Çocuklarda Tuvalet Eğitimi ve Temizliği, Tuvalet Eğitiminde Sıkça Yapılan Hatalar

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi ve Temizliği, Tuvalet Eğitiminde Sıkça Yapılan Hatalar
Çocuklarda Tuvalet Eğitimi ve Temizliği, Tuvalet Eğitiminde Sıkça Yapılan Hatalar

Oturak eğitiminin dramatik bir olaya dönüşmesi gerekmez; ama hem sizin için, hem de bebeğiniz için ödüllendirici bir deneyime dönüştürülmesi, doğru bir zamanlama, olumlu bir tutum, yumuşak ve rahat bir yaklaşım  ister.

Unutmayın bu sizin ilk ortak başarınız olacak!                    

Çocuklarda Oturak Eğitimi

Hiçbir anne baba, anne- babalığın kiriyle usandırıcı, zaman alıcı ve masraflı yanını özetleyen çocuk bezlerine “allahaısmarladık” demekten üzülmez. Daha da önemlisi, çocuk bezlerinden kurtulmak, bebekliğin sona ermesi, kısa süre önce yürümeye başlayan küçük çocuğunuzun bağımsızlık yolunda yeni bir adım atması anlamaına gelir. Bebeğin ilk doğduğu günden başlayarak, pek çok anne babanın akılların oturak eğitimine takmalarında ne zaman başlayacakların nasıl başaracaklarını merak etmelerinde, şaşılacak bir yan yoktur. Burada “eğitim” aslında yanıltıcı bir sözdür; siz de , çocuğunuz da, bu konuda önceden hiç bir biçimde hazırlanmış olduğunuz halde, ansızın öğrenilmesi çok güç bir şeyle karşı karşıya kalacakmışsınız izlenimi uyandırır.

“Çocuğunuza kuru ve temiz olması için yardımcı olmak”. Olayın daha basit ve daha az göz korkutucu bir tanımıdır. Yapmanız gerekği, çocuğunuzun oturağı kullanmaya hazır ve kullanabilecek durumda olduğu anı gözlemek, ardından da bunu nasıl yapacağını ona göstermektir.

Tuvalet eğitimine ne zaman başlanmalı? 

Doğru yaş çocuğunuzun hazır olduğu zamandır. Kabaca bir yol gösterici kural olarak çocukların çoğu, 15-18 aylık olmadan önce bağırsaklarının hareketini denetleyemez ve oturak kullanmaya hazır duruma gelemezler; ardından idrar keselerini denetlemeleri, yani çişlerini tutabilmeleri için 4-5 ay geçmesi gerekir. Yeni yürümeye başlamış çocuklar, oturak kullanmayı öğrendikten sonra bile, çoğunlukla en az 3 yaşına hatta daha ileri yaşlara kadar sık sık kazalarla karşılaşır, altlarına kaçırırlar. Bazo çocukların oturarak kullanmayı öğrenmeleri daha uzun sürer; bazılarıysa bu işi erkenden başarır. Genellikle erkek çocuklar, kızlardan daha yavaştırlar. Unutulmaması gereken tümünün , sırası gelince bu işi öğrenecekleridir: organik bir bozukluk söz konusu olmadıkça, 4-5 yaşına gelmiş de hala altı bağlı dolaşan çocuk yoktur.

Çocuklarin Zamanin Farkinda Olma Becerisini Kavrayabilme

Çocuğunuzun oturağı bilerek kullanmasından önce bizlerini ıslattığı ve kirlettiği zaman olup bitenlerin tamamen farkında olması gerekir. Çocuğunuzun bu aşamaya yaklaşmakta olduğunun ilk belirtisi, ya size göstererek ya çok geçmeden ne anlama geldiğini anlayacağınız işaretlerle ve seslerle ya da yapmış olduğu şeyi sizin aile içinde adlandırmak için kullandığınız sözle(kaka,çiş) altını ıslatmış yada kirletmiş olduğunun işaretini vermeye başlamasıdır. Çocuğunuzun ne zaman altını ıslatmak ya da kirletmek üzere olduğunu önceden bilmesi için, uzun zaman geçmeyecektir. Bu oturak kullanmayı öğrenmeye hazır olduğunun kesin işaretidir.

Zaman Bulmak

Anne babaların çoğu, oturak eğitimini planlarına tam “uygun” gelen bir noktada ya da bu dertten kurtulmaya çok uygun gördükleri bir zamanda yapma düşüncesine kapılırlar. Dayanılmaz bir itki sizi, bezlerini bir güzel çıkararak çocuğunuzu, sonunda musluğundan suyun boşalıvereceğini zaman bu “eğitim”in noktalanacağı ve halının kurtulacağı umuduyla, altı çıplak olarak saatlerce banyoda ya da mevsim yazsa ve bahçeniz  varsa bahçede oynamaya bırakmaya yöneltebilir.

Ayrıca, yeni yürümeye başlayan çocuğunuzu da alarak uzunca bir tatile çıkabilmek amacıyla, onu altını ıslatmaması ve kirletmemesi için sıkı bir eğitimden geçirmeye karar verebilirsiniz. Ya da parasal sorunlar, sizi alt bezlerindenbir an önce kurtulmaya zorlar. Çocuğunuzun gerçekten buna hazır ve beden işlevlerinin yeterince farkında olması koşuluyla, bu tür erken ve yoğun bir çaba da pekala başarıyla sonuçlanabilir. Ama seçilen zamanın doğru zaman olmadığını görürseniz sakın düşkırıklığına uğramayın.

Çocuğunuzu anaokuluna,yuvaya başlatmak kafanızı kurcalayıp duran bir başka etken olabilir. Bu okul ve yuvaların çoğu, kural olarak altını kirletmeyen ve ıslatmayan çocukları kabil ederlerse de başlangıçta”kazalara” göz yumarlar.aşırı titiz olmayın ya da o tarihe kadar hep aklınızı kurcalamakta  olan deneyi aceleye getirmeye kalkmayın. Dıştan baskıların da zamanlalamanızı etkilemesine izin vermeyin. Oturak eğitimi, yarışılacak bir konu değildir. Başka anne babalar  çocuklarının bezlerden kurtulmuş olmasıyla övünüp duruyorlarsa bile çocuğunuzu hazır hissetmiyorsınız zorlamayın.

Çocuğunuz tuvaleti kullanabilecek kadar ilerleme gösterince tuvaletin üstüne yerleştirilen küçük bir klozet kapağı satın almak çocuğunuzun üstüne çıkmasına yardımcı olacak bir basamak hazırlamak uygun olur.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi ve Temizliği 

Çocuğunuza yardım etmek ve hazırlamak için, oturağı kullanmaya hazır olacağı anı beklemeyin. Erkenden bir oturak satın alıp çocuğunuzu banyoda yıkadığınız sırada çevresinde görmeye alıştığı şeylerden biri halene getirin. Bu arada, neye yaradığını ve biraz daha büyüyünce kullanacağını da ona anlatın. Çocuğunuzun oturağı doğru olarak kullanması için, mutlaka altı açıldıktan sonra üstüne oturması gerektiğine ısrar ederek bu oyunla karışık merakı berbat etmeyin. Bırakın altı bezliyken de istiyorsa oturağa otursun.

Bu eğlenceli deneme sırasında çocuğunuz rastlantı sonucu bazen, oturağı doğru biçimde kullanabilir. Bununla birlikte, buna hazır olduğu yolunda başka belirtiler vermezse bu eğitim zamanının geldiğini göstermez.

Başlamak

Bir çocuk bağırsak hareketlerini ve anüz kaslarını denetlemeyi, idrar kesesini denetlemesinden önce öğrenir. Genellikle kaka yapmak üzere olduğunu bildiği an ile gerçekten yaptığı an arasında yararlı birkaç saniye vardır.

Çocuğunuz önceden tahmin edilebilen zamanlarda düzenli hareketlerle kaka yapıyorsa, o saatlerde altı bağlanmamış durumda bırakmanız yararlı olur. Daha ilk belirtilerde, oturağın yakında olmasını sağlayın ve kullanmak isteyip istemediğini sorun.

Ama kullanmasını ne kadar istiyor olsanız da, bunu ona farkettirmemeye çaba gösterin; elden geldiğince kayıtsız, sıradan bir seçim karşısında aldığınız tavrı takının. Aynı biçimde, çocuğunuz oturağı henüz kullanmak istemiyorsa, sabırsızlığınızı ya da hissedebileceğiniz hoşnutsuzluğu gizlemeye çalışın.

Çişini tutarak oturağa oturağa  zamanında yetişmesiyse, kaka için yetişmesinden 4-5 ay daha uzun  zaman ister genellikle, çocuğunuz iki yaşını doldurunca gerçekleşecektir. Çocuk önceden çiş yapmak üzere olduğunu bilebilir; ama bunun parkına vardığı an ile yapması arasındaki süre saniyeden daha kısadır. Çoğunlukla çocuklar çişlerinden önce kakalarını tutmayı öğrenirler ve bazı anne babalar oturak eğitimine başlamak için, idrar kesesini denetlemeyi de öğrenmesini beklerler.

Çocuğunuz oturağı düzenli olarak kullanma çabaları göstermeye başlayınca, elden geldiğince altını bağlamadan bırakın ki, oturağı kolayca kullanabilsin.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica