Cilt Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi

Cilt Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi
Cilt Kanseri Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları Ve Tedavisi

Cilt Kanseri

Cilt kanseri, cilt dokularından kaynaklanır. Birden fazla türü olan cilt kanseri, diğer kanser türlerine göre daha yaygın görülür. Cilt kanseri, yüz, dudak, kulak, boyun, eller, kollar, göğüs ve bacakların güneşe maruz kalan alanlarında ortaya çıkar. Ancak nadiren de olsa güneş ışığı görmeyen bölgelerde de oluşabilir.

Cilt Kanseri Belirtileri

 • Cilt kanseri, cilt rengi ne olursa olsun tüm insanları etkileyebilir.
 • Melanoma,cilt rengi koyu olan kişilerde ortaya çıkar. Bazal hücreli karsinom, çoğunlukla boyun veya yüz gibi bölümlerde meydana gelir.
 • Bazal hücreli karsinomda, sedefimsi, inciye benzer kabarıklıklar ya da düz etin renginde lezyonlar oluşur.
 • Skuamöz hücreli karsinom en çok yüz, kulak ve ellerde güneşe uzun süre maruz kalınması nedeniyle ortaya çıkar. Skuamöz hücreli karsinomda sert ve kırmızı modül ya da yüzeyi pullu, kabuklu düz lezyon oluşur.
 • Melanoma, vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilir. En çok erkeklerin yüz bölgesinde veya gövdesinde görülür. Kadınlarda ise baldır kısmında daha çok ortaya çıkar. Cilt rengi farketmeksizin tüm kişilerde oluşabilir.
 • Melonamanın, koyu benekleri bulunan büyük kahverengi leke,
 •  renk, büyüklük açısından değişiklik gösteren ve kanaması bulunan cilt benleri,
 • Kırmızı, beyaz, mavi ya da mavi siyah olarak görünen kısımlardan oluşan küçük lezyonlar,
 •  avuç içi, ayak tabanı, ağız, burun, parmak uçları, vajen ya da anüsü kaplayan muköz zarlarda koyu renkte lezyonlar gibi belirtileri vardır.

Bacakta Cilt Kanseri Belirtileri

Bacaklar genellikle cilt kanserine en müsait olan bölgelerden biridir. Çevredeki birçok kimyasallara daha fazla maruz kalırlar. Bu yüzden bacaklarda birçok nedenden ötürü kırmızı lekeler meydana gelebilir. Bacaklarda oluşan bu lekeler kaşıntılı ağrılı ya da ağrısız olabilir. Bazen ayak bileklerine ve tüm bacağa da yayılabilir. Bacak bölgesinde bazen başka belirtiler göstermeden bu lekeler büyüyebilir ve kanama yapabilir. Skuamöz hücreli karsinomda bacak bölgesinde pullu topaklar meydana gelir. Bunların tedavisi için cerrahi müdahale gerekmektedir.

Cilt Kanseri Nedenleri

Cilt kanseri nedir? Nedenleri nelerdir sorularına cevap olarak şunları söyleyebiliriz. Cilt kanseri hücre DNA'sındaki bir hata (mutasyon) sonucu ortaya çıkar. Bu mutasyonlar da hücrelerin büyümesine neden olur ve böylece kanserli hücrelerden meydana gelen bir kitle haline gelirler. Cilt kanserinin başlıca nedenlerinden biri Güneş ışığındaki ultraviyole ışınlarına çok sık maruz kalınmasıdır. Uzun süre bu Güneş ışığına maruz kalanların cilt kanserine yakalanma riski de artar. Riskin şiddeti, güneş ışığı, güneş ışığı altındaki bulunma süresi ve yoğunluğuna bağlı olarak değişir.

Güneş lambaları ve solaryum cihazları da cilt kanserine neden olan etkenlerden biridir.

Bu dış nedenlerin dışında bir de genetik risk faktörleri de cilt kanserinin oluşumuna neden olabilmektedir.

Cilt Kanseri Olduğunu Nasıl Anlarsın?

Cilt kanseri, vücudun her yerinde meydana gelebilir. Cilt kanseri olup olmadığınızı anlamak için öncelikle bacaklarınızı, ayak tırnaklarınızı, ayaklarınızı ve dizlerinizi iyice kontrol edin. Saç derisi ve göremediğiniz sırt ve arka bölgeleriniz için birinden yardım alarak bu bölgeyi de kontrol edin. Eğer vücudunuzda yeni noktalar oluşmaya başladıysa, cildinizdeki yara ve çizikler uzun süre iyileşemiyorsa, cilt lekeleriniz sınırlarının dışına taşmaya başladıysa ve bu lekelerin etrafında kızarıklık, şişmeler oluştuysa, beninizde değişmeler, (büyüme, kanama ya da şişkinlik gibi) varsa, cildiniz hassaslaştıysa ve sürekli kaşıntı ve acı hissediyorsanız mutlaka bir doktora muayene olmalısınız.

Cilt Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak şu belirtiler cilt kanserine işaret ediyor olabilir:

Ciltte pul pul dökülmeler, sınırları düzensiz olan ben, ciltte kaşıntı ve ağrılar, hızla büyüyen ve fark edilen bir nokta, iyileşmesi gereken süre içinde iyileşemeyen boğaz.

Cilt Kanseri Kaşıntı Yapar Mı?

Skuamöz hücreli karsinomlar, ciltte daha fazla tahrişe yol açar ve cildi ısıtır. Ayrıca yoğun bir kaşıntıya da neden olmaktadır.

Cilt Kanseri Lekeleri

Ciltteki lekeler cilt kanserinin önemli belirtilerindendir. Lekeler vücudun herhangi bir yerinde meydana gelebilir. Lekenin büyüklüğü, rengi, şekli değişkenlik gösterir. Ciltteki lekeleri ve yeni oluşan benler, kanser için birer uyarı niteliğindedir. Bu lekeleri fark edebilmek kanserin tanısı için önemlidir. Bu nedenle cildinizde yeni çıkan lekeleri önemseyerek bir uzmana görünmenizde fayda olacaktır.

Cilt Kanseri Ameliyatı

Cilt kanseri genel olarak cerrahi yöntemlerle tedavi edilmektedir. Kanserin türüne ve derinliğine göre cerrahi işlem değişebilir. Kanser çok büyük değilse yapılacak işlem çok basittir. 10- 15 dakikalık bir işlemdir. Ancak bazı uzun yıllar bekleyen yarayla seyreden karsinomlar doku içinde derine ve yana yayılabildiği için plastik cerrahi bir operasyon gerekebilir.

Cilt Kanseri Çeşitleri

Cilt Kanseri Melanom:

Melanom cilt kanserinin en riskli çeşididir. Çoğunlukla göğüs, sırt, baş, boyun ve bacaklarda meydana gelir.

Melanom Cilt Kanseri

Melanomda bir milim bile önem arz eder. Çok hızla diğer organlara yayılmaktadır. Melanom tedavisinde ameliyat sonrasında radyasyon tedavisi uygulanmaz. Hastanın 5 yıl boyunca takibine devam edilir. Çünkü melanomun genellikle ilk 5 yıl içinde tekrarlama riski vardır. Ayrıca vücudun diğer kısımlarında da %8-10 kadar başka bir melanom oluşma riski vardır.

Bazal Hücreli Cilt Kanseri:

Genellikle güneşe en çok maruz kalan ense, kol, baş gibi bölgelerde ortaya çıkar. Düz, sert ve kolayca kanayabilen küçük pembemsi inci büyüklüğünde şişlikler olarak ortaya çıkar. Bu karsinomlar, kabuklu ya da yayılan bir özelliğe sahiptir. En sık görülen kanser tipidir.

Skuamöz Hücreli Cilt Kanseri:

Bazal hücreli karsinomdan sonra sıklıkla görülen bir diğer kanser tipi de skuamöz hücreli karsinomdur. Daha çok güneşe maruz kalan alanlarda meydana gelse de ağız içi ya da genital bölgede de görülebilmektedir. Büyüyen bir yumruya benzer. Pul pul, sert ve kabukludur. Yoğun kaşıntıya neden olur.

Cilt Kanseri Evreleri

Cilt kanseri tanısı konulduktan sonra hastalığın hangi evrede olduğu da belirlenmelidir. Bu lezyonun boyutu, derinliği ve yayılma oranına göre belirlenir. Evreleme yapılırken doku örnekleri alınır ve patolojik incelemesi yapılır. Kanserin bulunduğu bölgeye en yakın olan lenf bezi çıkartılarak incelenir ve hastalığın hangi evrede olduğu teşhis edilir.

Cilt Kanserinde 1. Evre:

Melanom kanserinde 1-2 mm çapında ve ülserli olarak görülebilir. Bazı kanserlerdeki bulgular 1mm çaptadır. Melanom olmayanlarda ise tümörün boyu 2 cm'den küçüktür.

Cilt Kanserinde 2. Evre:

Cilt kanserinde 2. evre erken sayılabilecek bir evredir. Belirtileri sayesinde 1.evreye göre teşhisi daha kolaydır. 2. evrenin belirtileri ise şöyledir;

Tümörün çapı 1-2 mm arasındadır ve ülserli olarak gözlenir ya da 2mm'den büyüktür ve ülser gözlenmez. Yayılma göstermeyen cilt kanserlerinde ise tümör çapı 2 cm'den büyüktür.

Cilt Kanserinde 3. Evre:

Yayılmaya başlayan cilt kanserlerinde 3.evre kanserli hücrelerin sıçramaya başladığını belirtir. Bu nedenle ileri evre olarak kabul edilir. Melanom dışı cilt kanserlerinde 3. evre bulguları şöyledir;

Kanser cildin altına yerleşmiştir ve kas ve kemiklere doğru ilerlemeye başlamıştır. Tümör büyümeye başlar. Komşu lenf nodlarına doğru yayılma gösterir. Melanom tipi kanserli hastalarda ise komşu lenf nodlarına doğru yayılma gözlenirken bir yandan da çevre dokularda da yayılma bulunur. Bu evrede evrelendirme işlemi için lezyonun boyutu, şekli, derinliği ve yayılma derecesine bakılır. 3. evre cilt kanseri tedavi gerektiren ve kontrol altına alınması gereken bir süreçtir.

Cilt Kanserine 4. Evre:

Cilt kanserinde 4. evre artık hayati tehlikenin bulunduğu süreçtir. Hastalığın son evresidir. Melanom tipi kanserlerde kanserli hücreler vücudun her yerine yayılmaya başlamıştır. Akciğer, karaciğer, beyin ve kemiklere uzak metastaz saptanır. Bazal hücreli kanserler ise 4. evrede çok nadir yayılma gösterirler.

Cilt Kanseri Tedavisi

Cilt Kanserinin tedavi süresi kansere göre değişebilmektedir. Genellikle cerrahi bir operasyon gerektirir. Melanoma hariç genellikle bu tedaviler yüzde 90 oranında bir başarı gösterir. Ameliyatın türü, cilt kanserinin çeşidine, kanserin aşamasına ve kişilerin genel sağlık durumlarına göre değişir.

Korunma yolları ve tedavisi için dikkat edilmesi gereken birkaç husus vardır. Öncelikle cildi güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmaktan korumanız gerekir. Vücuttaki D vitaminini arttırmak ve kemik sağlığınızı güçlendirerek cilt kanserinden korunabilirsiniz. Güneşe ne kadar çok miktarda maruz kalırsanız cilt kanseri olma riskiniz de o kadar çok artacaktır. Bu nedenle cilt kanserini önlemek ve sağlığınız için gerekli önlemleri almanız gerekmektedir.

Cilt Kanseri Öldürür mü?

Bazal hücreli karsinomlar genelde vücudun başka bölgesine yayılmazlar ve sadece bulundukları bölgede büyürler. Bu kanser dokuları ölüme neden olmaz. Ancak göz, burun gibi bölgelere yakın olan karsinomların tedavisi gecikirse bu bölgede çok fazla büyüyebilirler ve bu durumda da ameliyat sonrası göz ve burun bölgesine kayıplara neden olabilirler. Melonama türü cilt kanseri ise çok sık meydana gelmese de genellikle ölümle sonuçlanabilmektedir. Ancak erken teşhis ile tedavi edilme şansı vardır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica