Anüs Kaşıntısı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Anüs Kaşıntısı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?
Anüs Kaşıntısı Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi Nedir?

Anus Kaşıntısı Anus Kaşıntısı Nedir?; Makat bölgesinde yaşanan ve sık görülen bir vaka olan anüs kaşıntısının diğer adı da Pruritus ani'dir. Özellikle çocuklarda ve yaşlılarda oldukça sık görülen bir durumdur. Çocuklarda görülen anüs kaşıntılarının büyük bir bölümüne bir parazit türü olan kıl kurdu neden olur. Yaşlılarda ise en sık görülen neden deri kuruluğudur.

Aynı zamanda birçok hastalığın belirtisi olabilen anüs kaşıntısı bazı durumlarda kanserin bile ön alarmı olabilir. Anüs kaşıntısının uzun sürmesi durumunda bir doktor ile görüşülerek tedavi olunması daha ciddi problemlerin önüne geçilmesinde önemli rol oynar.

Anüs Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

 • Anüs kaşıntısına neden olan etmenler çeşitli hastalıklardan kaynaklandığı gibi kişinin ihtimallerinden dolayı da oluşabilir. Anüs kaşıntısının en sık rastlanılan nedeni halk arasında mayasıl olarak bilinen anal dermatit problemidir.
 • Anal dermatit; en sık neden olan anal dermatit bir hastalık değil sadece bir cilt problemidir.
 • Cildin havasız kalması; özellikle yaz aylarında terleyen vücudun havalandırılması çok önemlidir. Sıcak havalarda terleyen deri pişik olabilir. Pişik ile birlikte gelen anal dermatit ise bir anüs kaşıntısı sebebidir.
 • Hatalı temizlik uygulaması; insan vücudu mükemmel bir şekilde donatılmıştır. Hatalı olarak yapılan temizlik veya tuvalet sonrası kullanılan sert yüzeyli tuvalet kağıtları anüs bölgesindeki cildi koruyan tabakaya zarar verir. Bu da anüs kaşıntılarını beraberinde getirir.
 • Tüm bunların dışında; hemoroid (basur), makat siğili, makatta çatlak, kıl kurdu, makatta akıntı, kıl dönmesi ve dışkı kaçırma da anüs kaşıntısına neden olmaktadır.

Anüs Kaşıntısından Korunma Yolları

 • Anüs kaşıntısı küçük bir sorun olmasına rağmen kişiyi rahatsız eden bir durumdur. Ancak bu durum öncesinde alınacak bazı tedbirler böyle bir sorun oluşmasını ortadan kaldırır.
 • Kabızlıktan kaçınmak en önemli tedbirlerin başında gelir. Kabızlığı önlemek için her sabah aynı saatte uyanmaya özen gösterilerek elleri bol su ile yıkayıp daha sonra iyice yıkanmış erik veya kayısı yenilebilir. Aynı zamanda soğuk süt içmek de bağırsakları temizleyerek kabızlığı önler.
 • Tuvalet ihtiyacını ertelememek de önemli rol oynar. Ayrıca tuvalette zorlanmak da makatta yıpranmalara neden olabileceğinden kaşınmalara yol açar.
 • Uzun süre hareketsiz oturmak ya da ayakta durmak da tehlikelidir. Bunun yanı sıra aşırı yürümek veya uzun saatler spor yapılması da anüs kaşıntısına neden olur.
 • Günlük olarak ortalama 1 kg meyve veya sebze tüketilmelidir. Sofralarda özellikle yemeklerden önce bol salata tüketilmelidir.

Anüs Kaşıntısının Tedavisi Nedir?

Anüs Kaşıntısının tedavisi üç aşamada uygulanır.

 • İlk aşamada kişinin anüs bölgesindeki kaşıntısına sebep olan durumlardan uzak tutulması gerekir. Kişinin iç çamaşırları sabun tozu ile yıkanır fakat makat bölgesi kozmetik ürünleri ile temizlenmez. Kişinin kafeinli ve gazlı içeceklerden uzak durması gerekir.
 • İkinci aşamada makat bölgesi kuruluğu önlenecek şekilde temiz tutulur. Anüs kaşıntısı durumların makat bölgesi zarar verilmeyecek kadar sıcak olan su ile 3 ila 5 dakika arasında temizlenir. Temizlenme işleminden sonra makat bölgesi bir saç kurutma makinesi yardımı ile kurulanır. Kurulanan bölge daha sonra pişik önleyici kremler ile iyice ovulur. Günlük olarak iç çamaşırı değişimi veya makat bölgesine konulan bir gazlı bez ile kuruluğun önlenmesi de bu aşamada etkili bir tedavi yöntemidir.
 • Üçüncü aşamada ise kaşıntıya neden olan hastalıkların araştırılması gerekir. Anüs kaşıntıları bazı durumlarda bir hastalık belirtisi olabilir. Anorektal, infeksiyöz veya dermatolojik hastalıklar teşhis edilerek hastalığa göre bir tedavi yönteminin belirlenmesi gerekmektedir.

Anüs Kaşıntısı Olan Kişilerin Dikkat Etmesi Gerekenler Nelerdir?

 • Anüs kaşıntısı olan kişiler makat bölgesini temiz tutmaya özen göstermelidir. Tuvalet ihtiyacının ertelenmemesi büyük önem taşımaktadır.
 • Günlük olarak tüketilmesi geren 1 kg meyve veya sebze önemli bir önlemdir. Başta erik ve kayısı gibi kabızlığı önleyen meyveler olmak üzere gün içerisinde incir, armut, kiraz, dut, kuşburnu gibi meyveleri de tüketmek gerekir.
 • Öğle ve akşam yemeklerinde bol miktarda salata tüketmek de önemli rol oynar. Ispanak, marul, bamya, lahana, kereviz, havuç, taze bakla, taze fasulye, börülce, yeşil soğan, yeşil biber, pırasa, domates, salatalık, patates, semiz otu ve mantar gibi sebzelerin bol miktarda tüketilmesi gerekmektedir.
 • Yiyeceklerde kullanılan kepek ve kepek ekmeği de anüs kaşıntısını önlemede önem taşır. Öğünlerde tüketilen yemeklerin yanında kepek ekmeği tüketilmesi gerekir. Pasta, kurabiye ve çörek gibi ürünlerin yapımında da kepek unu tercih edilmelidir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *

Yandex.Metrica