Astım nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Astım nedir?  Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?
Astım nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Astım; Ülkemizde sıklıkla görülen astım hastalığı genetik ve çevresel tetikleyicilerin birleşmesiyle ortaya çıkıyor ve ataklar halinde yaşam kalitesini düşürüyor. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre dünyada 300 milyon kişinin yaşamını etkileyen astım ataklarını kontrol edebilmek tetikleyici etkenlerden korunmayı gerektirir.

Astım nedir?

Astım alt solunum yollarının kronik ve mikrobik olmayan iltihabıyla meydana gelen solunum yollarına zarar veren bir akciğer hastalığı olup her yaştan insanı etkileyen astım çoğunlukla çocukluk döneminde başlar. Astımlılarda solunum yolu hava yolundaki iltihap nedeniyle şişer ve bazı maddelere karşı şiddetli tepkime verir. Bu durumla etrafındaki kaslar sıkışmaya sıkıştığından hava yolu daralmış olur ve akciğerlere hava akışında azalma olur. Şişliğin kötüleşmesi sonucu astım semptomları olabilir, astım krizi meydana gelebilir.

Astım Bulaşıcı Mıdır?

Astım hastalarından uzak durmaya çalışmak gereksizdir. Çünkü astım bulaşıcı bir hastalık kesinlikle değildir. Hiçbir yolla bulaşması mümkün olmadığından astımlılardan kaçarak yaşamak astımlının psikolojik olarak kötü etkilenmesinden başka etki yaratmayacaktır.

Astımın Nedenleri Nelerdir?

Müzmin bir hastalık olan astımın nedenleri kalıtsal ve çevresel etmenlerdir.

Çevresel etmenler; alerjenler, enfeksiyonlar, sigara, hava kirliliği, batı tipi beslenme ve gereksiz antibiyotik kullanımıdır. Alerjik duruma sebep olanlar evcil hayvanların tüyleri, gıdaların fazla bekletilmesinden kaynaklanan küfler, hamam böceği dışkısı ve çimen, ağaç, hububat polenleridir. Gribal enfeksiyonlar astımın önemli tetikleyici nedenlerindendir. Öyle ki astım ataklarının nedenlerinin %80’ni gribal enfeksiyonlar oluşturur. Astım gelişmesinde önemli bir risk faktörü de şişmanlıktır. Katkı maddesi içeren hamburger türü yiyeceklerin fazla tüketilmesi, sebze ve meyvenin yeteri kadar tüketilmemesi, margarin ve bitkisel yağların tüketilmesi astımı tetikler. Alerjiden koruyan bir sistem olan TH1 mikroplarla karşılaşıldığında aktifleşir ve vücudumuzu korunmuş olur. Mikropla karşılaşma azalınca TH1 gücünü yitiriyor ve antibiyotiğe başvuruluyor. Bu da astımı tetikliyor. Bu nedenle TH1 ile alerjiye neden olan immun sistem TH2 dengesi önemlidir. Çocuklarda özellikle ilk 2 yaşta olabildiğince antibiyotik kullanılmamalıdır.

Astım genetik bir hastalıktır. Astımın nedeni olan gen henüz tespit edilmemiştir. Çocuklarda %10-20 olan astım riski aile geçmişinde astım olması durumunda %30’a yükselir.

Astımın Belirtileri Nelerdir?

Özellikle sabaha doğru görülen astımın belirtileri, nefes alırken de verirken de güçlük çekilmesi, hırıltılı soluk alıp verme ve gece ya da sabaha karşı ortaya çıkan ve tekrarlayan, uykudan uyandıran kuru öksürüktür. Ağır setreden astım vakasında morarmalar olur, göğüs bölgesindeki deri kaburgaların içine çöker ve kaburga belirginleşir.

Astımdan Korunma Yolları Nelerdir?

Alerjik önlemlerin alınması, geçmeyen öksürük için bal, soğan gibi doğal yöntemlerle zaman kaybetmeden doktora danışılması astımı önler.

Astımın Tedavisi Nasıldır?

Astım akciğer görüntülenmesi, balgam ve ter testi, deri testi, solunum ölçme cihazı ile tespit edilir. Astımın tedavisi geri dönüşümsüz safhaya girmediği sürece ilaç kullanımı ile kolayca yapılabilir. Kullanılan ilaçlar genelde solunum yoluyla alınır ve semptom giderici yani rahatlatıcı ve tedavi eden ya da kontrol altına alan olmak üzere iki grupta kullanılır. Rahatlatıcı ilaçların etkisi 1-2 dakikada olur ve nefes darlığı, hırıltılı solunumu ve öksürüğü azaltır. İkinci gruptaki ilaçlar tablet ya da enjektabl olarak kullanılan hastanın yaşam kalitesini belirleyen ilaçlardır.

Astımlıların Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Yorgan, yastık, battaniye ve halı gibi ürünlerin tozlarından uzak kalmalı, polen zamanı dışarıya fazla çıkmamalıdır. Mümkün oldukça grip olmamalı, oda spreyi ve kolonya gibi ürünlerden uzak durmalıdır.

Sonuç ve Okura Sorular

Sonuç olarak yukarıdaki belirtilerden sizde de mevcut ise hemen ilgili bir doktora görülmeniz gerekir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica