öneriler

Güneşe maruz kaldığınız uzun bir sürenin ardından cildinizde kızarmalar başladıysa ve hafif yanmalar hissediyorsanız güneş yanığı vakası teşhisini yazabiliriz sizin için. Zamanla deri altında su toplanması, kaşıntılar baş gösteriyorsa en yakın sağlık uzmanının adresini araştırın. Yanığın acısına kaşıntı isteği de ekleneceğinden bilinen doğal tavsiyelerden fayda bulamayabilirsiniz.

İleri derecede güneş yanığı yaz gündüzlerinin ve gecelerinin kabusu sayılabilir. Yanık, her çeşit ve derecesiyle günlük yaşamımızı sıkıntıya sokar. Aşırı yanıklar gece uykunuzu ve gündüz huzurunuzu elinizden alır. Güneşin tatlı sıcağına aldanmış sayılırsınız. Mümkün olduğunca kıyafet seçimleriniz değişmeli. Cildinizin rahat edeceği elbiseleri tercih etmelisiniz. Cildinizdeki yanıklara temas etmemeye özen gösteren genişlikte, yakmayan, açık renkli kıyafetler sizi gün içinde rahat tutar.

İleri derecede güneş yanığını diğer yanıklar gibi düşünün. Sağlığınızı riske atmayın. Güneşin sizi özlemesine izin verin, bir süre dinlenin. Yaz mevsiminin keyfinin serin mekânlarda sürün. Güneşle temastan bir süreliğine uzaklaşın. Dinlendiğiniz bu zaman diliminde su tüketiminizi arttırın. Bol su tüketmeniz tedavinizin başlıca şartı sayılır. Vücuttaki su miktarını dengelemeye çabalayın. Kaşıntıyı umursamayın. Kaşıyarak yara yaptığınız yerler var ise temiz tutmaya özen gösterin. Enfeksiyona açık olduğunuz bu noktalara ayrıca özen gösterin. Kaşınan yerlere el sürmeyin. Mümkün oldukça soğuk su ile ıslattığınız bir bez yardımıyla acınızı hafifletin. Soğuk yoğurt da sürmeniz sıkıntınızı azaltır.

Güneş yanığı Belirtileri

Güneş yanığı belirti ve belirtileri şunları içerir:

 • Pembe renk veya kızarıklık
 • Dokunma sıcaklığı veya sıcaklığı hissedilen cilt
 • Ağrı, hassasiyet ve kaşıntı
 • Şişme
 • Az miktarda sıvı dolu kabarcıklar, kırılabilir
 • Güneş yanığı şiddetli ise baş ağrısı, ateş, bulantı ve yorgunluk

Güneş yanıkları bedeninizde kalıcı hatıralar bırakmasın. Güneşin altında haddinden fazla kalmayın. Yaz mevsimi rengi bol, güneşi tehlikeli bir mevsimdir. Her cilt birbirinden farklı derecede olsa da hassas bir yapıya sahiptir. Kendi cildinizin güneşe ne derece duyarlı olduğunu siz daha iyi bilirsiniz. Hassasiyeti ölçüsünde dikkat edin. Sağlıklı yaşam dikkatle sağlanır, unutmayın.

İleri derecede güneş yanığı sonrası doktora başvurmuş olmalısınız. Kaşıntı olan bölgelere temas etmemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Ne zaman bir doktor görünmek gerekir?

Güneş yanığı durumunda doktorunuza danışın:

 • Kabarık olur ve vücudunuzun büyük bir bölümünü kaplar
 • Yüksek ateş, aşırı ağrı, baş ağrısı, karışıklık, mide bulantısı veya titreme eşlik eder
 • Birkaç gün içinde düzelmez

Enfeksiyon belirtileri veya bulguları fark ederseniz de tıbbi yardım isteyin. Bunlar arasında şunlar bulunur:

 • Ağrı ve hassasiyet artar
 • Şişkinliği arttırmak
 • Açık kabarcıktan sarı drenaj (sızıntı)
 • Açık blisterden uzaklaşan kırmızı çizgiler


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica