Ayak Çıbanı Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Ayak Çıbanı Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?
Ayak Çıbanı Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Ayak Çıbanı; Çıban hastalığı, insan vücudunun genelde dış taraflarında ve kimi zaman ise iç bölümünde oluşan; içi iltihap ile dolu şişliklere verilmiş olan addır. Çıbanlar daha çok derinin dış bölümünde karşı karşıya gelinen bir durum olarak bilinmektedir. Bu vaziyet insan vücudunun çok hava almayan, çok terleyen ve mikropların bulunduğu yerlerde ortaya çıkmaktadır. Böylece, çıbanlar ayak kısmında daha fazla görülmektedir. Ayak çıbanları oluştukları ilk zamanlarda ortaya çıkan şişliklerin çıban olduğu bilinmeyebilir. Kaş kısmında çıkan çıbanlar, kızarıklık sebebi ile sivilce sanılabilir. Ayakta çıkan çıbanlar ise böcek ısırığı sanılabilir.

Ayak Çıbanı Hastalığı Nedir?

Ayak çıbanının neden kaynaklandığını mı merak ediyorsunuz? Ayak çıbanları vücutta hava almayan ve mikroplar ile birleşmesiyle ortaya çıkmaktadır. İlk önce şişlikler ile ortaya çıkan ve daha sonra süreç ilerlediği zaman iltihapla dolmasıyla bilinir. Çıbanlar günden güne şişmektedir. Aynı zamanda büyümüş olduğu sahalarda ise şiddetli ağrılara neden olmaktadır. Çıkan çıbanların tam ortasında açık sarı renginde şişkin bir görünümlü çıbanları, çıkarmak için yapılan en hatalı ve tehlikeli yöntem onları sıkmaktır.

Bu durumu yapmak, kansere kadar neden olmaktadır. Bilhassa yüz kısmında çıkan çıbanları sıkmak aynı etkiyi göstermektedir. Böylesine zarar veren durumlar yapılmamalı ve çıbanlar oldukça dikkate alınmalıdır. Gereğinden fazla ağrı yapan çıbanlar uzman doktorlar halinde tedavi edilmelidir.

Ayak Çıbanı Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Ayak çıbanı hastalığının nedenleri nedir diye düşünüyor musunuz? Ayak çıbanları genel olarak, çok hava almayan yerlerde çıkmaktadır. Mikropların yoğun olduğu yerler havasızlıkla bir araya geldiği zaman ayak çıbanları meydana gelmektedir. Aynı zamanda sıkan ve hava almayan ayakkabı giymek, ayak bakımına önem vermemek ve ayakları havalandırmamak, yetersiz beslenme, bağışıklık sisteminin güçsüz olması, kansızlık ve ayakların çok fazla terlemesi gibi nedenler ayak çıbanının çıkmasına neden olmaktadır.

Ayak Çıbanı Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Ayak çıbanının belirtileri nelerdir nedir diye düşünüyor musunuz? Ayak çıbanının belirtileri çok fazla değildir. Bu yüzden çıktıkları zaman pek ciddiye alınmaz. Ayak çıbanları çıktıkları zaman kaşıntı ve batma hissi vermektedir. Ayakların fazla terlemesinden ötürü çıkan ayak çıbanlarının belirtileri genel olarak; çok şiddetli ağrı, çıbanın çıktığı yerde dokunulunca sertlik hissetme, şişlik durumu, çıban çıkan kısımda kızarıklık görülmesi durumları şeklinde sıralanabilir. Ayak çıbanlarının çıkması sonucunda kesinlikle patlatılmaması gerekir. Aksi halde çok farklı hastalık belirtilerine sebep olabilir.

Ayak Çıbanı Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Ayak çıbanı hastalığından korunma yolları hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? Ayak çıbanı hastalığından korunabilmek için en önemli madde ayakların her zaman havalandırılması ve temiz tutulmasıdır. Hava alan organik ayakkabı ve çoraplar giymek oldukça mühimdir. Ayak temizliğinin günlük olarak yapılması ayak çıbanı hastalığının ortaya çıkmasını engeller. Aynı zamanda ılık ve tuzlu su içerisinde ayaklar, 15 dakika boyunca rahatlatılması gerekir.

Ayak Çıbanı Hastalığının Tedavisi Nedir?

Ayak çıbanı hastalığının tedavisi hakkında öğrenmek istedikleriniz mi var? Ayak bölgesinde çıban çıkmasının ardından iltihapların çoğalması halinde uman bir doktora gitmek oldukça önemlidir. Kişi kendi müdahalesi ile çıbanları patlatmamalıdır. Dermatolog uzmanından yardım alarak tedavi boyunca bol bol ılık su ile tuzlu su içerisinde ayaklar tutulmalıdır. Doktor kontrollerinde ise antibiyotik içeren merhemlerin kullanılması, gerek görülüyor ise pansuman yaptırılmalıdır.

Ayak Çıbanı Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Ayak çıbanı olan kişilerin dikkat etmeleri gerekenler nelerdir diye soruyor musunuz? Ayak çıbanı hastalığı olan kişilerin dikkat etmesi gerekenlerden ilki, ayakların temiz tutulması gerektiğidir. Ilık ve tuzlu su ile ayak temizliğinin yapılması, doktorun verdiği merhemleri kullanmak oldukça önemlidir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica