Cilt Üzerindeki Ucu İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer?

Cilt Üzerindeki Ucu İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer?
Cilt Üzerindeki Ucu İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer?

Cildin yağ dengesinin fazla olması sebebiyle ve ölü derilerden ve bakterilerden kaynaklanan sivilceler rahatsızlık veren bir cilt sorunudur. Özellikle ciltte iltihaplı sivilcenin ucu bulunmayan derinin içerisine gizlenmiş bir şekilde bulunur. Derinin içerisinde iltihapta olduğu için bu tip sivilcede sızlamalar oluşur. Sivilce normal sivilcelerden daha uzun sürede geçer. İltihaplı sivilcenin çıkma sebeplerinden birisi yap bezlerinin aktif olarak çalışması sonucunda oluşan ve sızlamaya sebebiyet verdiği için Ucu İltihaplı Sivilce Nasıl Geçer? diye merak edilir. İltihaplı sivilcenin diğer adı ise kör sivilcedir. Kör sivilcenin sıkılması çok zordur ve sıkılması kesinlikle tavsiye edilmez. Derinin iç tabakasında oluştuğu için patlatılmaya çalışıldığında içeride enfeksiyona sebep olacağı için ağrı ve sızlama daha çok hissedilecektir.  Burun ve kulak arkasında daha çok meydana gelen kör sivilcelerin boyutları da diğer sivilcelerden farklı olarak daha büyüktür. Bunun sebebi ise iltihabın içeride oluşması ve deri altına yerleşik olmasıdır.

Ucu İltihaplı Sivilce Nasıl Tedavi Edilir?

Sivilcenin cilt içerisinde bulunması ve ucunun olmaması şikayetleri daha da fazlalaştırdığı için kullanılacak bitkisel yöntem çay ağacı yağıdır. Aktarlardan bulunabilecek çay ağacı yağı anti bakteriyel içeriğe sahip olması nedeniyle sivilcenin iltihabında etkili olacaktır. Çay ağacı yağı saf kullanılmaz su ile seyreltilerek uygulanması gerekir. 1 çay kaşığı kadar çay ağacı yağı ve 9 çay kaşığı kadar su ile karıştırılır ve   sivilceli bölgeye pamukla sürülür. Pamuk sivilcenin üzerinde 10 dakika kadar bekletilir ve sonrasında ılık su kullanılarak durulanır.  Çay ağacı yağı ile oluşan ağrı ve sızlamaları hafifletir. Bakterilerin ölmesine de sebep olur. Ucu iltihaplı sivilce günde 2-3 kez çay ağacı yağı kullanılması yeterli olacaktır. Ucunda İltihap Olan Sivilce Nasıl Geçer?  Sivilcenin üzerine sıcak kompres uygulaması sivilcenin daha çabuk iyileşme sürecine girilmesinde etkili olur. Sıcak kompres uygulamak için gazlı bez ve sıcak su yada pamuk kullanılabilir. Sıcak suyun içerisine pamuk batırılır ve sıcakken sivilceli bölge üzerine kompres yapılır. Pamuk yada bez sivilcenin üzerinde 10 dakika kadar bekletilmesi uygun olacaktır. Günde 3 defa sıcak kompres uygulamak ve bu işlemi 3-4 gün uygulamak sivilcenin acısını azaltacağı gibi yumuşatarak dışarı açılımı da kolaylaştıracaktır. Sıcağın etkisiyle sivilce derinin yüzey kısmına doğru yakınlaşma gösterir ve dışarıya atılması kolay olur.

Ucu İltihaplı Sivilcede Süt Nasıl Etkili Olur?

 Cilt sorunlarından biri olan ucu iltihaplı sivilcede cilt üzerindeki yağı ve kiri kaldırır. Sütün içeriğinde bulunan alfa hidrok asit maddesi ciltteki gözeneklerin açılmasına yardımcı olarak kör sivilcenin açılmasında da etkili olmaktadır.Bir miktar süte pamuk batırılır ve sivilcenin üzerinde 10-15 dakika bekletilmesi yeterli olur. Ilık su ile yıkamak yeterlidir. Gün içinde 3 ya da 4 kez süt tedavisi etkili bir yöntemdir.  Bal ile de sivilcelerin iltihabının giderilmesi faydalı olan yöntemlerden birisidir. Balın içeriğinde bulunan anti bakteriyel ve antiseptik bileşenler yardımıyla sivilceler yumuşamaktadır. Sivilce Ucu İltihaplı İse Nasıl Geçer?  Çözümlerinden birisi de limon suyu kullanmak olacaktır. Limonun içeriğinde bulunan sitrik asit sayesinde sıkılaştırıcı etkiye sahiptir. Gözenekler küçülerek iltihabın kurumasında da faydalı olmaktadır.  Elma sirkesi kullanmakta ucu iltihaplı sivilceler üzerinde etki gösterir. Kan dolaşımını hızlandıran elma sirkesi iltihabın giderilmesinde de etkili bir yöntemdir. Ucu İltihaplı sivilcelerde sadece sivilcenin üzerine saf alkol sürülmesi de son derece faydalı bir yöntemdir. Oluşan ağrının azaltılmasında da alkol kullanılmaktadır. Gözenekleri temizleme etkisi sayesinde iltihaplı sivilceyi de temizlemeye yardımcı olmaktadır.

Sivilcenin Ucunda İltihap Varsa Elma ve Bal Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Sadece bal kullanmakta ucu iltihaplı sivilce tedavisinde etkili olmakta ise de elma ile karıştırıldığında elmanın içinde bulunan malik asit ve alfa hidroksi asidi sayesinde ikisinin birlikte uygulanması etkilidir. Ölü hücrelerin atılmasında gösterdiği etki ve cildin sıkılaştırmasındaki etkileri ile son derece faydalı bir yöntemdir. Elmayı rendeleyerek bir yemek kaşığı püre elde edilir ve 1 yemek kaşığı doğal bal karıştırılır. Ucu iltihaplı sivilceye sürülür ve sadece 15 dakika üzerinde bekletilir ve ılık su ile yıkanır. Ciltten Sivilce Ucu İltihaplı İse Ne Yapılır? cevaplarından herhangi birini kullanmak rahatsızlık veren sivilcelerden kurtulmaya yardımcı olacaktır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica