Çıkık Nedir, Çıkık Nasıl Anlaşılır? Çıkık nasıl tedavi edilir?

Çıkık Nedir, Çıkık Nasıl Anlaşılır? Çıkık nasıl tedavi edilir?
Çıkık Nedir, Çıkık Nasıl Anlaşılır? Çıkık nasıl tedavi edilir?

Çıkıklar; Vücudumuzda bulunan eklem düzeyinin kalıcı bir şekilde ayrılmasıdır. Çıkıklara örnek verecek olursak daha çok omuzlarda görülür. Doğuştan gelen bir durum olarak da görülür. Vücudumuza gelen darbeler sonucunda oluşabilir. Herhangi bir yerden atlamamız veya kolumuzu sert ve hızlı bir biçimde sallamamız gibi bunlara örnek verebiliriz. Çıkık oluşan eklem bölgesinde, şiddetli ağrı hissedebiliriz. Sadece ağrı ile kalmaz, gün içerisinde işlev bozukluğu görülür. Eklem ile bağlantı kuran kemikler arasında, bağlantı bozulur. Vücudumuzda, çıkık oluşan bölgelerde çökükler görülebilir. Ayrıca eklem hareket halinde iken kemiklerin sürtünmesiyle ses duyulabilir.

Çıkık Belirtileri Nelerdir?

 1. Vücudumuzda çıkık oluşan bölgede şişkinlik.
 2. Şiddetli ağrılar görülür.
 3. Hareket kabiliyeti azalması
 4. Çıkık olan alanda deformasyon
 5. Şişkinlik ve renk kaybı
 6. - Şiddetli ağrı
 7. Hasarlı alanı hareket ettirememe
 8. Karıncalanma ve uyuşma hissi

Vücudumuzda çıkık olduğunu anlamak ve karar vermek biraz zor olabilir. Vücudumuzun eklem bölgelerinde çıkık olduğundan şüpheleniyorsanız, doktora başvurmanız gerekir. Doktora başvurmadan önce bunları dikkate alınız.

 1. Çıkık oluşan bölgeyi askıya alın, ardından tahta benzeri düz bir cisimle sabitleyin.
 2. Doktor müdahalesi olmadan kendiniz çıkık oluşan yeri, düzelmeye çalışmayın. Kas ve sinir bağlarınıza hatta kan damarlarınıza dahil zarar verebilirsiniz.
 3. Yaralıya veya o hastaya hiçbir şey verilmez.
 4. Çıkık olan bölgede nabız, derinin rengi ve o bölgenin ısı seviyesi kontrol edilir.

Çıkıklarda Dikkat Edilmesi Gerekenler Neledir?

 • Spor yaralanmaları
 • Motorlu araç kullananlar
 • Düşmeler
 1. Spor yaralanmaları: Futbol, buz hokeyi, kayak sporu, jimlastik, basketbol, voleybol gibi spor dallarında görülür. Yapılan spor dallarında, çıkıklar daha çok meydana gelebileceği için dikkat edilmesi gerekir.
 2. Motorlu araç kullananlar: Kullanılan motorlu araçlarda, yapılan kazalar sonucunda vücudumuzda bulunan eklemlerin sert bir darbe alması ile beraberinde çıkıklar meydana getirebilir.
 3. Düşmeler: Düşmeler veya herhangi bir yerden atlamamız sonucu, eklemler yerinden oynayabilir, kemikler yerinden çıkabilir.

Çıkıkların Nedenler Nelerdir?

Çıkık oluşumuna neden olan sebeplerden biri yapmış olduğunuz sporlardır. Yapılan sporlar, öncelikli futbol veya hokey gibi sporlar, bunlara ek olarak kayak sporları, jimnastik ve voleybol da bu grubun içerisindedir. Yaşayacak olduğunuz bir düşüş ile birlikte eklemlerinizde çıkık olabilmektedir. Bisikletten düşmek veya motosiklet kazası sonucunda sert bir şekilde düşmeniz, eklem bölgelerindeki bağlantının ayrılması sonucu çıkıklar görülür.

Çıkık nasıl tedavi edilir?

 • Yerine oturtma
 • Ameliyat
 • Sabitleme
 • Rehabilitasyon
 • Ağrı kesici ilaç
 1. Yerine oturtma: Doktorlar tarafından yapılması gereken bir müdahaledir. Yapılan bu işlem sırasında, çıkık oluşan bölgede doktorun yaptığı hafif manevralar sayesinde kemik tekrardan yerine oturtulmaya çalışılacaktır. Bu müdahale sırasında, hissedilen ağrılar için lokal veya genel anestezi yapılması gerekir.
 2. Ameliyat: Oluşan çıkıklar sonucunda, eklem çevresinde bulunan damar ve sinirlerin hasar görmesi ve kemiklerin yerine oturtulmaması sonucunda, ameliyat ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Özellikle tekrar eden omuz çıkıkları, ameliyatı zorunlu hale getirebilir.
 3. Sabitleme: Eklem bölgelerinde bulunan kemiklerin çıkık sonucu, doğru şekilde yerine oturtulmasından sonra atel, askı veya alçı ile hareketsiz kalması gerekir. Yapılan bu müdahaleler sonrasında, sabitleme işleminin ne kadar süre kalacağını oluşan çıkığın yerine bağlıdır.
 4.  Rehabilitasyon: Çıkık oluşan bölgeyi, atel ve alçı işleminden sonra bölgenin eski gücünü geri kazanması için rehabilitasyon ve fizik eğitim ünitesinde tedavi başlanması gerekebilir. Oluşan çıkığa göre yapılabilir, kalça çıkıkları gibi olan çıkıkların fizik tedavisi birkaç ay bile sürebilir.
 5. Ağrı kesici ilaç: Kemiklerin yerine oturtulmasından sonra, ağrılar tekrar devam edebilir. Ağrılar için ağrı kesici ilaç veya kas gevşetici kullanılabilir.

Çıkık oluşumunda risk faktörleri nelerdir?

Çıkıklar olduğunda vücudumuzda, bir takım ağrılar başlar. Örneğin, omuz çıktığında çok ciddi bir şekil bozukluğu ve ağrı oluşturur. Omuz ilk çıktığı anda zarar görür. Bir kısmı yırtılır ve yerinde durması zorlaşır. Bunlardan korunma yolları ise, yapmış olduğumuz ani hareketler, yapılan spor dalları, almış olduğumuz sert darbeler sonucunda bunlar başımıza gelebilir. Bu gibi durumlarda dikkatli davranılması, korumalıklar gibi malzemeler kullanılması tavsiye edilir.

Sonuç Ve Okura Sorular?

Çıkıklar, bu gibi sebeplerden dolayı meydana gelir. Çıkık olduğunu tahmin ettiğiniz anda doktora başvurun. Kendiniz müdahale etmeye çalışmayın.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica