Astigmatlık Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Astigmatlık Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?
Astigmatlık Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Astigmat, algılanan görüntülerin netliğini önleyen bir göz rahatsızlığıdır. Her ne kadar bu yönüyle miyop ve hipermetrop ile benzerlik de gösterse detayına inildiği zaman oldukça farklıdır. Astigmatlıkta algılanan varlıkların ne olduğu elbet az da olsa anlaşılabilir. Fakat bu varlıkların ne olduğunu belirleyen keskin ya da keskine yakın sınırları yoktur. Sadece bulanıklık ve ışık haneleri göze çarpar. Aynı zamanda algılanan varlıkların etrafında da yer yer bu ışık haneleri görülebilir. Başka bir deyiş ile sadece bulanıklık olarak özetlemek doğru olmayacak, algılanan ışık hanelerinden ve varlıkların keskin sınırlarından da kısaca bahsedilmesi gerekecektir. Peki bu hastalığın tedavisi var mıdır? Şüphesiz astigmat tedavisi bulunan göz hastalıklarından bir tanesidir ancak tedavi amaçlı gözlük ve lenslerin devamlı kullanılması gerekir.

Astigmatlığın Nedenleri Nelerdir?

Astigmat, kalıtsal yani genetik olan göz rahatsızlıkları arasında yer alır. Aynı zamanda kişide doğumdan itibaren bulunur. Başka bir deyiş ile yaşantının herhangi bir safhasında gelişmesi mümkün değildir. Öyleyse neden gözü astigmat olan kimseler çok kitap okumaktan ya da bilgisayar ile ilgilenmekten olduğunu iddia ederler? Bunun tek sebebi yanlış bilgidir. Astigmatın bu örnekteki gibi sonradan gelişmiş herhangi bir vakıasına rastlanmamıştır. Ancak bu kişilerin iddia ettikleri hastalığın ilerlemesi de olabilir. Gerçekten halihazırda var olan ancak düşük derecede bulunduğundan kendisini hissettirmeyen bir astigmat yaşantının etkisi ile derecesini artırabilir. Bu durum da sanki bireyde astigmat sonradan gelişmiş izlenimi uyandırır.

Astigmatın Belirtileri Nelerdir?

Astigmat rahatsızlığı çocuklar ve bebeklerde pek çok zaman fark edilemeyebilir. Zira çocuklar kimi zaman görüşlerindeki bulanıklık hakkında değerlendirme yapamayacaklardır. Bundan dolayı gözleri kısarak bakma ya da okuma yazma faaliyetlerinde zorlanma gibi semptomlar çocukta astigmatın varlığı hakkında fikir verebilir. Bunun yanı sıra yetişkinlerde en tipik belirti bulanık görmedir. Bulanık görmenin yanı sıra kimi zaman gözlerin yorulması da söz konusu olabilir. Baş dönmesi ile algılanan çizgilerde bozulma da bir yetişkinde astigmatın bulunduğunu düşündürebilir.

Astigmat Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Astigmat hastalığı doğuştan gelen bir hastalık olduğu için korunmak pek mümkün değildir. Peki ya ilerlemesini yavaşlatmak ya da tamamen durdurmak da mümkün müdür? Şüphesiz ki televizyon ve bilgisayar gibi elektronik aygıtlar ile fazla yakın temas kurmamak ve kitap okurken gerekli uzaklığı korumak hastalığın ya daha fazla ilerlememesini ya da ilerlemenin tamamen durmasını sağlar. Peki bu gibi önlemler alındıktan sonra hastalık belirli bir yaştan sonra tamamen ilerlemesini durdurur mu? Elbette hastalık bir yaştan sonra ilerlemeyi durduracaktır. Ancak bu sağlıklı olmayan hayat tarzı ya da gözlük kullanılmaması halinde hastalığın hiç ilerlemeyeceği anlamına gelmez.

Astigmatın Tedavisi Nedir?

Astigmat rahatsızlığı mercekler ile kolaylıkla tedavi edilebilen bir göz rahatsızlığıdır. Bu nedenle gözlük ve lensler tedavide kullanılabilir. Ancak astigmat görüntüde ciddi kayıp yaşatabilen bir hastalık olduğundan ve ilerlemesini önlemek maksadı ile bu gözlük ve lensler sürekli kullanılmalıdır. Peki kalıcı bir tedavi yok mudur? Elbette lazer ameliyatı ile de bu rahatsızlığın tedavi edilmesi mümkündür. Ancak çok ileri derecelerde gözlerde bir miktar bozukluk kalabilir hatta kişi kendisini gözlük kullanımına devam etmek zorunda hissedebilir.

Astigmat Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Astigmat hastaları gözlük ve lenslerini kullanmaktan hiçbir zaman geri durmamalıdır. Bu hem günlük hayatın kalitesini düşürecek; hem de hastalığın ilerlemesine zemin hazırlayacaktır. Bunun yanı sıra okuma yaparken okunan kitap ya da yazıya belirli bir uzaklıkta bulunmak ya da televizyon, bilgisayar, cep telefonu gibi elektronik cihazlar ile gözler arasındaki mesafeyi korumak yapılması gerekenler arasında sayılabilir.

Sonuç ve Okura Sorular

Kısaca ifade etmek gerekirse astigmat rahatsızlığı doğuştan gelen genetik bir rahatsızlıktır. Bundan dolayı sonradan gelişmez ancak sonradan ilerlemesi ve rahatsızlık verici hale gelmesi mümkündür. Tedavisi ise mercekler ve lazer ameliyatı ile gerçekleştirilir. Ancak hangisi tercih edilmelidir? Bu konuda kararı hasta hekimiyle beraber verecektir. Peki hastalığın ilerlememesi için ne yapılması gerekir? Bu konuda da elbette hastalar elektronik aygıt kullanımına ve okuma pozisyonlarına dikkat etmelidirler.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica