Ateş Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Ateş Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?
Ateş Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Ateş kendi başına bir hastalık değil, hastalık belirtilerinden bir tanesidir. Bu nedenledir ki ateşin nedenini, temelinde yatan etmenin ne olduğunu bilebilmek için mutlaka hekime danışılması gerekmektedir. Ateş ile ilgili birkaç bilgi verelim: İnsan vücudunun normal ısısı 37 derecedir. Ancak gün içerisinde gerek ortam sıcaklıklarına bağlı olarak gerekse de vücudun hareketlerine bağlı olarak bu ısı 1- 2 derece oynama gösterebilmektedir. Bu ısı değerleri yükseldiğinde çoğu insan vücudundaki bu hareketliliği fark eder. Peki, kişi ateşinin çıktığını fark etmeyebilir mi? Evet. Fark etmeyebilir. Nasıl mı?

Şöyle ki özellikle verem hastaları yüksek ateşi olmalarına rağmen kendilerini gayet iyi hissederler ancak bir ölçüm cihazıyla ateşin yükseldiğini fark ederler. Ancak normal bir birey ateşi çıktığında titreme, ellerde üşüme, halsizlik gibi bir takım semptomlar fark eder. Bu semptomlara bakacak olursak:

Ateşin Belirtileri Nelerdir?

Yukarıdaki paragrafımızda ateşin yükselmesi sonucu kişide titreme olacağını söylemiştik. İşte bu titreme sonucu kaslarda ısı meydana gelmekte, böylece vücut kaybettiğinden daha fazla ısı üretmeye çalışmaktadır. Bunun devamında ısının düşmesini sağlamak için ter bezleri devreye girer ve hastanın aşırı şekilde terlediği görülür. Bebeklerde ve çocuklarda ve yetişkinlerde genel olarak görülen ateşin belirtileri; baygınlık hissi, yüzde kızarıklık, ellerde solgunluk, kalp atış hızında artış, iştah kaybı, uykusuzluk, mide bulanması baş dönmesi nadiren halüsinasyon ve kafa karışıklığıdır. Ateş ölçme cihazı ile ölçüm yaparak kişinin ateşinin olup olmadığı kesinleştirilmelidir. Kişi de bu belirtiler varsa ve bu ateş cihazla da ölçümlenmişse, hangi yolları izlemeli ve ateşi nasıl düşürmeli gibi sorulara ileri ki satırlarda yer verilecektir.

Ateşin Nedenleri Nelerdir?

Bir ödem, enfeksiyon, aşı vs. gibi nedenlerle ateş oluşur. Ateşin nedenlerini daha da detaylandıracak olursak;

 • kızamık, tifo gibi enfeksiyon hastalıkları
 • Yapılan egzersizlerin fazla olması ve uzun sürmesi
 • Aşırı heyecanlanma
 • Nakil, kan verme gibi olaylar
 • Kalp ev akciğer rahatsızlıkları
 • Beyin damarlarında pıhtılaşma
 • Güneş çarpması
 • Bazı ilaçlar ve ilaçların yan etkileri

Ateş Hastalığının Tedavisi

Daha önceden ateş düşürmek için doktor tarafından verilen bir ilaç var ise kullanılabilir. Ancak tavsiye üzerine ne ilaç kullanılmalı ne de bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Öncelikle hasta olan kişinin üzerinde bir kat kıyafet kalacak şekilde çıkartılmadır. Daha sonra oda ısısı 21- 22 derecede tutulmalıdır. Bu durum ateşinin düşürmekten ziyade başka hastalıkları da devreye sokacaktır. Soğuk uygulama yapılabilir. Sıcak bölgeler dediğimiz kol altları, diz kapağı, boynun iki yanı, kasıklar, dirseklerin iç yüzleri ılık su ile bez ve ya pamuk yardımıyla tampon uygulanarak ateş düşürülebilir. Ateşi düşürmekten çok yükselmesine neden olacaktır. Ateşi olan hasta nasıl beslenecek diye sorulduğunda; Hasta çok fazla sıvı kaybedeceğinden dolayı su ve sıvı gıdalarla beslenmelidir.

Yukarıda Ateşi düşürme yollarında doğru yolları anlattık peki ateşi yükselen bireye yapılan yanlış yaklaşımlar neler onlara bakalım.

Ateş Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Yukarıda ateşe sebep olabilecek nedenleri tek tek incelenmiştir. Yazılan bu nedenlere dikkat edilmelidir. Kişinin daha önceki hassasiyetleri ve rahatsızlıkları göz önüne alınmalıdır. Ateşlenme, enfeksiyon kaynaklı mı yoksa aşı, kan verme gibi nedenlerden dolayı mı meydana geldiği bilinmeli ona göre tedavi yöntemi seçilmelidir.

Ateşi Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler

 • Ateşin yükselmesinde genel olarak ailede ve hatta hekimlerde panik nedeni olmaktadır. Panik hali ailelerde genellikle zararlı uygulamalara sebep olabilmektedir.
 • Aileler korkudan ve panikten küçük bir ısı değişikliği olduğunda bile ilaç vermektedir. Aslında bir kaç derece yükselmesinin hiçbir zararı yoktur.
 • Özellikle bu ilaç verme çocuk uyku halindeyken kesinlikle yapılmamalıdır. Yani uykudan uyandırılıp çocuğa ilaç takviyesi yapılmamalıdır.
 • Su uygulaması yapılırken ılık su olmasına dikkat edilmelidir çünkü soğuk su kullanıldığı takdirde kaslar titremeden dolayı daha çok çalıştığı için daha fazla ısı üretmektedir.
 • Alkol ve sirke gibi ürünlerle ateş düşürülmemeye çalışılmamalıdır.
 • En önemli nokta da antibiyotikleri ateş düşürücü olarak görmemek ve kullanmamak gerekir.

Sonuç ve Okura Sorular

Öncelikle yapılacak müdahaleler teşhis koyulduktan sonra yapılmaktadır. Yanlış tedaviler yanlış sonuçlara yol açabilir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica