Evde Kuru Ciltler İçin Temizleme Nasıl Yapılır?

Evde Kuru Ciltler İçin Temizleme Nasıl Yapılır?
Evde Kuru Ciltler İçin Temizleme Nasıl Yapılır?

Cilt bakımları, cildin sahip olduğu özelliklere ve bulunduğu tipe göre yapılmaktadır. 4 farklı cilt tipi bulunmaktadır. Bunlar, normal, kuru, yağlı ve hassas ciltlerdir. Bu 4 farklı cilt türünün kendine has komplikasyonları bulunmaktadır. Ciltlerin bu kendilerine has komplikasyonları neticesinde hepsine ait olan bir cilt temizleme işlemleri yapılmaktadır. Genel olarak yapılan cilt temizleme işlemlerinde kuru ciltler için temizleyiciler daha çok kullanılmaktadır.

Cildin en üst düzeyi olan epidermis bölgesinin yetersiz miktarda su eksikliğinde olması ile karakterize edilmiş olan ciltlere, kuru ciltler denmektedir. Aşağıda verilecek olan doğal ve bitkisel temizleme yöntemleri ile kuru olan cildinizi evinizde kolay bir şekilde temizleyebilirsiniz.

Evde Kuru Ciltler İçin Temizleme Nasıl Yapılır?

Evlerinizde kuru ciltleriniz için yapacağınız temizleme işlemlerinde kuru ciltler için temizleyici kullanmanız sizlerin faydasına olacaktır. Kuru ciltler için yapılacak olan temizleme işlemlerinde verilen birkaç tane ipuçları bulunmaktadır. Bu ipuçları şu şekildedir:

 • Kış ayları kuru ciltlerin arkadaşı değillerdir. Evlerde yapılan ısıtmalarda havadaki su buharlaşarak içerdeki havanın kuru bir hale gelmesine neden olmaktadır. Böyle zamanlarda kullanılacak olan oda nemlendiricileri, havaya katacakları nem ile kuru cilt tiplerinin nemli olmasına olacak sağlayacaktır.
 • Kuru cilt tipine sahip olan kimseler, kullanacakları nemlendirici kremler ile ciltlerinin sulu kalmasını sağlayabilirler. Cildin bu sulu kalması, cilt üzerinde koruyucu bir tabaka oluşmasına olanak sağlamaktadır. Kuru cilt tiplerine özel olarak hazırlanan nemlendiriciler kullanılarak cildinizin su tutma eğilimi arttırılabilir.

Cildi Kuru Olan Kişiler İçin Yüz Maskesi

Kuru ciltler için temizleyiciler içerisinde yüz maskeleri de yer almaktadır. Zeytinyağı ve yumurta sarısı ile yapılacak olan bu yüz maskesi, kuru ciltli kişilerin yardımına koşacaktır. Zeytinyağı, özellikle kuru cilt bakım ürünlerinde kullanılan bir gıdadır. İçeriğinde yer alan E vitamini ve K vitamini ile zengin bir doğal antioksidandır. Yumurta sarısı da, içeriğinde bulunan A vitamini ile deri dökülmelerini kontrol altına almaktadır. Bu sayede cildin yumuşak ve pürüzsüz bir şekle bürünmesine yardımcı olmaktadır. Bir çay kaşığı zeytinyağı ve 2 yumurta sarısının karışımı ile kuru cildinize yüz maskesi yapabilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Temizleme Sütü

Hem kuru cildinizi nemlendirmek hem de cildinizde birikmiş olan makyaj malzemelerini daha iyi bir şekilde temizlemek için kuru ciltler için temizleme sütünü hazırlayabilirsiniz. Temizleme sütünün yerine getirmiş olduğu işlevlerin yanı sıra cildinizde tıkalı olan gözenekleri açmaktadır ve cildinizi derinlemesine bir temizlik içerisine almaktadır. Eğer eviniz içerisinde doğal bir şekilde temizleme sütü hazırlamak istiyorsanız, sizler için hazırlanmış olan temizleme sütü tarifini uygulayarak bu isteğinizi yerine getirebilirsiniz.

Kuru bir cilde sahip olan kişilerin özellikle daha fazla dikkat etmeleri gereken şeyler bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de, kullanmakta oldukları cilt bakım ürünlerinin nemlendirici bir etkilerinin olmamasından dolayıdır. Evde oldukça kolay bir şekilde hazırlayacağınız kuru ciltler için temizleme sütü ile cildinizi hem nemlendirmiş olacaksınız hem de derinlemesine bir şekilde temizlenmesini sağlayacaksınız.

Evlerde Hazırlanabilecek Kuru Cilt Temizleme Sütü Tarifi

Eviniz içerisinde hem doğal hem de organik olan bir temizleme sütü hazırlama isteğiniz varsa aşağıda verilen malzemelerin evinizde bulunup bulunmadığına dikkat edin. Eğer malzemeler içerisinde eksiğiniz varsa bunları temin edin. Kuru ciltler için temizleme sütü tarifi içerisinde kullanılacak olan malzemelerin listesi şu şekildedir:

 • 2 tane salatalık,
 • 1 çay kaşığı bal,
 • 1 çay bardağı süt,
 • 1 tatlı kaşığı badem yağı.

Kuru ciltlerin nemlendirilmesi için faydalı olan temizleme sütünün hazırlanışı ise aşağıdaki gibidir:

 • İlk olarak 2 tane salatalığı mutfak robotu yardımı ile suyunu çıkartın. Daha sonra salatalıkların suyunu temiz bir kâse içerisine alın.
 • Çıkartmış olduğunuz ve temiz bir kâse içerisine koymuş olduğunuz salatalık suyunun içerisine balı, sütü ve badem yağını ekleyip iyice karıştırın.

Elde etmiş olduğunuz bu karışım artık kullanıma hazır bir şekildedir.

Kuru Ciltler İçin Temizleme Sütü Ne İşe Yaramaktadır?

Yukarıda içeriğinde kullanılan malzemeleri ve yapılışı verilen kuru ciltler için temizleme sütünün içeriğinde yer alan malzemelerin sağlamış oldukları faydalar şu şekildedir:

 • Bal; cildin en iyi şekilde nemlendirilmesini sağlamakta olan bir gıda,
 • Salatalık; cildin derinlemesine temizlenmesini ve arındırarak canlanmasını sağlamaktadır.
 • Badem yağı; cildin hem beslenmesine hem de özel bir parlaklık katılmasını sağlar.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica