Güneş Çarpması Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Güneş Çarpması Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?
Güneş Çarpması Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Güneş Çarpması; Güneş altında uzun süre kalan kişilerin vücut ısılarını ayarlayan sistemlerinin bozulması ile meydana gelen klinik durum güneş çarpmasıdır. Genellikle havaların ani ısınma durumunda sıcak veya güneş çarpması tabloları gelişir. Genelde 65 yaş üstü, 5 yaş altı çocuklar, hamile olan kişiler ve özellikle kronik rahatsızlığı olan kişiler için riskli olan durum oldukça tehlikelidir. Güneş çarpmasını anlamak için uzmanlar klinik semptomları gözden geçirdikten sonra kan basıncını ve vücut sıcaklığı ölçerek teşhis koyar. Güneş çarpması gelişmelerinde uzmanlar hastadan gerekli gördüğü durumlarda kan ve idrar örneği de alabilir. Burada önemli olan böyle bir durum ile karşılaşıldığında zaman kaybetmeden gerekli tedbirleri ve doktordan yardım almaktır.

Güneş Çarpması Nedir?

Herkes tarafından yaz aylarında dışarıya çıkıldığında rahatsızlık hissi oluşur ve bu durum güneş çarptı olarak dile getirilir. Ancak güneş çarpması nedir? Güneş çarpması öğle saatlerinde güneş ışınlarının dik olarak geldiği zamanlarda oluşan ve aşırı sıcak nedeni ile beden ısısının yükselmesine sebep olan bir durumdur. Genellikle çocuklarda olsa dahi her yaş oluşabileceği için herkesin dikkatli olması gereken bir konudur. Ancak çoğu kişi tarafından bilinmeyen bir konu ise rüzgar olan günlerde de güneş çarpması oluşabilir. Güneş çarpması yaşayan kişilerde beden ısısı aşırı derecede arttığından iç organları tahrip edecek kadar 40-41 dereceye dahi yükselebilir.

Güneş Çarpmasının Nedenleri Nelerdir?

Oldukça tehlikeli olan güneş çarpmasının nedenlerini biliyor musunuz? Güneş çarpmasının en büyük nedeni aşırı derecede yüksek sıcaklığa maruz kalınmasından kaynaklanır. Genellikle tatil amaçlı deniz kenarında güneşin tam dik olarak geldiği saatlerde güneşlenmek için uzun zaman geçirmek ya da yaptıkları iş gereği uzun süre güneşte kalmak zorunda kalan kişilerin yaşadığı durumdur. Bu durumların dışında ise havanın nem oranının yüksek olduğu zamanlarda soğutma mekanizmasının azaltmak güneş çarpmasının nedeni olabilir. Çok sıcak havalarda kalın giysiler tercih etmek, aşırı derecede ağır beslenmek ve alkol tüketmek vücut ısını çok yüksek oranlara çekeceğinden güneş çarpma tablosunu tetikler. İnsan bedeni yapısı gereği sıcak havalarda kan akışını deri yüzeyine doğru yükseltir. Hızlı soluk alıp verme ve terleme ile kendini fazla ısıdan korumaya çalışır. Ancak sıcak havada bu durum normal bir şekilde gelişmeyeceği için güneş çarpması oluşur ve vücutta sodyum ile klor kaybı oluşur.

Güneş Çarpmasının Belirtileri Nelerdir?

Yaz aylarında özellikle öğle saatlerinde güneşin en etkili saatlerde dışarıda kalan kişilerin döndüklerinde hissettikleri bitkinlik ve yorgunluk sizce güneş çarpması olabilir mi? Güneş çarpmasının en belirgin durumu baş ağrısı, yüksek ateş değeri, bulantı, kusma, sersemlik hissi, yürüyüşlerde bozukluk, sinir sistemi bozuklukları, ruhsal sıkıntı ve bilinç kaybı olduğu söylenebilir. Solunum problemi ile birlikte havale şeklinde olan 42 dereceleri bulan ateş hatta deride kızarıklık gibi belirtiler ile sıcak koması denen durumlar oluşabilir. Güneş çarpması hissedildiği an önlem alınması gereken ciddi bir durumdur. Çünkü sonuçlarında ciddi oranda yaşam kaybı riski, kalıcı sinir sistemi rahatsızlıkları, beyin kanaması gibi sonuçlarda doğurabilir. Bu nedenle ilk belirtileri görüldüğünde zaman geçirmeden müdahale edilmesi gerekir.

Güneş Çarpmasından Korunmanın Yolları Nelerdir?

Yaz aylarında hemen herkesin korktuğu güneşin zararlı etkilerden korunmak için ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz? Güneş çarpmasından korunmanın ilk yolu mecbur kalmadıktan sonra güneşin çok etkili zaman dilimlerinde örneğin 12:00 ile 16:00 arası dışarı çıkmamak, terletmeyen ince kumaş, renkli hatta mümkünse açık renk ve bol giysiler tercih edilmeli, gözlerde güneşten çok etkilendiği için mutlaka güneş gözlüğü, şapka ya da şemsiye gibi güneşten koruyacak aksesuar kullanılmalıdır. Yaz aylarında sindirimi kolay az yağlı gıdalar ve en az 3 litre su ya da sıvı tüketilmelidir. Ancak asitli ve alkol türevi içecekler sakıncalıdır. Ağır ve çok uzun süren egzersizlerden güneşli havalarda kaçınılmalıdır.

Güneş Çarpmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Güneş çarpması durumunda eğer durum ciddi bir hal alıyorsa mutlaka doktora gidilmelidir. Peki, güneş çarpmasının tedavisi nasıldır? Uzmanlar güneş çarpması yaşayan kişilerin tuz ve elektrolit seviyelerini belirlemek için kan testleri yapar. Kan testi neticelerinde ise öncelikle hastaya sıvı terapisi uygulanır. Bol su takviyesi yapılır. Güneş çarpması, ısı yükselmesi sonrasında oluşabilecek komplikasyonlar nedeniyle böbrek yetmezliği gibi problemlerin oluşmasını önlemek ve gözlemek amacı ile hasta birkaç hafta takip altında tutulur. Yapılan test neticelerine göre sıvı ve tuz dengesi ile sıcaklık değişimleri gözlemlenir. Gerekirse doktor tarafından takviye ilaç ile hasta desteklenir.

Güneş Çarpması Yaşayan Kişilere Nasıl Yardımcı Olunur?

Çevrenizde güneş çarpan bir kişi olduğunda nasıl yardımcı olacağınızı biliyor musunuz? Güneş çarpmasına maruz kalan bir kişiye yardımcı olmak ve ilk yardımda bulunmak için yapılması gereken ilk işlem hastayı hemen serin bir yere taşımak ve üzerinde kalın ve sıkı giysiler varsa çıkarılmalı ya da gevşetilmeli, kusma riskine karşı yan yatar pozisyona almak gerekir. Vücut ısısını düşürmek için başına, göğsüne, koltuk altlarına, bileklerine yani eklem yerlerine soğuk su ile ıslatılmış bez konabilir. Kan akışını başa doğru yönlendirmek için ayaklar hafif yukarı kaldırılmalı, kol ve bacaklarına masaj yapmak hatta soğuğa yakın bir duş uygun olur. Hastanın bilinci açıksa sıvı içmesini sağlamak ancak bilinci kapalı ise kesinlikle sıvı verilmemesi ve zaman kaybetmeden en yakın sağlık merkezine ulaşmak gerekir.

Sonuç ve Okura Sorular

Güneş çarpması bilinenin aksine basite alınacak herhangi bir rahatsızlık değildir. Sadece bir anlık bir durum değil ciddi sonuçlar doğurabilecek kesinlikle önlem alınması gereken bir durumdur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica