Demir Noksanlığı (kloroz) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Demir Noksanlığı (kloroz) Nedir?  Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Demir Noksanlığı (kloroz) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Kloroz kansızlık olarak da bilinen bir hastalıktır. Uzun süredir bilinen bir hastalıktır. Hemoglobin azlığı sonucu görülebilir. Daha çok genç kızlarda (13 -25 yaş arası) görülür, anemiye neden olur. Kloroz tehlikeli bir hastalık mıdır? Korunma yöntemleri var mıdır? Hastalığın belirtileri, sebepleri ve tedavisi ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşmak isteriz.

Demir Noksanlıği Kloroz Hastalığı Nedir?

Kloroz sözü yunanca chlorosis - yeşil anlamına gelir. Kloroz hastalarında görülen deri rengine göre bu ismi almıştır. Eski bir hastalıktır. Fakat son dönemlerde daha az görülmektedir. Yapılan araştırmalara göre Avrupa ülkelerinde Kloroz hastalığı tamamen görülmemektedir. Bu durum hastalığın zamanında teşhis edilmesi ve doğru tedavi uygulanmasından kaynaklanmakta. Alınan önlemler Kloroz hastalığını sıfıra indirmiştir.

Demir Noksanlıği Kloroz Hastalığı Kloroz Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Daha çok genç kızlarda görülen Kloroz hastalığına neden olan sebepler sırasında havasızlık ve sıkı korse (eskiden bayanların elbise altına giymek zorunda kaldıkları ipli giysi) gösteriliyordu. Zamanla bu giysilerin değişmesi, kadınların hayat koşullarının değişmesi, spor Kloroz hastalığının azalmasına neden olmuştur. Bayanlarda görülen hormonal bozukluk ve değişiklikler Kloroz hastalığına neden olur. Kloroz genetik hastalık değildir. Anne ve kızında aynı zamanda görülebilen Kloroz, onların sadece aynı koşullarda yaşamasından ireli gelebilir.

Kloroz Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kloroz hastalığı yukarıda da belirtildiği gibi 13 - 25 yaş arası genç kızlarda görülmektedir. Kloroz Hastalığının ilkin belirtilerinden biri yorgunluk ve sürekli uyumak isteğidir. Sabah saatlerinde yorgunluk daha sık görülür. Ayağa kalkmak ve iş yapmak isteği azalır. Baş dönmeleri, kulaklarda çınlama ve hızlı kalp atışları kloroz hastalığının belirtilerindendir. Kloroz hastalarının derisi bronzlaşmaz. Yüz kızarıklığı ve kulak kızarıklığı sık görülür. Baş dönmelerine sebep ise kan azlığıdır. Gelişim çağında olan Kloroz hastası genç kızların adet dönemlerinde gecikmeler meydana çıkar. Hastalar süt ve et kokusuna ve tadına hassas olur, bu yiyecekleri yemek istemez. Diğer yiyeceklerin tadı da değişik gelebilir. Mide bulantısı ve derinin açık yeşil renk alması kloroz hastalığının belirtileri arasındadır.

Kloroz Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Kloroz hastalığı genetik hastalık olmadığından ondan korunmak ve zamanında önlem almak mümkün. Genç yaşlarda senede en az iki kere kan değerleri kontrol edilmeli, olabilecek anemi durumunu önlemek için testler yapılmalı, doğru beslenmeli, vitaminli yiyecekler tüketmeli, temiz havada daha çok zaman geçirilmelidir.

Kloroz Hastalığının Tedavisi Nedir?

Kloroz tedavi edilebilir. Kloroz tedavisi için demir tedavisi uygulanır. Gerekli vitaminleri içerek iyileşmek mümkün. Tedavi süresi kısa süren hastalıktır. Doktor kloroz hastasına bol dinlenmeği ve temiz havada mümkün olduğu kadar çok olmağı tavsiye eder. Tedavi amaçlı yoga ve spor da tavsiye edilebilir. Kan değerlerini sürekli kontrol ettirmek gerekmekte. Kloroz hastalığı belirtilerine göre diğer hastalıklara benzeyebilir. Bu nedenle doktor tarafından gerekli teşhis koyularak tedavi edilir.

Kloroz Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Kloroz hastası olan kişiler özellikle yiyeceklere dikkat etmelidir. Kanda hemoglobin değerlerini kontrol altımda tutabilmek için demir içerikli yiyecekler yenmelidir. Genç yaştasınız ve kendinizde kloroz hastalığının belirtilerini mi gördünüz? Anemi durumu sizi rahatsız mı ediyor? Kloroz belirtileri var mı? Eğer kloroz hastalığı ile ilgili şüpheleriniz varsa, adet döneminde gecikmeler veya düzensizlik yaşıyorsanız, bu durumu jinekolog doktoruna danışabilir, gerekli tedavi görebilirsiniz.

Kloroz önlem alındığı taktirde korkulu hastalık haline dönüşmez. En önemli olan kloroz nedeni ile anemi olmamaktır. Kan azlığı ise anemi ile sonuçlanmakta. Zamanında gerekli tedavi almanız tavsiye olunur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica