Arpacık Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Arpacık Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?
Arpacık Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Arpacık her insanın hayatı boyunca bir veya birden fazla karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Virüslerin yol açtığı bu hastalık bazı durumlarda körlüğe kadar gidebilir. Halk arasında pek ciddiye alınmasa da, nadir durumlarda ciddi göz problemlerine yol açmaktadır. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Birçok kişide devamlı arpacık çıkmaktadır. Bağışıklık sistemi zayıf kişilerde, sistemin daha da zayıflamasıyla birlikte arpacık çıkar. Elbette bütün arpacıklar bu sebepten çıkmaz. Peki, arpacık hangi sebeplerle çıkar, sorusunun cevabını yazımızın ilerleyen kısımlarında bulabilirsiniz. Ve daha birçok sorunun cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Arpacık Hastalığı Nedir?

Arpacık kişinin göz kapağında yer alan yağ bezelerinin şişmesi ve orada iltihap oluşması sonucunda oluşan bir durumdur. Göz kapaklarında bulunan yağ bezeleri, gözümüzün üstünü örten sebumu oluştururlar. Bu sebumlar yağ bezleridir, fakat kirpiklerle alakası yoktur. Göz kapaklarının arka tarafına açılırlar. Orada oluşan her hangi bir tıkanıklık yada enfeksiyon iç arpacığa yol açar. Arpacık özellikle çocuklarda daha sık görülmektedir. Bunun sebebi ise çocukların bağışıklık sistemleri daha zayıf olması olarak açıklanmaktadır. Bağışıklık sistemi güçlendiği takdirde ilerleyen yaşlarda arpacık oluşmaz. Fakat kimi hastada ileri yaşlarda da sık sık arpacık problemi oluşabilmektedir. Bu durumda kişide kronik arpacık problemi vardır, belirli aralıklarla tekrarlar. Arpacık hastalığının nedenleri nelerdir? belirtileri nelerdir? sorularının cevabını yazının devamında bulabilirsiniz.

Arpacık Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Arpacık hastalığının bir kaç nedeni vardır, bunları sıralamak gerekirse; bağışıklık sisteminin zayıflaması, hijyen eksikliği, Başkalarının makyaj malzemelerini kullanmak, stres, aşırı yağlı beslenme ve yağ bezelerinde oluşan tıkanma olarak sıralanabilir. En önemli maddelerden biri de başkasının makyaj malzemelerini kullanmamaktır. Bunun sebebi ise arpacığın bulaşıcı olmasıdır. İlk sırada bağışıklık sistemi zayıfladığında ortaya çıkan arpacık gelir. Her ne sebepten olursa olsun temizlik ve hijyen dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Diğer nedenlerden dolayı ortaya çıkan arpacık probleminde tedavi nedir diye soracak olursanız, yazının devamında bu sorunuzun cevabını bulabilirsiniz.

Arpacık Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Arpacık hastalığının ilk ve karakteristik belirtisi göz kapağında veya alt göz kenarında şişlik, kızarıklık ve ağrıdır. Henüz hastalığın ilk zamanlarında gözünüzü kırptığınızda acı hissetmekte ilk belirtiler arasında yer alır. Diğer arpacık belirtilerini sıralamak gerekirse; kirpik diplerinde hassasiyet, kızarıklık, ışığa karşı duyarlılıktır. Bu belirtiler dışında gözde sulanma, batma ve kaşınma sık görülen belirtilerdir. Arpacıktan korunma yolları nelerdir diye soracak olursanız, aşağıdaki yazıda tüm korunma yollarını görebilirsiniz.

Arpacık Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Arpacık çoğunlukla kişinin bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte ortaya çıktığından dolayı demir ve vitaminlerden zengin gıdalar ile beslenmek ilk korunma yoludur. Diğer bir korunma yolu ise, bulaşıcı olduğundan dolayı kesinlikle bir başkasının kullandığı makyaj malzemesi kullanılmamalı. Bunun yanı sıra kullandığınız havluda kendinize ait olmalı. En kolay bulaşma şekli havludur.

Arpacık Hastalığının Tedavisi Nedir?

Arpacık hastalığında evde uygulayabileceğiniz yöntemler vardır. Fakat evde tedaviden önce bir göz hekimine giderek problemin sebebi ve ciddi başka bir nedenden oluşmadığı saptanmalıdır. Daha sonra evde uygulayabileceğiniz tedavi yöntemlerini kullanabilirsiniz. En etkili ve basit uygulama sarımsak ile tedavidir. Günde bir defa soyduğunuz bir sarımsağı ortadan ikiye böldükten sonra arpacık çıkan yere sürülür. Akşamları yatmadan önce bebek şampuanı ile gözünüzü yıkayıp iyice durulamak tüm mikropları yok edeceğinden etkili yöntemlerden biridir.

Arpacık Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Arpacık geliştiği durumlarda ilk yapılması gereken bir göz doktoruna başvurup, arpacığın neden çıktığı, hangi aşamada olduğu öğrenilip, sonrasında doktorun tavsiyelerine uyulup verdiği ilaçları kullanmaktır. Gözde arpacık çıkmış ise dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli husus ise göze dokunmamaktır. Özellikle arpacığın yeni çıktığı zamanlarda arpacık patlar ve enfeksiyon göze bulaşabilir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica