Arı Sokması ve Alerjisi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Arı Sokması ve Alerjisi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?
Arı Sokması ve Alerjisi Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Arı Sokması; Her yıl dünya üzerinde çeşitli nedenlerden dolayı arı ve böcek sokmasından yüzlerce kişi hayatını kaybediyor. Türkiye'de ortalama her 10 kişiden birinde arı ve böcek sokmasına karşı alerjisi olanlar bulunuyor. Böcek türleri arasında en öldürücü ve en tehlikeli olanları arılardır. Bu hayvanlar belli mevsimlerde çıkar ve sokmaları sonucu oluşan zehre karşı tedavi yöntemleri de bulunuyor. Arılar hemen hemen dünyanın her yerinde yaşayabilen uçan böcek türleri arasında yer alıyor. Bir arı kovanında yaklaşık 50.000 kadar arı yaşıyor. Bunlardan en tehlikelileri ise yaban arıları ile Avrupa eşek arılarıdır.

Arı Sokması ve Alerjisi Nedir?

Bilhassa daha çok ilkbahar ve yaz aylarında arı sokmaları ile kar karşıya kalınabiliyor. Bu sokmalara en çok sarı yabani arılar, iri arılar ve bal arıları sebep oluyor. Çoğu arı sebepsiz yere kolay kolay sokma girişiminde bulunmaz. Ancak yuvalarında bir tehdit görükleri zaman hepsi birden saldırabilirler. Arılar sivri iğnesini kişinin vücuduna batırarak sokarlar. Sokulan yerde şişme, kızarma, morarma ve yanma gibi birtakım belirtiler oluşur. Bu da sokmalara karşı çeşitli alerjik reaksiyonlara sebebiyet verir. Bu reaksiyonlar 1-2 saat içerisinde ortaya çıkar. Ciddi durumlarda erken teşhis tedavi için oldukça önem taşıyor.

Arı Sokma ve Alerjisinin Belirtileri Nelerdir?

Arı sokmalarında yanma, kabartı, kaşıntı ve kızarıklık hissi oluşur. Bu belirtiler 1 gün içerisinde kaybolur. Arı alerjilerinin belirtileri (ürtiker) kurdeşen anjiödem (kurdeşenin daha tehlikelisi) , aniden fenalaşma (anaflaksi) şeklinde ortaya çıkabilir. Bu reaksiyonlar önlem alınmadığında ölüme bile neden olabiliyor. Bu belirtiler hemen olabileceği gibi bir kaç saat sonra da etkisini gösterebilir. Ses kısıklığı, sokma sonucu dolaşım bozuklukları, nefes darlığı, boğazda ödem oluşumu gibi belirtileri de mevcuttur. Arı sokması ve alerjisinden dolayı ölümler daha çok 50 yaş üstü kişilerde görülüyor.

Arı Sokması Alerjisinden Korunma Yolları Nelerdir?

Arı sokması alerjisinden korunmak için çeşitli yöntemler bulunuyor. Mesela, tarlada veya bir evin bahçesinde çalışıyorsanız eldiven, uzun çorap ve bot şeklinde ayakkabı arı sokmalarına karşı koruyucu bir tedbir olabilir. Evin etrafında bulunan kovanlardan uzak durulmalı ya da kovanlar bölgeden uzaklaştırılmalıdır. Eğer bal arısı kovanları bulunuyor ise, arı konusunda uzman yetkililere haber verilebilir. Özellikle üstü açık ve şeker içeren her türlü gıdalar kapalı olarak saklanmalı ve mutfak tezgahının üzerinde şekerli hiçbir gıda bırakılmamalıdır. Arı sokmasına karşı alerjisi olanlar mutlaka bir sağlık kuruluşunda aşılarını olmalıdırlar.

Arı Sokma Alerjisinin Tanısı Ve Tedavisi Nedir?

Arı alerjisinin tedavisi için öncelikle tanının konulması gerekiyor. Bunun içinde bazı laboratuvar kan testleri ve deri tersleri yapılmalıdır. Ayrıca hastanın geçmişteki sokmalara karşı nasıl bir reaksiyon yaşadığı sorgulanmalıdır. Bu tedavinin en önemli noktalarından birisi de arının iğnesinin deriden nasıl çıkarılması gerektiğidir. Arının iğnesinin çıkarılması için oluşan zehir kesesi sıkılmadan dikkatlice çıkarılmalıdır. Ancak doğru müdahale için mutlaka bir hastaneye başvurarak, gerekli tetkikler uzman doktorlar tarafından yapılmalıdır.

Sokmalara Karşı Alerjisi Olanların Dikkat Etmesi Gerekenler

Arı sokmalarına karşı alerjisi olan kişiler mutlaka aşılarını olmalıdır. Yaz mevsimlerinde gerekmedikçe uzun süre dışarıda bulunmamalı, sıfır kol ve kısa şort elbiseler yerine daha uzun kollu elbiseler ve pantolon tercih edilmelidir. Sonuç olarak bu tür alerjisi olan kişiler, arı sokması ihtimalini mutlaka göz önünde bulundurarak gerekli önlemleri almalıdırlar. Rahatsızlığı yenmek için mutlaka güvenilir ve uzman bir hekim eşliğinde kesin tedavi yöntemleri bulunmalıdır. Alerjisi olanlar çiçekli elbiseler giymemeli, parfüm kullanmamalıdırlar. Çünkü bunlar arının ilgisini çeken unsurlardır. Doktor kontrolü olmadan ilaç kullanımından uzak durulmalıdır.

Peki, bu rahatsızlığı nasıl yenebilirsiniz? Bu hastalıktan korunma yolları nelerdir? Bu alerjinin tüm belirtilerini merak ediyor musunuz? Hastalığı yenmek için nasıl bir yol izlenmelidir? Kullanılan parfüm ve kimyasal ürünlerin bu sokmalara etkisi nelerdir?


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica