Erişte Nasıl Muhafaza Edilir? Lezzetli Bir Şekilde Nasıl Saklanır?

Erişte Nasıl Muhafaza Edilir? Lezzetli Bir Şekilde Nasıl Saklanır?
Erişte Nasıl Muhafaza Edilir? Lezzetli Bir Şekilde Nasıl Saklanır?

Erişte Türk mutfağına ait ve evde yapımı oldukça kolay olan bir makarna türüdür. Kış aylarında tüketmek için yazdan hazırladığımız çeşitli gıdalar arasında yer alır. Yalnızca makarna olarak tüketilmeyip çorbalarda, salatalarda ve yemeklerde de kullanılabilen makarna çeşididir. Erişte ev yapımı bir makarna çeşidi olduğundan saklama koşulları hazır paketli makarnalardan farklıdır.

Eriştenin Malzemeleri ve Kurutma Aşaması

Kışa hazırlıkta ilk sıralarda yer alan eriştenin malzemeleri arasında un,tuz ve yumurta bulunmaktadır. Malzemeler hamur haline getirilip yufka gibi açılır. Erişte yufkalarının biraz kuruması beklenir ve sonra istenilen kalınlıkta şeritler halinde kesilir. Birkaç gün bir bezin üzerinde bekletilip kesilen eriştelerin kuruması sağlanır. Sertleşene kadar iyice kurutmak gerekmektedir. Erişte doğal bir gıda olduğu için bozulmaya daha müsait bir üründür. Dolayısıyla saklama koşullarını iyi bilmek gerekir.

Erişte Lezzetli Bir Şekilde Nasıl Saklanır?

Bu gıdayı uzun süre ve sağlıklı bir şekilde saklayabilmek için kullanılması gereken en uygun malzeme bez torbalardır. Bez torbalar eriştelerin nemlenmesini engellediği için en ideal saklama yöntemidir. Fakat bazen bu eriştelerden çok fazla miktarda evinizde bulunuyorsa ve yeterli sayıda bez torbanız yoksa ikinci saklama yöntemi olarak cam kavanozları kullanabilirsiniz. Bu şekilde bol miktarda erişte saklamanız mümkün olacaktır. Cam kavanozlarda erişte saklayacaksanız kavanozların kapaklarının sıkı bir şekilde kapandığından emin olmanız gerekir. Çünkü bu tür yiyeceklerin hava almadan saklanması gereklidir. Ayrıca ister bez torba olsun ister cam kavanoz olsun, her iki saklama koşullarında da eriştelerinizi karanlık ve serin bir yerde muhafaza etmelisiniz. Nemli bir ortamda saklanırsa küflenme problemi yaşayabilirsiniz. Bu problemle karşılaşmamak için muhafaza edilen yerin kuru ve serin olması eriştelerinizi bozulmadan sağlıklı bir şekilde saklamanızı sağlayacaktır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  1. profilfbm yasar

    evet bu aklama yontemlerı guzel faydalı bır yazı olmu dıger aratıran arkadalar ıcın bende erışte kullanıyorum kendımız yapıyoruz yazdan kışa hazırlık olarak ben genel olarak buzdolabı poşetlerıne bölerek buz dolabında şebzelık bölümünde saklıyorum bu saklama yontemlerıne ek olarak önerebilirimm

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica