Güneş Yanığı Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Güneş Yanığı Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?
Güneş Yanığı Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Güneş Yanığı; Şüphesiz; birçok insanın en çok sevdiği mevsim yaz mevsimidir. Çünkü yaz demek; deniz,kum,güneş,tatil demektir. Ayrıca güzel bir tatil yapmak için de en uygun mevsimdir. Yaz mevsiminin bir başka özelliği de güneş ışığından en çok faydalanılan mevsim olmasıdır. Bu mevsimde dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan birisi ise güneş yanığıdır. Peki, güneş yanığı nedir, neden olur, tedavisi nedir?

Güneş yanığı; derinin kısa süreliğine ve yoğun olarak maruz kalması sonucunda oluşan deri rahatsızlığıdır. Çok uzun süre güneş ışığına maruz kalınması durumunda; güneş ışınları ilk önce ciltte kızarıklığa, daha sonra da uzun süreli hasarlara neden olan içi su dolu baloncuklara neden olur. Güneş yanığı; birinci derece yanık, ikinci derece yanık ve üçüncü derece yanık olmak üzere üç farklı şekilde görülür. Güneş yanığına neden olan Ultraviyole ışınları; üç farklı ışın üretir. Bu ışınlar; UVA ışınları,

UVB ışınları ve UVC ışınlarıdır.

Güneş Yanığının Nedenleri

Güneş yanığının tek ve en büyük nedeni; ultraviyole ışınlarıdır.

Güneş Yanığının Belirtileri

Güneş yanığının etkisi; kişiye göre değişir. Bunun nedeni herkesin deri yapısının farklı olması ve ultraviyole ışınlarına maruz kalınma süresidir. Güneş yanığının belirtileri şunlardır:

 1. Deride kızarıklık ve ağrılı deri yüzeyi
 2. Normalden daha sıcak ve gerginleşmiş olan bir deri
 3. Birkaç gün içinde pullanıp, soyulmaya başlayan deri
 4. Deride şişme ve ödem
 5. Yüksek ateş
 6. Üşüme
 7. Halsizlik
 8. Hızlı bir biçimde nefes alma ve hızlı nabız
 9. Susuzluk hissi
 10. Gözlerin ışığa hassas bir hale gelmesi
 11. Baş ağrısı ve mide bulantısı

Güneş Yanığı Nasıl Tedavi Edilir?

Güneş yanığında; ağrı ve sıcaklık hissi, 48 saat boyunca etkisini devam ettirir. Belirli bir süre, düzenli olarak (günde 3 kez) kullanılması deriyi rahatlatmak için etkili bir yöntemdir. Güneş yanığını tedavi için;

 1. Soğuk suyla banyo yapılması cildi rahatlatmak için etkili bir yöntemdir. Ayrıca soğuk suyla ıslatılmış bir bezle yanıkları hafifçe silmek de cilde serinlik hissi vereceği için rahatlama sağlar. Bu işlemi günde 4-5 kez tekrarlamak cildin rahatlamasına ve ağrının azalmasına yardımcı olur.
 2. Güneş yanığı çocuklarda görülüyorsa; bol miktarda su tüketilmesi sağlanmalıdır.
 3. Güneş yanığından bir hafta sonra, ciltte pullanmalar ve soyulmalar başlar. Bu nedenle nemlendirici kremler sürülebilir. Güneş yanıklarında; hava ile teması engelleyeceği için vazelin krem kullanılmaması önerilir.
 4. Derinin su toplaması ve baloncukların patlaması durumunda; ölü deriyi, küçük, temiz bir makasla temizlemek gerekir. Daha sonra antibiyotikli bir krem sürülebilir.
 5. Antibiyotikli merhemi günde üç kez uygulamak gerekir. Eğer cilt su toplamaya başlamışsa doktora başvurulup, vakit kaybetmeden tedaviye başlanması gerekir. Güneş yanıklarında yapılan en büyük yanlışlardan birisi de yanığın olduğu bölgeye diş macunu, yoğurt veya yoğun içerikli merhemler sürülmesidir. Bu uygulamaların faydası olmadığı gibi, temizlenmesi de zordur.

Güneş Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Güneş yanığını önleme konusunda en çok tercih edilen yöntemlerden birisi de güneş kremleri. Peki, güneş kremi alırken ya da seçerken nelere dikkat edilmelidir?

 1. Kullanılacak olan güneş kremi; bebekler veya çocuklar içinse 20-30 faktörlü bir krem yeterlidir.
 2. Çok açık tenli kişiler için de 30 faktörlü bir güneş kremi tercih edilmelidir.
 3. Kullanılan güneş kremi; uzun ve kısa ultraviyole ışınlarından korumalıdır. (UVA ve UVB)
 4. Ürünlerin bazılarında bulunan maddeler, alerjik ciltlerde sorunlara yol açabilir. Cildin alerjik olup olmadığını anlamak, evde uygulanabilecek basit bir testle mümkün. Çocuğunuzun ön kolunda, yaklaşık

1 santimetrelik bir alana bir gün önceden sürün ve kremi sürdüğünüz yere yara bandı yapıştırın. Bir gün sonra yara bandını çıkarıp, çocuğunuzu güneşe çıkarın. Eğer krem sürülen yerde kızarıklık oluyorsa başka bir ürün kullanın. Kızarıklık olmuyorsa ürünü rahatlıkla kullanabilirsiniz.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica