Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?
Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

“Devir tasarruf devri” sözü günümüzde en çok duyulan sözlerden biri haline gelmiştir. Yapılan harcamaların tutarsız olması, gelirden fazla oranlarda harcamalar yapılması, acil olmadığı kadar gerekli de olmayan ihtiyaçlara büyük paralar ödenmesi, başkasına özenerek yapılan ihtiyaç planlaması… Bu liste kolaylıkla daha da fazla olacak şekilde uzatılabilecektir. Çünkü insanoğlu özellikle harcamalar söz konusu olduğunda rasyonel ve akılcı düşünmeye bir kenara bırakıp duygularıyla hareket etmeyi seven bir organizma. Bu da hesabını bilmeyenler için, doğması muhtemel sıkıntıların habercisi oluyor ve mutsuz bir toplum oluşmasına neden oluyor.

Kredi kartları ülkemizde son çeyrek asırdır kullanımda olan ve hali hazırda çoğu kişinin vazgeçemeyeceği bir ödeme aracı haline dönüşmüştür. Kredi kartının ödeme aracı olarak değil sadece harcama aracı olarak görülmesi, kişiyi sanki alınan şeylerin ücretinin hiç ödenmeyecek olması gibi bir yanılgıya sürüklemektedir. Bu nedenle de plansız ve hesapsız harcamalar yapılmakta, ödeme günü de geldiğinde büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Bunların önüne geçmek için harcamaların yapılmadan önce güzelce düşünülmesi ve kafada şekillendirilmesi gerekmektedir.

Harcamalarımızı Nasıl Şekillendirmeliyiz?

Harcamaları şekillendirmek için öncelikle yapılması gereken almak istenilen şeyin gerçekten bir ihtiyaç mı yoksa sadece bir istek mi olduğunun kararının verilmesi olacaktır. Bu karar gerçekten dürüst bir şekilde verilebilirse, birçok harcama problemi rahatlıkla çözülebilecektir. Harcamalar şekillendirilirken diğer bir önemli husus ise kişinin aylık olarak kazanacağı muhtemel gelirin bilinmesidir. Kişi, aylık tahmini gelirini düşündükten sonra, yapması gereken kira, faturalar, yakıt paraları, eğitim masrafları gibi sabit masrafları bularak, tahmini gelir ile aradaki farkı hesaplayabilecektir. Ortaya çıkan bu rakam ise, kişinin en fazla harcayabileceği miktara tekabül etmektedir.

Harcamaları şekillendirirken sadece gerçek ihtiyaçlara yönelmek ve kazandığından daha azını harcamak çok önemli olsa de yeterli değildir. Bunlarla beraber tasarruf yapmak da büyük önem arz etmektedir. Tasarruf yapma kararı alınırken yapılan en önemli hata, harcamaları yapıp, ay sonunda kalan fazla parayı tasarrufa ayırmaktır. Çoğu kişi bilir ki, ay sonunda cepte pek para kalmaz. Bu nedenle de, maaş alındığında, en önce tasarruf için makul bir miktar kenara ayrılmalı, arkasından ise diğer harcamalar elde kalan bu paraya göre şekillendirilmelidir.

Kara Listeye Girmeyin

Halk arasında Kara Liste diye bilinen sistemin asıl adı Kredi Sicil Bilgileri’dir. Bu bilgiler, kredi kartlarını aktif olarak kullanan, bireysel kredi almış olan, kredili mevduat hesabı açılmış bulunan ya da kredi almış birine kefil olan herkes için ayrı ayrı tutulmaktadır. Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi” ve “Kredi Kayıt Bürosu” aracılığıyla hazırlanan bu listeler bankacılık işlemleri için önemli bir referans kaynağı olmaktadır. Kara listeye girmek, kullanılan kredi kartı ile çekilmiş her türlü kredilerin veya kefil durumda bulunduğunuz kredinin ödemelerinin 90 gün ve üzerinde geciktirilmesi halinde yasal takibin başladığı anlamına gelmektedir. Yasal takibi başlatılan kişiler, para piyasaları tarafından riskli ve kötü sicilli olarak değerlendirilirler. Kara listeye girmemek için başta harcama ekonomisine dikkat edilmesi ve sonra borçların zamanında ödenmesi gereklidir. Bunların mümkün olmadığı çok ekstra durumlar olması halinde ise en geç 90 gün içerisinde ödenmesi büyük önem arz etmektedir.

Kredi Kartını Doğru Kullanmak için Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kredi kartları hayatımıza getirdiği büyük kolaylıklarla alışverişler için can simidi haline gelmiştir. Kayıt dışı ekonominin önlenmesi açısından da oldukça faydalı olan kredi kartları, hesabını iyi yapamayan kullanıcılar için çok önemli sıkıntılar doğurmaktadır. Bu sorunlarla karşılaşmamak için “Doğru Kredi Kartı Kullanımı Nasıl Olmalıdır?” sorusuna doğru cevapların verilebilmesi gerekmektedir. Bunun için öncelikle kart limiti doğru tespit edilmeli ve bankadan kredi kartı alınırken buna özellikle dikkat edilmelidir. Yedekli kullanıma da imkân sağlaması açısından en fazla iki kredi kartı olmalı, bunu üzerindeki miktarda kartlar kullanılmamalıdır.

Hesap kesim tarihleri, bankayla anlaşılarak, maaş günlerine yakın tarih aralığında belirlenmelidir. Yapılan harcamaların ay sonunda gelen ekstreleri dikkatli incelenmeli, gerçek ihtiyaç olmadığı halde yapılan harcamalar varsa, bunların yapılmamasına yönelik ferdi tedbirler alınmalıdır. Gerekli bazı harcamalarda taksit yaptırılarak, borçlanma zamana yayılmalıdır. Kartların son ödeme tarihleri iyi bilinmeli ve takip edilmelidir. Bu sayede ödemelerin düzenli ve vaktinde yapılması mümkün olabilecektir. Bunlarla beraber, gelir ve gider dengesinin incelenerek kredi kartı harcamalarının planlanması, kredi kartı kullanımının doğru yapılmasını sağlayacak önemli kriterlerden biridir.

Kredi Kartı Kullanımında Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Kredi kartı kullanımında yapılan temel yanlış harcama kararları alınırken, gelir ve gider dengesi dikkate alınmamasıdır. Bu durumlarda da yapılan en büyük hata asgari ödeme tutarını ödeyerek, borçların faize girmeyeceği yanılgısıdır. Aslına bakılırsa asgari ödeme yapılması halinde sadece asgari ödeme yapılan miktarın faiz yükünden ve kara listeye girmekten kurtulmuş olunmaktadır. Diğer kalan tutarın faiz yükü aynen devam etmektedir ve sadece asgari tutar ödendikçe bu tutar kümülatif olarak büyümeye devam edecektir. Bu yanlışlar dışında bir başka kredi kartı kullanım hatası da kredi kartından uzun süreli nakit avans çekilmesidir. Faiz oranları çok yüksek olan nakit avans, mümkün olduğunca kullanılmamalıdır. Çok harcama yapılması muhtemel yerlere örneğin markete gidilirken ihtiyaçların listesi yapılmaması da kredi kartı kullanım yanlışlarından iridir. Bu nedenle markete gezmek ya da vakit geçirmek için değil, eve ait temel ihtiyaçların alınması için, liste yapılarak gidilmelidir. Bunların yanında, kişinin kendine hâkim olamadığı yerlerdeki alışverişlerde kredi kartı kullanılması, kişileri gereksiz harcamalara daha kolay itebilmektedir. Bunun yerine bu gibi mahallerde para kullanılması daha doğru olacaktır.

Kredi kartları çağımızın önemli icatlarından biridir. Doğru kullanıldığında can simidi olabilen kredi kartları, yanlış kullanım halinde ise büyük problemlere yol açmaktadır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica