Ev Dekorasyonunda Küçük Detaylar Nelerdir?

Ev Dekorasyonunda Küçük Detaylar Nelerdir?
Ev Dekorasyonunda Küçük Detaylar Nelerdir?

Konutlarda dekorasyon genellikle bireylerin kendisi tarafından ustalara verilerek veya bir iç mimar vasıtası ile yapılmaktadır. Çoğu zaman dekorasyon hatalarının sebebi, değişik pek çok stilin bir arada kullanılıp karmaşıklığa yol açmasıdır.

Ev Dekorasyonunda İpuçları

Dekorasyonda ilk olarak yaşam alanının sınırları ve kullanıcıların istekleri ile kullanımları göz önüne alınarak bir stil belirlenmelidir. Eğer bu stil belirlenmez ise modernist bir yaklaşımla başlanan salon tasarımı klasik bir sehpa ile çizgisinden çıkabilir. Yapılmak istenen dekorasyon tarzı belirlendikten sonra tüm elektronik aletler ve beyaz eşyaların tesisat ile birlikte yerleri belirlenmelidir. Yapmak istediğimiz dekorasyon veya beğendiğimiz iç mimarımızın tasarımları mekana uygulanmaya başlanır. Bu aşamadan sonra küçük ipuçları ile mekanın estetikliği daha yüksek noktaya taşınabilir.

Bu ipuçları mekanı vurgulamada önemli bir rol üstlenir. Bir salon tasarımına giriştiğimizde, tasarımımızı tek düze bırakmak istemiyorsak mekanın en az ışık alan veya en az öğe barındıran duvarına diğer duvarlardan farklı koyu bir renk atanabilir. Bu hem mekanın dengesini sağlayacak hem de tek düzelikten kurtaracaktır. Bu duvara bir TV de asılabilir fakat çok yoğun olacak şekilde TV ünitesinden kaçınılmalıdır. TV’nin asılı olduğu duvarda dikkati çekebilecek renkte veya ayrıntıda çok sayıda tablo, biblo vb. dekoratif öğeler olmamalıdır.

Perdeler mekan ile uyum göstermeli, odayı boğacak renkte olmamalıdır. Örneğin modern bir salonda geleneksel perdenin dışında zebra perde kullanımına da gidilebilir. Mekanı canlı göstermek için yapay bitkiler kullanılmamalı, bu tercih canlı ve odanın büyüklüğüne göre orantılı boyuttaki bitkilerden yana kullanılmalıdır.

Mekanın hacmi küçük ise kullanılacak mobilyalarda ayna, cam gibi malzemelerin olması mekanı daha geniş gösterecektir. Ancak çok sayıdaki ayna mekanı boğabilir. Bir diğer yol ise mekanda zeminde halının ufak kullanılması ve duvarların açık renk tercih edilmesidir. Bu ikisi de mekanı olduğundan büyük göstermeye yarar.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica