Bademcik İltihabı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Bademcik İltihabı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?
Bademcik İltihabı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Bademcik İltihabı; Bademcik kişilerin boğaz bölgesinde bulunan iki adet lenf bezine verilen isimdir. Burada bulunan lenf bezleri yani bademcikler kişiden kişiye göre farklı büyüklükte veya hassasiyete olurlar. Bu nedene bağlı olarak kişilerin bademciklerine bağlı bir takım sağlık sorunları meydana gelmesi mümkündür. Bademcikler boğaz bölgesinde dahi bulunsalar sık sık kişilerin rahatsızlanmasına ve vücudunun tamamen etkilenmesine neden olacak kadar görevleri büyüktür. Çocuklarda ve yetişkinlerde beslenmeye ve enfeksiyon kapmaya bağlı olarak sık sık bademcik rahatsızlıkları meydana gelir. Mevsim değişimleri ve çeşitli alerjik durumlarda bu sağlığı etkileyen faktörler arasında yerini alır.

Bademcik İltihabı Nedir?

Bademcik iltihaplanması hastalığının ne olduğunu merak ediyor musunuz? Tam olarak bu sorunun cevabı boğaz bölgesinde bulunan bezlerin çeşitli enfeksiyonlara bağlı kalarak şişmesi ve iltihaplanmasına verilen isimdir. Boğaz bölgesi şişme ve ağrı yaparak bir takım beslenme sorunlarına yol açar. Kızarıklık ve iltihap ile birlikte ciddi batma hislerine neden olur.

Bademcik İltihabının Nedenleri Nelerdir?

Hastalığın herkeste farklı nedenlere bağlı olarak gelişmesi mümkün olmaktadır. Peki bu nedenler nelerdir? Çocuklarda daha çok ağız yoluyla alınan enfeksiyon neden olmaktadır. Soğuk alma ve hava değişimine bağlı boğazın tahrişe uğraması da bu nedenler arasında yer alır. Yetişkin ya da çocuklarda kronikleşmiş olarak sık sık bu hastalık görülüyorsa kişinin vücudu bir kaç gün yeterli beslenmediği veya yeterli sıvı almadığı zaman hemen yenik düşerek hastalık kendini gösterecektir.

Bademcik İltihabının Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın belirtileri ilk olarak beslenme sırasında batma şeklinde ortaya çıkar. Bunun yanı sıra üşüme, titreme ve ateşlenme de hastalığın belirtileri arasında yer alır. En önemli belirtinin ne olduğunu merak ediyor musunuz? Daha hastalık kendini göstermeden kişinin bir kaç gün önceden başlayan iştah azalması hastalığın en önemli belirtisi sayılmalıdır. Çocuklarda ve yetişkinlerde iştah azalması, boğaz kaşıntısı hatta kulak ağrısı dahi görünmesi mümkün olmaktadır.

Bademcik İltihabıdan Korunma Yolları Nelerdir?

Hastalığın en önemli korunma yolu şüphesiz ki C vitaminini bol bol almaktır. En çok bu hastalıktan nasıl korunur diye merak ediyor musunuz? C vitamininden daha çok sizi bu hastalıktan koruyacak en doğal yöntem su içmektir. Bol su, bol sıvı tüketmek ve bununla birlikte mutlaka tüketilen her besini bol su ile yıkayarak, ağız yoluyla mikrop kapmamaya özen göstermek gerekir.

Bademcik İltihabının Tedavisi Nedir?

Hastalığın tedavisini merak edenler için elbette tedavisinin mümkün olduğunu söylemek gerekir. Çözümü bademcik aldırmak mıdır? Hayır ama kimileri bu hastalığı artık sürekli yaşamaktan dolayı çözüm olarak bademcik aldırmayı tercih ederler. Bunun dışında doktora başvurarak doktorundan kontrolü ile uygun antibiyotik kısa sürede iltihabı kurutarak tedavi sağlamaktadır. Ancak doktor bilgisi olmadan kesinlikle antibiyotik bilinçsizce alınmamalıdır. Bu durum daha kötü sonuçlar doğurabilir. İlaç tedavisi yanında bol sıvı, iyi beslenme, meyve tüketimi, sıcak içecekler ve istirahat kısa sürede vücudun kendini toparlamasına yardım edecektir.

Bademcik İltihabı Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Kişi bu süreçte bol bol nefes yolunu açmalıdır. Ağız kokusu yaşanması kaçınılmaz olacağı için önlemleri alınmalıdır. Ancak bu dönemde aşırı yorulmamaya ve fazla soğuk havada kalmamaya özen göstermek gerekir. Ağız içi bol bol gargara ile temiz tutulmalıdır. Ayrıca özelikle bu dönemde besinleri tüketirken hijyen olmasına oldukça dikkat etmek gerekir. Çocuklar için ise ağza alınan her nesnenin temizliği hatta mümkünse oyuncak dahil hiç bir nesnenin ağza alınmamasına özen gösterilmelidir. Başkalarının ağzından bir besin tüketmemeye ve ortak çatal ya da kaşık kullanmamaya mutlaka dikkat edilmelidir.

Sonuç Ve Okura Sorular

Belirtilerini dahi hissettiğiniz zaten önleminizi alarak sıvı tüketimine başlayın. Çocuklarınızda iştah azalmasına bağlı kilo kaybı başlamadan uygun tedaviyi başlatın.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica