Dölyolu akıntısı Nedir? Nedenleri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Dölyolu akıntısı Nedir? Nedenleri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?
Dölyolu akıntısı Nedir? Nedenleri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Dölyolu Akıntısı; Dölyolu üzerindeki hücrelerden normal koşullarda sıvı salgısı gelebilir. Ancak bu fizyolojik sıvı renksiz, kokusuz ve akışkan yapıda olmasından dolayı herhangi bir kaşıntıya ve ağrıya sebep olmamaktadır. Yumurtlama döneminde yumurta akı kıvamında ve çekince uzayan yapıda olup, renksiz, kokusuz ve şeffaf bir salgı olur. Oluşan bu salgı tamamen doğal ve fizyolojiktir.

Dölyolu Akıntısının Nedenleri Nelerdir?

 • Vajinanın içersinde laktobasil adı verilen yararlı bakteriler bulunur ve bu bakteriler zararlı olan mikroplara karşı koruyucu görev yapmaktadır. Yararlı bakterilerin azalması neticesinde zararlı mikro organizmalar artar bununla birlikte iltihap ve mantarlı durumlarla karşılaşılır. Laktobasilin azalmasının sebebi genellikle uzun süren antibiyotik kullanımı ya da kabızlıktır.
 • Vajina akıntılarının nedeni, genital bölge temizliğinin yeterli olarak yapılmaması ya da cinsel ilişki esnasında partnerin hijyenine önem vermemesi olabilir.
 • Vajinit mantarlar, bakteriler, virüsler ve parazitlerden dolayı oluşabilir. Genellikde rastlanan, bakteriyel döl yolu iltihabı, partnerin değişmesi ya da birden fazla partnerin olması, sigara kullanımı ve vajinanın yıkanarak florasının bozulması gibi nedenlerle olur. Vajinada oluşan bakteriyel enfeksiyonlar cinsel olarak hiçbir aktivesi bulunmayan kadınlarda da gözükebilir.
 • Mantara bağlı oluşan vajina iltihabının ismi kandida vajinitidir. Kandida vajiniti genelde kaşıntı yapıcı akıntı oluşturur ve beyaz renkte peynirimsidir. Kandida vajinitin de genital bölge kızarma ve şişme olabilir. Trikomonas denilen parazit vajina da iltihaba neden olur ve cinsel yoldan bulaşır. Krem renkli, köpürgen ve kötü kokuludur. İdrar yaparken yanma ve cinsel ilişki de ağrıya sebep olur.
 • Bakteriyel vajinitse çoğunlukla gardnerella isimi verilen bakteri sonucunda oluşan vajinal enfeksiyondur. Çürümüş balık gibi kötü bir kokusu vardır. Koyu gri renkte ve köpüklüdür. Cinsel yolla bulaşan bir bakteri çeşididir ve yanma ve kaşıntıya neden olmaz.
 • Hepes virüsünden dolayı oluşan vajina enfeksiyonları cinsel yolla bulaşır. Akıntıyla beraber normal olmayan kanamalar, idrarda yanma ve kasıktaki bezlerde büyümeler görülür. Genital bölgenin etrafında içinde su olan ağrı yapan kabarcıklar oluşur.

Dölyolu Akıntısına Karşı Korunmanın Yolları Nelerdir?

 • Sentetik, naylonumsu, sıkı ve dar ve pantolonlar giymemeli. İç çamaşırını pamuklu olanlardan kullanmalı ve sık değişmeli. Kat Kat giyinmemeli ve tenimizin nefes almasına özen göstermeliyiz.
 • Gaita yaptıktan sonra silme işlemi önden arkaya doğru yapılmalı. Aksi halde genital bölgeye bakteriler bulaşabilir. Bu da anormal dölyolu akıntısına sebep olabilir.
 • Prezervatif kullanımı, bazı doğum kontrol hapları ve vajinaya koyulan tamponlar mantar enfeksiyonu tehlikesini arttırabilir. Bu nedenle doktorunuzla görüşerek farklı bir korunma yöntemi tercih edilebilinir.
 • Vajinada tahrişe sebep olabilecek parfüm, şampuan ya da sabun kullanılmamalıdır.
 • Vajinanın içersinin pH düzeyi çok önemlidir. Bu nedenle vajinanın içi yıkanmamalıdır.

Dölyolu Akıntısı Olmaması İçin Nasıl Beslenmelidir?

 • Günlük düzenli olarak probiyotik tüketimi oldukça önemlidir.
 • Düzenli olarak yoğurt tüketilmelidir.
 • Bol bol sarımsak ve soğan tüketilmelidir.
 • Şekerden, işlenmiş gıdalardan, karbonhidrat bakımından zengin gıdalardan, kafeinli içeceklerden ve alkolden uzak durulmalıdır.
 • Sigara kullanılmamalıdır.
 • Günlük olarak yeterli miktarda su içilmelidir.
 • Kabızlık varsa mutlaka tedavi olmalıdır. Sebep olan etkenler blunmalıdır.
 • Hayvansal gıdaları tüketmeyi azaltılıp A, B, C, E, D vitaminleri ve çinkodan zengin bitkisel gıdalar tüketmeli güneşle temas edilmelidir.

Dölyolu Akıntısı Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer normal akıntının haricinde kanlı, fazla ve kronik vaginal akıntı varsa vajina mutlaka ayrıntılı şekilde incelenmelidir. Cinsel yoldan bulaşan hastalıklardan dolayı oluşan akıntılar antibiyotiklerle tedavi edilmelidir. Genital bölgede sedef hastalığı, egzama gibi çeşitli hastalıklar varsa tedavi edilmelidir.

Doğal tıpta yer alan tedavi yöntemleri herhangi bir doktora sorulmadan körü körüne yapılmamalıdır. Enfeksiyon şikâyetiniz olduğunda mutlaka bir doktora başvurmalı ve yapılacak gerekli tetkikler neticesinde ilaçlar kullanılmalıdır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica