Ayak Şişmesinin Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Ayak Şişmesinin Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?
Ayak Şişmesinin Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Ayak Şişmesi; Çeşitli dış etkenlere bağlı olarak şişen ayaklarda bazı hastalıkların belirtisi olarak da şişme görülebilmektedir. Genellikle yetişkinlerde olan ayak şişmeleri aynı zamanda çocuklarda da nadir de olsa görülen bir rahatsızlıktır.

Ayak şişmelerine hava koşulları ve çeşitli hastalıklar neden olduğu gibi yüksek topuklu ayakkabılar da neden olmaktadır.

Ayaklarda oluşan şişlikler bazı basit yöntemlerle giderilebildiği gibi çeşitli nedenlere bağlı olan ayak şişmelerinde ilaç tedavisi ve hatta cerrahi müdahale gerekebilir. Ayak şişliğinin başlaması durumunda bir doktor ile görüşmek bazı hastalıkların erken teşhisi için önemli olabilmektedir.

Ayak Şişmesinin Nedenleri Nelerdir?

Ayaklardaki şişliğin şekli ve bölgesi, ayak şişliğinin nedenleri hakkında bilgi verici şekildedir. Tek ayakta oluşan şişlik bir sakatlık veya burkulma gibi dış etkenlere bağlılık göstermektedir. Her iki ayakta da oluşan şişlikler ise çoğu zaman kalp hastalığı gibi sistematik bir hastalığın belirtisidir.

Ayak şişmelerine neden olan birçok sebepler bulunur.

 • Sakatlıklar; doku zedelenmeleri veya çarpma gibi dış etkenlere bağlı olan ayak şişmeleri genellikle tek ayakta görülür.
 • Tıbbi durumlar; kalp sorunları, böbrek sorunları, karaciğer hastalıkları, gut hastalığı ve artrit gibi tıbbi durumlar da ayak şişmesine neden olmaktadırlar. Bu tür hastalıkların neden olduğu ayak şişmeleri genellikle çift ayakta görüldüğü gibi bazı durumlarda tek ayakta da görülebilmektedir.
 • Kan pıhtısı; ayaklardan tekrar kalbe dönen damarlardaki kanın pıhtılaşmasından dolayı kanın damar içerisinde birikmesi de ayak şişmesine bir sebeptir.
 • Hamilelik; en yaygın ayak şişmesi nedeni olarak bilinen hamilelik, genellikle 3 nedene bağlanır. Aşırı kilo alımından kaynaklanan ayaklardaki fazla baskı, genişleyen rahimin damarlara baskı uygulaması ve hamilelik hormonları, hamilelikten dolayı ayak şişmesinin nedenleridir.
 • İlaçların yan etkileri; İltihap sökücü, hormon ilaçları, antidepresanlar, diyabet ilaçları ve tansiyon ilaçlarının yan etkileri olarak da ayak şişmeleri görülebilmektedir.
 • Uzun süre hareketsizlik; uzun mesafeli yolculuk veya uzun süren yatakta tedaviler de ayak şişmelerine neden olabilir.

Ayak Şişmesinin Tedavisi Nasıldır?

Ayak şişmeleri bağlı oldukları nedenlere göre tedavi edilir. Ancak genel olarak denenen bir çok yöntem de bulunmaktadır. Tüm bu yöntemlerin yanı sıra ayak şişmesinin nedeni her ne olursa olsun bir doktora başvurulması gerekmektedir.

 • Varis çorabı; eczane ve medikal marketlerde kolaylıkla bulunabilen varis çorapları ayaklarda ve ayak bileklerinde sıvı birikmesini önleyerek ağrıları en az seviyeye indirir.
 • Ayakları yüksekte tutmak; oturur veya yatar pozisyondayken ayakları kalp seviyesinden yukarıda tutmak ayaklara doğru giden sıvının geri giderek şişliğin azalmasını sağlamaktadır.
 • Egzersiz; çok uzun süre hareketsiz kalan ayaklarda görülen ayak şişliklerinden kurtulmanın en basit yoludur. otururken veya ayakta uygulana bilen basit ayak hareketleri ile ayak şişlikleri önlenmiş olur.
 • Dinlenme; sakatlık veya zedelenme sonucu olan ayak şişmelerinde bir süre oturarak ayaklardaki baskı alınmalıdır. Bu süre ayak iyileşene kadar uzayabilmektedir.
 • Kilo verme; bazı durumlarda vücuttaki kilodan dolayı ayaklara binen ağırlık sebebiyle de ayak şişmesi meydana gelmektedir.

Tüm bunların yanı sıra; epsom tozu, magnezyum takviyesi, buz torbası ve şişmelere neden olan hastalıklara yönelik tedavi şekilleri de kullanılabilmektedir.

Ayak Şişmesi Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

Ayaklarda meydana gelen şişmeler birçok hastalığın belirtisi olmaktadır. Kalp hastalıklarından böbrek sorunlarına kadar birçok hastalığın habercisi olan ayak şişmeleri kimi zaman ise çarpma ya da burkulma gibi sebeplerden dolayı oluşmaktadır. Ayak şişliklerinde eğer çarpma veya burkulma olmamışsa derhal bir doktor ile görüşülerek tedavi olunmalıdır. Ayak şişlikleri bazı hastalıkların ilk belirtileri arasında bulunduğundan dolayı erken teşhiste de önemli bir yer alır.

Ayaklarında şişme bulunan kişilerde bu şişliğin nedeni eğer uzun süre ayakta kalmaktan yada aşırı kilodan kaynaklanıyorsa, yatarak veya oturur pozisyonda ayakları kalp seviyesinden yukarıda tutmak gereklidir.

Hareketsizlikten kaynaklı ayak şişmelerinde ise belirli aralıklar ile yürümek veya ayakları hareket ettirmek gerekmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica