Ayak Ağrısı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Ayak Ağrısı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?
Ayak Ağrısı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Ayak ağrısı, vücuttaki iskelet sistemindeki rahatsızlıklar arasında, kişilerde en çok görülmekte olan rahatsızlıklardandır. Vücudun ağırlığı altında kalan ayaklarımızın ağrımasının birçok farklı nedeni olabilir. 26 küçük kemikten oluşan ayaklarımız ve arasındaki eklemler, bağlar ve kaslar ayağımıza hareket kabiliyeti sağlamaktadır. Ayak ağrısı ise yürümeyi ve ayakta durmayı zorlaştıran bir ağrı türüdür. Genellikle yorgunluktan meydana gelmektedir. Fakat farklı sebepleri de olabilir bu yüzden şiddetli ve geçmeyen ayak ağrılarınız var ise mutlaka doktora başvurmalısınız.

Ayak Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

 • Ayak ağrısının başlıca nedenlerinden birisi nasırdır. Nasır uzun süre bir bölgeye baskı uygulandığında ya da sürtünme yoluyla baskı yapılan derinin kalınlaşarak altındaki hücreleri korumaya aldığı biyolojik bir yapıdır. Genelde ayakta basınç yapılan bölgelerde seyreder.
 • Ayak ağrısının ortopedik açıdan incelendiğinde ise aşil tendon hasarları, topuk dikenleri ve stresten meydana gelen kırıklar başı çekmektedir. Bu hastalıkların hepsi de iltihap yüzünden oluşan hastalıklardır. Nedeni ise yanlış ayakkabı giymektir.
 • Ayaktaki stres kırıkları ise, yüklenmeler sonucunda kemikte oluşan çatlaklardır. Fazla yük binen sporlarla uğraşan kişilerde daha sık görülmektedir. Masa başı ya da hareket etmenizi gerektirmeyen işlerde çalışırken birden başladığınız spor da buna sebep olabilmektedir.
 • Kireçlenmeler de ayak ağrılarına sebep olabilmektedir. Kendine özgü üç tür kireçlenme vardır. Osteoartrit, romatizmal ya da gut hastalığı kireçlenmeye neden olmaktadır.
 • Ellerde, kollarda, alt bacaklarda ve ayaklardaki sinir hasarı da ağrıya neden olabilmektedir. Nedenleri arasında ise sakatlanma, diyabetik sorunlar ya da kalp hastalıkları ve yetersiz beslenme yer alır.
 • Sadece çocuklukta olmayan ve ileriki yaşlarda da ortaya çıkabilen düztabanlık, kişinin adım atışını bile etkilemektedir. Ayak çukurunun çökmesiyle meydana gelen bu hastalık fark edilmeyip ilerler ise ayak tabanı deforme olur ve ağırlara sebep olur. Erken teşhis edilememiş ise ameliyat olunmalıdır.
 • Beş santimi geçen topuklu ayakkabıların ayağa uzun vadede ciddi sıkıntılar verdiği aşikardır. Ayak ve baldır kaslarında kısalmaya sebep olabilir. Bu da ilerleyen zamanlarda ayakta şekil bozukluklarına, ayak ağrılarına hatta diz ve bel ağrılarına bile sebep olabilir.

Topuk Ağrısına Ne Sebep Olur?

Topuk ağrısı ise yetişkinlik döneminde ortaya çıkan bir hastalıktır. Özellikle kırk ile altmış yaş aralığındaki kişilerin yüzde on beşinde görülen bu rahatsızlığın esas nedenleri şişmanlık, uzun süre ayakta durmaktır. Topuğun kendisine has özel bir yağ dokusu vardır ve yağ dokusu ayağa gelen basıncın yüzde yirmi beşini emmektedir. Topuğa yük binmesiyle birlikte bu yağ dokusu tahrip olur ve ayak ağrıları ortaya çıkar.

Ayak Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

 • Ayakta oluşan ağrıların belirtileri çok belirgindir. Ayakta durmakta zorlanmak, sızı hissetmek, yürüyemeyecek kadar ağrıması belli başlı olanlarıdır. Ayaklarında rahatsızlık hisseden ve bir hafta içerisinde geçmeyen kişilerin mutlaka hekime başvurması gerekir.
 • Nasırı önlemek için ise ayağı sıkmayan ayakkabıların tercih edilmesi gerekmektedir. Nasırların geçmesi için doktora başvurabileceğiniz gibi eczanelerden de yardım alabilirsiniz.
 • Stres kırığı yaşamamak ya da iyileşmesini hızlandırmak için rahat ayakkabılar seçilmeli ve ayaklara çok fazla yüklenilmemesi gerekmektedir. İyileşen ayağa yük bindirmemek gerekir, çünkü tekrar edebilir. Ayakta oluşan karıncalanmaların tedavisi için ise ağrının nedeni belirlenmelidir. İlaç tedavisine de

Ayak Ağrısının Tedavisi Nedir?

Farklı ağrı nedenleri olduğu gibi birçok farklı ayak ağrısı tedavisi de vardır. Çok yürümeden ya da ayağınızı çok yormadan kaynaklanan günlük rahatsızlıklarda ılık suya tuz katarak bir parça ayaklarınızı rahatlatabilirsiniz fakat daha uzun süren ve günlük hayatınızı etkileyen ağrılar için doktora görünmelisiniz. Doktorun verdiği ilaçları, kremleri verilen ölçülerde kullanmanız sonucunda ayak ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica