Çiçek Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Çiçek Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi
Çiçek Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

Çiçek; Eskilerden beridir süregelen ve genelde çocuk yaşlarda oluşan bir hastalıktır. Geçmiş dönemlerde tıp dünyasının bu kadar gelişmediğinden dolayı ölümcül bir hastalık olarak anılmaktadır. Ancak günümüzde gelişen teknoloji ve tıp alanında artık çaresi olmayan bir hastalık olmaktan çıkmıştır. Hatta öyle ki geçmiş zamanlarda her bireyin bu hastalığa yakalanması muhtemelken günümüzde aşılar ile bu hastalık gelmeden önlenebilmektedir. Bulaşıcı olmasından dolayı çok risk unsuru taşıyan bir hastalıktır. Genelde ise ateşli olarak geçirilen bir rahatsızlıktır. Fazla uğraşılması halinde kişilerin teninde kalıcı izler bırakabilir.

Çiçek Hastalığının Nedenleri Nedir?

Hastalığın en başlıca nedeni kişilerin güçsüz bir bağışıklık sistemine sahip olmalarıdır. Aynı zamanda yetersiz ve dengesiz beslenme de bu neden arasında sayılabilir. Diğer sebepler ise şu şekildedir:

Sineklerden bulaşabilir. Başka bir çiçek hastası ile temastan dolayı kaynak olabilir.

Virüs bulunan bir ortamda bulunmak veya virüslü havanın solunması ile kişide bu hastalık meydana gelmektedir. Kabarcıkların içerisinde bulunan sular ile bulaşıcı olduğundan temizliğe oldukça dikkat edilmelidir. Hastalık vücudu girdikten 10 ile 15 gün içerisinde kendisini ve belirtilerini gösterebilir. Yani kuluçka dönemi olan bir hastalıktır.

Çiçek Hastalığının Belirtileri Nedir?

Hastalık vücuda girip dirençsiz organları hasta ettikten yani kuluçka evresinden sonra yavaş yavaş kendisini ve belirtilerini göstermeye başlamaktadır. Merak edilen sorular ise bu belirtiler nasıl olmaktadır? Bunları ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • İlk aşamaya göre başlangıç oldukça hızlı ve şiddetli bir şekilde olmaktadır.
  • Çok fazla baş ağrıları, sırt ağrısı, halsizlik ve kas ağrıları hissedilebilir.
  • Ateşli bir hastalıktır. Ateş seviyeleri 38 40 derecelere kadar çıkabilir.
  • Bir cilt hastalığı olduğundan dolayı ten üzerinde küçük ve sulu kabarcıklar oluşmaktadır. En önemli belirtisi de budur.

Çiçek Hastalığından Korunmanın Yolları Nedir?

Çiçek hastalığı olan kişilere yaklaşan ve bu hastaların merak ettikleri konu nasıl korunmalıyız, sorusu olmaktadır. Çiçek hastalığının korunmasının en önemli aşaması bulaşıcı olmasından dolayı bu kişiler ile temas edilmemelidir. Bu hastalığa sahip kişiler ile özel eşyalar ve ortak eşyaların kullanımı ayrılmalıdır. Çiçek hastalığına kapılmış birisinin odası ve kullandığı malzemeler çok iyi dezenfekte edilmelidir. Odası mutlaka havalandırılmalı gerekirse mikropları yok etmesi ise sirkeli su ile silinmelidir. Hastalığı gelmeden önlemenin en etkili yolu ise çiçek aşısı yaptırmak olacaktır. Hastalar ise bu su keseciklerini patlatıp daha da vücutlarına yayılmasını önlemelidir.

Çiçek Hastalığının Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Çiçek hastalığının en başlıca tedavisi iğne ile korunmak olacaktır. Ancak kişiler bir şekilde bu hastalığa tutulmuşlar ise hastalık aşamasında tedavi sürecine başlanmalıdır. Ateşli bir hastalık olduğundan dolayı kişilere ateş düşürücü ilaçlar verilmesi doğru olacaktır. Ilık duş ve sirkeli su bu konuda etkili olmaktadır. Kişilerin bu aşamada bol bol istirahat etmesi ve oldukça fazla vitaminli besinler ile beslenmeleri önerilir. Yüz ve gözlere çok dikkat edilmeli ve mutlaka kendiliğinden geçmesi beklenmemeli doktora başvurulmalıdır. Kişi temizliğine dikkat etmeli ve sık sık ellerini yıkamalıdır.

Çiçek Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nedir?

Bu hastalığa bir yakınınız yakalanmış ise dikkat edilmesi gereken tek şey hastaya yaklaşmamak olacaktır. Risk grubu genelde çocuklar olduğundan dolayı bu sulu yaraları koparmamaları büyükler tarafından gözetim altında tutulmaları gerekmektedir. Yemek tabakları ve özellikle havlu vb. eşyaların ortak kullanılmaması gerekmektedir. Hastanın giydiği kıyafetler yata ve çarşafları yüksek ısıda temizlenerek dezenfekte edilmelidir. Ağrılı bir hastalık olduğu için doktor gözetimi ve onayı olmadan başka ilaçlar kullanılması hastalığı daha da güçlendirebilir. Hastalık hücrelerini besleyebilir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica