Apandisit Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Apandisit Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?
Apandisit Hastalığı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Apandisit, genellikle 7 ile 12 cm. arasındaki uzunluklarda, kalın bağırsağın bir parçası olan kör bağırsağa bağlı bir organdır. Bu organ, kalın bağırsaktaki zararlı virüsleri temizleyen, vücuda yararlı olan bakteri ve mikropların üremesini ve kullanılmak üzere depolanmasını sağlayan, ürettiği bu bakterilerle sindirim sisteminin iyi çalışmasına katkı eden, genellikle bebeklik ve çocukluk döneminde çok işlevsel olan, ancak erişkin yaşlardan sonra işlevi kalmayan, vücuttaki savunma sisteminin bir elemanıdır. Apandisit her insanda değişik yerlerde buluna bilse de, bir ucu boşta olarak genellikle aynı bölgelerde bulunur. Apandisit, genellikle işlevinden dolayı değil, ileri evrelerde ölümle bile sonuçlanabilen rahatsızlıklardan dolayı bilinir.

Apandisit Hastalığı Nedir?

Kör bağırsağın üzerinde bulunan apandisitin, tıkanması ve iltihaplanması ile görevini yerine getirememe durumuna apandisit hastalığı denir. Apandisit, yararlı mikropların üretim ve depolanmasını durdurur ve genellikle normal ebatlarından daha da kalınlaşarak şişmesine ve müdahale edilmediği takdirde patlayarak, iltihapların kana karışmasına neden olur ve bu da ölümle sonuçlanmaya kadar gider. Ayrıca hastalığın son evrelerinde apandisit kopar ve kalın bağırsağın içindekiler karın zarı boşluğuna dolar, böylece çok ağır sonuçlara sebep olabilir.

Apandisit Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Apandisit hastalığının bilinen iki nedeni bulunuyor, bunlar tıkanma ve iltihaplanma (enfeksiyon) olarak adlandırılıyor. Apandisit iç yapısı olarak dar bir özelliğe sahip olduğundan, burada üretilen ve depolanan mikroplar rahatlıkla muhafaza edilebilir ve ihtiyaç kadarı da kalın bağırsağa (kör bağırsak yolu ile) gönderilir. Hastalıklar dolayısı ile mikropların miktarının artması ve apandisitin ise direncinin azalması ile apandisitin iç çeperlerinde iltihaplanma oluşur ve mikropların kör bağırsağa geçişi zayıflar, bu yüzden oluşan hastalığa iltihaplanma sonucu oluşan hastalık deniyor. Tıkanma olarak adlandırılan nedende ise, bağırsak kurdu, dışkı ve tümör gibi nedenlerden apandisitin kör bağırsakla bağlantısı tıkanır ve zamanla apandisitin şişmesine ve kopmasına neden olur.

Apandisit Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Apandisit hastalığının en önemli ve sıklıkla görülen belirtisi, karın bölgesinde başlayan, genellikle mide üstünde ve göbek bölgesinde hissedilen, bazen azalan bazen de artan ama sürekli olarak devam eden ağrılardır. Söz konusu ağrı genellikle belirli bir zamandan sonra, karnın sağ altında daha çok hissedilmeye başlar, bazılarında bu ağrı sırt ve makat bölgesinde de hissedilebilir. Hastalığın diğer belirtileri ise genellikle bulguları destekleyici tarzda gerçekleşen iştah kesilmesi ve yemek yememe isteği, kabızlık veya ishal, bulantı ve kusma ile sürekli olarak gaz çıkarma olarak sayılabilir. Doktor muayenesi ve kan tahlili bu bulguların kesinleşmesini sağlar.

Apandisit Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Apandisit hastalığından korunmanın ispatlanmış bir yöntemi bulunmuyor. Bununla beraber, tam buğday tüketmenin, ayranın, nane ve zencefilin, havuç suyunun ve yeşil sebze tüketmenin apandisitin bağışıklık sistemine faydası olduğu kabul görüyor.

Apandisit Hastalığının Tedavisi Nedir?

Apandisit hastalığının bilinen tek tedavi yöntemi cerrahi müdahale ile apandisitin alınmasıdır. Doktorlar öncelikle ağrının azaltılması ve hastalığa kesin tanı konması için serumla birlikte ilaç tedavisi uygular ve hastalığın gelişimini izlerler. Bir çok ameliyatta hastanın karın boşluğuna, genellikle göbek deliğinden laparoskopik yöntemle girildiğinde, apandisitin sağlıklı olduğu tespit edilse de, uzvun işlevi kalmamış olmasından ve hastalığın ölümle sonuçlanabileceğinden, tedbir olarak apandisit alınır. Genellikle bir gün hastanede kalındıktan sonra hasta tahliye edilir.

Apandisit Hastası Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

Apandisit hastalığından şüphesi bulunan kişilerin yapması gereken ilk ve en önemli husus, vakit kaybetmeden doktora gidilmesidir. Ayrıca bu kişiler, ağır işlerde çalışmamalı, ağır bir şey kaldırmamalı, hareketlerini sınırlandırmalı ve doktorun haberi olmadan hiç bir ilaç kullanmamalıdır.

Sonuç ve Okura Sorular

Sonuç olarak apandisit hastalığından değil teşhise geç kalınmaktan korkulmalıdır.

 

 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica