Dizel Araç Neden Çekişten Düşer?

Dizel Araç Neden Çekişten Düşer?
Dizel Araç Neden Çekişten Düşer?

Dizel araçların çekişten düşmesi için bazı durumlar ortaya çıkabilmektedir. Bunlardan birçoğu ateşleme sistemi arızası olup motordan kaynaklı bazı arızalarda neden olabilmektedir. Özellikle buji sistemindeki arızalar nedeniyle oluşan sorunlar dizel araç neden çekişten düşer? sorusunun cevabını oluşturmaktadır. Bujilerin yanı sıra motor arızalarından dolayı da doğabilecek bu sorun aslında motora giden sistemdeki küçük parçalardaki temassızlık ve kopmalardan kaynaklanmakta olup küçük bir sorunken giderilmediği takdirde büyük sorunlara yol açabilmektedir.

Bazı durumlarda tamamen araç ile alakalı da olabilmektedir. Bazı araçların modelinin eskimesi nedeniyle yokuşta ani gaz verme ile çekişten düşmesi mümkündür. Bu gibi durumlarda yokuşta gazı az verip vitesi ikiye aldıktan sonra gaza yüklenmek sorunu ortadan kaldırabilmektedir. Fakat sorun halen devam ediyor ise mutlaka bir teknik servise başvurmak gerekmektedir.

Dizel Araba Yokuşta Neden Çekmez?

Dizel arabanın yokuşta çekmemesinin ana nedeni bujiler olabilir. Bujilerdeki temassızlık ve kopmalar ateşlemenin zamanında yapılamamasına ve aracın ısınmasına neden olabileceği gibi yokuşta geri kaymasına da neden olabilmektedir. Bu nedenle dizel araca yakıtın zamanında verilememesi sorunu ortaya çıkar. Yakıt vaktinden önce ya da sonra verildiği için araç çekişten düşmektedir. Bu sorun sıklıkla karşılaşılan bir sorun olmakla beraber çok sayıda araba kullanıcısı bu durumdan şikayetçidir.

Araç Isınınca Çekişten Düşüyor?

Aracın ısınma sebebi genellikle motora giden sistem içerisindeki subap gibi bazı parçaların yerinden çıkması ya da oynamasından kaynaklanmaktadır. Bu parçaların yerinden oynaması ya da çatlaması yakıtın zamanında ulaştırılmasını engeller ya da hiç ulaştırmaz. Bu nedenle de araç ısınır ve bazı durumlarda çekişten düşer bazen de tamamen stop eder. Sorunun giderilmesinin acilen sağlanması önemlidir. Çünkü motor arızası olup ihmal edilirse motorun bozulmasına da neden olabilmektedir.

Motosiklet Çekişi Neden Düşer?

Motosikletlerin çekişten düşmesi ısınması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bunun ana nedeni ise hareketi sağlayan zincir sisteminin yerinden kayması olabilmektedir. Bu gibi durumlarda yerinden oynayan sistem yakıtın ulaşımını engeller ve motosiklet önce ısınır sonra ise çalışmaz hale gelebilir. Bu nedenle sorunun giderilmesi önem arz etmektedir.

Araç Rampada Gaz Yemiyor

Aracın rampada gaz yememesi araçtan kaynaklı da olabilmektedir. Bazı araçların vites değiştirmeden önce fazla gaz verilmesi bu sonucu ortaya çıkarabilir. Bu nedenle vites değiştirmeden önce sürekli basarak değil bir defada gaz verip vitesi değiştirmek önemlidir. Vites değiştirdikten sonra gaz verilirse araç normal seyrine devam eder.

Araba Rampada Gitmiyor

Arabanın rampada gitmemesi motor sistemi arızalarından kaynaklanabilir. Ayrıca mazot borularında sızıntı olması da aracın rampada gitmemesine neden olabilmektedir. Çünkü bu gibi durumlarda araca mazot gitmemektedir. Ya da zamanından önce ya da sonra gitmesi de bu sorunu ortaya çıkarabilir. Aracın mazotunun azalmış olması da bazen bu sorunu ortaya çıkarabilmektedir.

Arabanın Çekişi Nasıl Artırılır?

Arabanın çekiş gücünün arttırılması için ortadaki sorunun çözülmesi gerekmektedir. Sorun öncelikle tespit edilmeli ve çözüm yolları aranmalıdır. Bu sayede aracın çekişi arttırılabilir. Özellikle motor sorunlarından kaynaklanması durumunda ihmal edilmesi daha büyük sorunları doğuracağından bir an önce bir teknik servise başvurulmalıdır.

Dizel Araba Gaz Yemiyor

Dizel arabalarının gaz yememesi sorunu fren balatalarının gereğinden fazla yorulmasından da kaynaklanabilmektedir. Bu da fren balatalarının fazla sıkılmasından kaynaklanmaktadır.

LPGli Araç Yokuşta Çekmiyor

LPG’li araçların yokuşta çekmemesi sorunu genellikle bujilerden kaynaklanmakla beraber gazın sisteme iletilmemesinden de kaynaklanabilmektedir. Buda gazın iletildiği borularda meydana gelen çatlak ya da bağlantı sorunları kaynaklı olabilir. Tehlike içeren bir durum olup acilen teknik bir yardım alınması gerekmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica