Fren Mesafesini Hangi Faktörler Etkiler?

Fren Mesafesini Hangi Faktörler Etkiler?
Fren Mesafesini Hangi Faktörler Etkiler?

Fren nedir?; Bir taşıtın, hızını kesmeye veya onun durmasını sağlayan düzeneklere verilen isimdir. İleri giden her aracın bir fren mekanizması vardır. Frenler o kadar önemlidirler ki, belki de gün içerisindeki yoğun iş tempomuzdan dolayı bunun farkına bile varamıyoruz. Fren sistemleri araçlarda hidrolik olarak çalışmaktadır ve her aracın olmazsa olmazı parçalardır. Fren bu kadar önemli olunca, onu etkileyen faktörleri de göz ardı edememekteyiz. Bu faktörleri herkesin bilmesi hayati önem taşımaktadır. 

Frenlerin Çalışma Mekanizmaları

Frenler bazı araçlarda hidrolik, bazı araçlarda ise mekanik olarak kullanılmaktadırlar. Uçaklar, arabalar ve benzerleri gibi araçlarda hidrolik kullanılan frenler, bisikletlerde mekanik olarak tahrik almaktadırlar. Yüksek hız yapan araçların hidrolik fren sistemleri, sistem içerisinde bulunan hidrolik sıvının kayıpsız güç aktarım özelliği ile gerçekleştirilmektedir. Bu durum ağırlık azalması açısından güzel bir tasarım örneğidir. 

Fren Mesafesini Etkileyen Faktörler

Fren mesafesini etkileyen en önemli faktör hızdır. Hız düşük olunca fren mesafesi de azalmaktadır. Yani daha kısa sürede durabilmek için, çok fazla hız yapmamalıyız. Fren mesafesini etkileyen ikinci faktör ise, teknolojinin gelişmesiyle birlikte fren teknolojileridir. ABS denilen kilitlemeyi önleyici sistem fren mesafesi etkilemek yerine daha çok arabanın kontrolünü kaybetmememize olanak sağlamaktadır. Lastiklerin basıncı, diş derinliği ve kalitesi fren mesafesini etkileyen bir diğer faktördür. İyi bir fren için lastiklerin yol ile teması çok iyi olmalıdır. Lastik diş derinlikleri 1,6 mm'ye ulaştıkları zaman, değiştirilmesi gerekmektedir. Lastiklerimiz de bulunan bu diş derinliği azaldıkça lastiğin yola tutunma değeri düşecektir. Çok yıpranan ve dümdüz olan lastik yüzeyleri daha çok kaymalara sebep olarak fren mesafesini uzatacaktır. 
           
Yukarıda saydığımız maddelerin dışında lastik kalitesi de önemli bir etmendir. Goodyear, Michelin gibi markalar kaliteli birer lastik üreticileridir. Ayrıca yol koşulları, yol görüşü, dikkat dağınıklığı, alkollü olmak ve yorgunluk fren mesafesini etkileyen diğer koşullardır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica