Ayak Terlemesi Neden Olur? Ayak Terlemesinin Özellikleri Nelerdir?

Ayak Terlemesi Neden Olur? Ayak Terlemesinin Özellikleri Nelerdir?
Ayak Terlemesi Neden Olur? Ayak Terlemesinin Özellikleri Nelerdir?

Ayak Terlemesi; Ayakların aşırı şekilde terlemesi genel olarak ayak tabanlarında ve parmaklarda görülen bir terlemedir. Bu terlemeler sadece ayaklarda değil, ayakla birlikte ellerde, koltuk altları ya da yüz bölgesinde görülen terlemeler ile görülebilmektedir. Ayak terlemeleri kişinin günlük işlerini, sosyal yaşantılarını, iş hayatını ve öğrenimini, psikolojik olarak durumunu etkiliyor ise, bu hastalık aşırı ayak terlemesi olarak adlandırılır. Ayak terleme hastalığının ciddi bir tehlikesi bulunmamaktadır. Bu hastalığın en fazla rahatsız edici özelliği ise bulunan bölgenin çok aşırı terleyerek günlük yaşantının olumsuz yönde etkilenmesidir. Uzun süre ayakkabı içinde kalan ayakta aşırı ıslaklık ve kötü bir ayak kokusu üreteceği için sosyal olarak ciddi bir problem oluşturmaktadır.

Ayak Terlemesinin Özellikleri Nelerdir?

Ayak terlemesi genel olarak çocukluk dönemlerinde etkisini göstermeye başlamaktadır. Çorap kullanılması ise bu sorunu azaltabilir. Bu hastalığın cinsiyet ayrımı olmadan, erkek ve bayanlarda eşit olarak görülmektedir. Ayak terleme hastalığı genetik olarak da ailede görülebilmektedir. 35 yaşından sonra bu hastalıkta azalma görülse de sonuç olarak hayat boyu devam etmektedir. Peki, bu hastalığı tetikleyen nedenler nelerdir? Bu hastalığı tetikleyen durumlar ise, stres ve heyecan durumlarıdır. Ancak uyku sürecinde ayak terlemesi durumu fazla yaşanmamaktadır.

Ayak terleme durumu sadece ayaklarda görülüyorsa, bu durum başka bir hastalıkla bağlantılı bir durum değildir. Hormon bozukluğundan kaynaklanmamaktadır. Peki, Ayak terlemesine neden olan sebepler nelerdir? Ayak terlemesinin en önemli nedeni terlemeyi ayarlayan bazı sempatik sistemlerinde görülen ayar bozukluğudur. Ayak terlemesi görülen kişilerde, sempatik sistem daha fazla çalışmaktadır. Bunun sonucu olarak da aşırı terleme durumu görülmektedir.

Ayak Terlemesi Önlenebilir mi?

Aşırı ayak terlemesi durumu önlenememektedir. 40 yaşından sonra bazı kişilerde ayak terleme durumu azalsa da, ayak terlemesinin tedavisiz geçmesi mümkün olmamaktadır. Ayak tedavisinin tedavisi nasıl olmaktadır? İlaç yöntemi ya da bitkisel çözümler kullanılarak ayak tedavisinden kurtulmak mümkün değildir. En etkili yöntem sıkça çorap ve ayakkabı değiştirilmesidir.

Ayak Terleme Tedavisinin Ameliyatsız Çözümü Var mıdır?

Çok şiddetli bir terleme görülmüyorsa, bunun için krem, sabun, losyon gibi ürünler kullanılmalıdır. Bu ürünler ayak terlemesini önleyebilir mi? Bu ürünler sayesinde ter bezi kanalları kapanarak ter dışarı atılmamaktadır. Ancak terleme durumu şiddetli ise, kanalların kapanması etkisiz kalır ve bu ürünlerin kullanımı sonuç vermez. Yoğun olarak kullanılan bu ürünler ise alerji ya da cilt tahrişi yapabilmektedir. Çok şiddetli ayak terlemelerinde ise botoks tedavisi uygulanabilmektedir.

Bir diğer yöntem ise İyontoforez tedavisidir. Özel cihazlar ile ayaklara düz akım verilmektedir. Bu yöntem ile terlemeler azaltılmaktadır. Bazen bu terlemelerin bu yöntem ile geçtiği gözlemlenmiştir. Bu yöntem ne kadar süre ile kullanılmalıdır? Bu yöntem haftada 3 kez yaklaşık 30 dakika süre ile kullanılmalıdır. İşlemin belli bir zamanı yoktur. Ömür boyu kullanım gerekmektedir. Oldukça zahmetli bir yöntem olmakla birlikte, ayaklarda yanma durumu olabilmektedir.

Aşırı Ayak Terlemesi Kalıcı Olarak Tedavisi Mümkün mü?

Lomber sempatektomi adı verilen ameliyat yöntemi ile ayak terlemesi kalıcı olarak geçirilebilmektedir. Ancak bu ameliyat öncesinde geçici yöntemlerin kullanılması tavsiye edilmektedir. Ameliyat sonrasında bu hastalıktan kurtulma şansı ne kadardır? Bu ameliyatı olan her 100 kişiden sadece 7-8 kişinin tedavisinde etkisiz durum ortaya çıkmaktadır. Yani bu ameliyatta başarı oranı oldukça yüksektir. Peki, ameliyat süresi ne kadardır? Bu ameliyat ortalama 60 dakika sürmektedir ve sonucu ameliyat bittiği anda gözlemlenebilmektedir. Bu ameliyat sonrasında ise kişi, hayatını olumsuz yönde etkileyen bu hastalıktan ömür boyu kurtulabilmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica