Çocuk Oto Koltuğu Ve Önemi

Çocuk Oto Koltuğu Ve Önemi
Çocuk Oto Koltuğu Ve Önemi

2010 yılından bu yana kullanımı zorunlu hale getirilen çocuk oto koltuğu ve önemi yapılan çalışmalar sayesinde ebeveynlerin bilinçlenmesi alanında istenen seviyelere ulaşmıştır. Yasa gereği; emniyet kemeri bulunan araçlarda boyu 135 cm ve kilosu 36'nın altındaki bebek ve çocukların uygun ürün kullanılarak güvenli bir şekilde seyahat ettirilmesi zorunludur.

Yapılan araştırmalar oto koltuğu kullanımının zorunlu olduğu ülkelerde yaşanan kazalarda çocuk ölümlerinin %3 seviyelerinde kaldığını göstermektedir. Bu rakam oto koltuğu kullanımının zorunlu olmadığı ülkelerde %50'lere dayanmıştır. Bebek ve çocukların fizyolojik yapısının az gelişmiş olması olası bir kazadan etkilenme ihtimallerinin yetişkinlere oranla çok daha yüksek olmasına neden olmaktadır. Doğru oto koltuğunun seçilmesi de ebeveynlerin özen göstermeleri gereken konular arasında gösterilebilir.

Çocuk Koltuğu Nasıl Bağlanır?

50 km hızla giden bir aracın kaza yapması halinde 20 kg ağırlığındaki bir çocuğun 500 kg'lık bir hızla hareket ettiğini biliyor muydunuz? Kucakta taşınan çocuklar kaza anında arkada oturması halinde koltuklara çarparken önde oturması halindeyse camdan dışarı fırlayabiliyor. Yetişkinler için hazırlanmış emniyet kemerlerinin kaza anında çocuklar için koruyucu herhangi bir değeri bulunmuyor.

Araçta isofix sabitleme noktalarının bulunmasının zorunlu olduğunun oto koltuğu seçiminde göz önünde tutulması gerekiyor. Sabitleme yerlerinin konumu araçtan araca değişiklik gösterebilir. Oto koltuğundan beklenen güvenliğin sağlanabilmesi için doğru bir bağlanmanın yapılması gerekir. Bu aşamada sırasıyla;

  • Araçtaki Isofix bağlantıları dışarıya doğru çekilir.
  • Oto koltuğu arka bölüme yerleştirilir.
  • Araç koltuğunun arka kısmı sabitleme noktalarına doğru bir şekilde takıldığında "klik" sesinin gelmiş olması gerekir.

Çocuk Koltuğu Cezası

Ülkemizde araçtaki bebek ve çocukların oto koltuğuna bağlanmaması halinde şoföre para ve puan cezası kesilir. Araçta kullanılan oto koltuğunun bir kazaya karışması halinde mutlaka yenilenmesi gerekir. Bu aşamada güvenlik özellikleri kaybolan koltuklar yeterli korumayı da sağlayamazlar. Oto koltuğu seçiminde çocuğun boy-kilo-yaş bilgilerinin göz önünde tutulması gerekir. Çocuğun oto koltuğuna oturmasının desteklenmesi ve koltuğun konforlu hale getirilmesi sürüş keyfi üzerinde olumlu katkılar sağlar. Standart özelliklere sahip oto koltuklarına eklenecek olan; sineklikler, boyun yastıkları ve yükseltici minderler seyahat boyunca etkili güvenlik oluşturur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica